programiranje keypada sa 8051 chip

Diskusija o MSP, ARM / LPC, PLC kontrolerima.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Keklja
Posts: 8
Joined: 18-04-2012, 12:43

programiranje keypada sa 8051 chip

Post by Keklja »

Pozz svima.
Ovako Imam 8051 chip na koji je spojena 4x4 matrica koja sluzi kao keypad te lcd display i virtual teriminal koji predstavalja serijsku vezu. Pomoc trebam oko source koda koji mi mora biti napisan u c-u. Nemam velika znanja iz programiranja zato mi je potrebna pomoc. Ako netko ima da mi pomogne poslat cu mu sliku scheme koju sam napravio u proteusu
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: programiranje keypada sa 8051 chip

Post by InTheStillOfTheNight »

To ti je isto kao da si napisao da imaš traktor, no nisi siguran koji tocno tip, niti koja marka... No na njemu trebaš nešto napraviti, ali nisi sasvim siguran što točno... Hm kolega, mislim da si u problemu...

Prvenstveno 8051 nije "chip" nego arhitektura mikrokontrolera koja je nastala davne 1980 godine, no i danas se kao takva koristi... Postoji brdo mikrokontrolera zasnovanih na 8051 arhitekturi, inace u orinalu mislim da je to bio INTEL MCU tih godina...

No ok, ne znaš tip traktora, no čini mi se da ne znaš ni što s tim trebaš napraviti... Imati tipkovnicu, LCD i virtualni UART, mada mi je ovaj pojam malo nejasan, izgleda kao skupina nekih žica povezanih bez nekog posebnog razloga... Brdo svega, a nema ničega...

Prvenstveno moraš znati što radiš, što trebaš, koju funkcionalnosti, koji tip MCU-a, koji compiler, i shema hardware-a... Bez toga je tesko da ce ti netko odgovoriti na temu, osim mene naravno...
InTheStillOfTheNight
Keklja
Posts: 8
Joined: 18-04-2012, 12:43

Re: programiranje keypada sa 8051 chip

Post by Keklja »

Evo ovako. Koristim AT89C51RD2. Na njega sam spojio LCD te 6x4 keypad. Cilj cijelog projekta je da preko tipkovnice slova se ispisuju na Virtualnom terminalu jer mi on predstvalja neki udaljeni uređaj. Što se compilera tiče koristim SDCC a shema zajedno sa source kodom je u prilogu (inače rađena u proteusu). Sve sam manje više napravio što sam htio osim što mi na terminalu svako slovo ispiše 2 puta i ja neznam zašto. Eto dao sam malo više detalja, za ostale upite pitajte i ako nađete problem molio bih vas da mi javite
keyboard.rar
(23.5 KiB) Downloaded 436 times
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: programiranje keypada sa 8051 chip

Post by Kukinjos »

Vjerojatno ti sve radi u redu, samo na virtualnom terminalu moraš isključit echo (echo off).
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: programiranje keypada sa 8051 chip

Post by InTheStillOfTheNight »

Na prvu izgleda ok, no kad malo bolje pogledam datoteke, onda vidim da nije pravilno napisano. Ove *.h datoteke ne bi trebale sadržavati nikakav izvršni program, nego bi izvršni kod trebao biti u *.c datoteci, a prototip funkcija u *.h datoteci...

Mada tko god da je to pisao, sigurno je i testirao i vjerojatno je radilo tako da bi trebalo raditi i tebi. Prvo probaj echo isključiti kao što kolega kaže. Mogu ti isprebacivati te stvari po datotekama onako kako bi trebalo biti, samo nemam compiler da provjerim jesam li to dobro prepisao.
InTheStillOfTheNight
Keklja
Posts: 8
Joined: 18-04-2012, 12:43

Re: programiranje keypada sa 8051 chip

Post by Keklja »

nemam echo opciju an virtualnom terminalu ali sam to rjesio tako sto sam povecao delay. E sada bi napravio komunikaciju u drugom smjeru odnosno kada kliknem na virtualni terminal i na fizickoj tipkovnici napisem "nogomet" da mi to piše i na lcd-u. Pokusao sam no neznam kako iskonfigurirati lcd tako da pise jedno slovo pored drugoga. Meni ce uvijek pisati jedno preko drugoga...
Post Reply