CNC mašina moj projekat

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
rtg
Posts: 22
Joined: 18-04-2007, 22:56
Location: BIH - Tuzla

CNC mašina moj projekat

Post by rtg »

Pročitao sam sve teme na ovom forumu vezano za cnc, da nebi dizao neke starije teme sa pitanjima a obzirom da ću raditi takvu mašinu odlučio sam da otvorim novu temu kako bi to sve bilo fino pregledno...

Radio bi cnc mašinu za obradu mdf i njemu sličnog materijala, znači rezanje i frezanje...kreno bi kao test-hobi ako uspije imao bi neki poslova za nju...

Dakle cnc za mdf obradne veličine 2000mm x 1000mm nisam još odlučio ali okvirno je to ta veličina..

Prvo bi odradio mehaniku a kasnije vidio koja mi elektronika treba (nisam još istražio to polje) i kupio tu elektroniku gotovu nebi se zezao oko toga previše..

Što se tiče mehaničke konstrukcije bila bi to kombinacija željeza i aluminija dakle idem na najkvalitetniju meni dostupnu konstrukciju.

Krenuo bi od mehanike, otac je tokar i može mi odraditi šta zamislim i taj dio će me izaći fr*e...
Na ovom forum sam našao ovaj link http://www.youtube.com/watch?v=_rBTJyOaeWY
to je moja vizija kako bi želio da izgleda mašina...

Dosta vas je radilo hobi cnc pa me interesuju vaše mišljenje savjeti oko mehaničke konstrukcije koja vretena od kojeg željeza debljina koraci, koja bi max težina gentrija trebala da bude i sl...
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: CNC mašina moj projekat

Post by Asmir_Hadzic »

pozz.

Trebas se odluciti koji sistem ces raditi, Rack and pinion ( ne mogu se sjetiti kako se kaze na nasem zupcasta letva ili tako)
rack and pinion.jpg
rack and pinion.jpg (66.65 KiB) Viewed 6428 times
Ili sa lancima
blackToe 4-0 7 300.JPG
blackToe 4-0 7 300.JPG (52.58 KiB) Viewed 6428 times

Ili pak sa zupcastim remenom ( timing belt)
timing belt.jpg
timing belt.jpg (40.07 KiB) Viewed 6428 times
timing belt 2.jpg
timing belt 2.jpg (96.66 KiB) Viewed 6428 times
Svi nacini imaju prednosti i mane brzina precizost itd...


Ja uvijek preporucujem masinu sa sa vretenom i kuglicnom maticom jer nema backslash ( ne gubi u koraku)
cnc4 012.jpg
cnc4 012.jpg (110.72 KiB) Viewed 6428 times
http://www.youtube.com/watch?v=DmiybxEn8G8

Sad sve zavisi sa kolikim sredstvima raspolazes...

AKd se odlucis na koji nacin bi radio onda planiraj konstrukciju...
rtg
Posts: 22
Joined: 18-04-2007, 22:56
Location: BIH - Tuzla

Re: CNC mašina moj projekat

Post by rtg »

@Asmir hvala na javljanju gledao sam tvoj rad i stvarno je motivirajući...

Prvo bi da malo elaboriram ove sisteme, ja sam u glavi zamislio da to budu vretena to je za mene najlakša opcija x i z vretena nebi trebala da budu problem, y vreteno ću da vidim koliko se može napraviti i od toga će mi zavisiti y osa i mogućnost.

Ono što sam odlučio jeste da ima radna širina mašine bude 1250mm radi ploča od 120cm z neće biti problem jel je mala a y ostaje još pod upitnikom..

Koja je preporuka debiljen vretena i koraka za ove moje potrebe, jel treba neko poseban materijal, takođe sam pročitao da je najbolji trapezoidni navoj...

Kad obradim vretena onda bi krenuo na konstrukciju..
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: CNC mašina moj projekat

Post by Asmir_Hadzic »

Ja kad sam radio prvu masinu tokar mi je radio vretena i matice.
Vreteno je bilo 2000mm... bilo je od zeljeza i dolazi do trenja izmedju matice i vretena, pa to treba podmazivati ( a prasina i piljevina se lijepi na tu masnocu...)
Gubis na preciznosti jer matica uvijek ima micanje lijevo desno kad se promjeni smjer...

A vreteno sa maticom se trosi....

(mozda govorim previse negativnig stvarti, ali to su samo sitnice koje sam naucio na svojoj kozi...)



Sta planiras raditi sa masinom ? od toga ti zavisi koliko precizno treba biti... Jer negdje 1mm ne pravi razliku a negdje ce 1/10 ili 0.1mm biti problem...

Koji korak... opet zavisi sta ces raditi, ako ti je korak 5mm znaci jedan krug i masina se mice 5mm vice versa 10mm korak gdje ce napraviti 10mm... znaci imas brzina vs preciznost ...


Pogledaj ovaj set
cnc set.jpg
cnc set.jpg (72.03 KiB) Viewed 6387 times
SBR16-400mm(2supported rails+4bearing blocks)
SBR20-900/1400mm(4supported rails+8 bearing blocsk)
RM2005-1500/900/400mm(3screws+3screws+3endmachinings)
3sets BK/BF15 with locknuts and circlips
3pcs 8mm*10mm couplers
AS A SET!!


Znaci vodilice sa kuglicnim lezajevima i cementirana vretena sa kuglicnim maticama...

Ja sam kupovao to za drugu masinu i nisam se pokajao...

http://www.ebay.com/itm/3-ballscrews-3- ... 053wt_1219
rtg
Posts: 22
Joined: 18-04-2007, 22:56
Location: BIH - Tuzla

Re: CNC mašina moj projekat

Post by rtg »

Mehaniku neću naručivati, znači mehaniku tokarim pravim..., samo moram vidjeti šta je najbolje.

Mašina bi trebala da precizno reže mdf ploče uglavnom bi to bile od 20mm nekad malo deblje i tanje +10mm nebitno...i graviranje frezanje kako hoćeš tog pločatog materijala.. Takođe bi postavio i usisivač piljevine tako da nebi trebalo biti piljevine prašine dok reže, radi se o profesionalno ciklonu sa 2,2kw motorom koji jede piljevinu:)

Bitna mi je preciznost sa nekom tolerancijom od 0,1 do 0,5mm već 1mm bilo previše, nije mi neophodna neka velika brzina rada koliko mi je bitna preciznost, sve ispod 0,5 bi smatrao extra uspjehom..ali i sa o,5 bi bio zadovoljan...a takođe nebi želio da bude mašina previše spora znači treba mi optimum koraka za moje potrebe.

Kako ti se čini sistem sa zubčastom letvom i zubčanicima nekako mi je elegantnije rešenje?
znači zubčasta letva vs vretena? naročito me interesuje šta je plus u mom slučaju a šta minus za ova dva sistema.

Ako budem radio vretena išao bi na vreteno od 25mm samo neznam koji broj koraka?
mef
Posts: 5
Joined: 09-01-2011, 12:26

Re: CNC mašina moj projekat

Post by mef »

Pozdrav!

Takoder imam u planu izraditi svoju CNC masinu. Trenutno sam odustao zbog ostalih obaveza. CNC bi trebala uglavnom obradivati drvo i mekse metale.
Posto sam pocetnik interesuje me da li za navojne ploce treba neko posebno kvacilo ili se moze na neki drugi nacin uraditi?
Ako moze neko, ko ima planove za mehanizaciju, da postavi na forum.


Unaprijed, hvala!
rtg
Posts: 22
Joined: 18-04-2007, 22:56
Location: BIH - Tuzla

Re: CNC mašina moj projekat

Post by rtg »

Na kakvo kvačilo misliš?

Ja sam odustao od vretena definitivno sem z ose, x i y osu idem na zub letvom i zubčanicima...
mef
Posts: 5
Joined: 09-01-2011, 12:26

Re: CNC mašina moj projekat

Post by mef »

http://www.google.ba/imgres?q=cnc&um=1& ... r:14,s:122
Na celnoj strani u sredini. Izvinjavam se ako sam se pogresno izrazio.
rtg
Posts: 22
Joined: 18-04-2007, 22:56
Location: BIH - Tuzla

Re: CNC mašina moj projekat

Post by rtg »

Gdje mogu u bih kupiti onaj oklop za kablove kao lanac neznam kako se na naš to zove? plastični oklop i u njemu se provuku kablovi, nisam došao do tog segmenta ali da polako pripremam materijal :)
rtg
Posts: 22
Joined: 18-04-2007, 22:56
Location: BIH - Tuzla

Re: CNC mašina moj projekat

Post by rtg »

Mali update mehanički dijelovi se tokare na izradi su....ima neki pitanja obzirom da je ovo el forum neće ovdje o mehanici...kad bude neš gotovo biće slike...

Da se baziram na elektronik, nakon kratke usporedbe cijena elektornike ovdje i na ebayu, kontam da se upustim u tu avanturu i probam naručiti, nikad nisam naručivao tako skupe i veće stvari obično ove sitne pa neznam kako ću proći i da li ću na kraju jeftnije proći, šta mislite? Ako je neko u mogućnosti da to odradi nema mi baci pp.

Odlučio sam da idem sa 2kom nema 23 motora od 3nm za z osu i pomicanje z ose po širini a za ovu dugu sigurno da idem nema 34 4,5nm ili 2 ovakva sa obje strane jel gentri bi trebao biti težak preko 100kg..

Na ebayu ima jako puno ovih motora jel ima neka 'marka' bolja ili šta? motori mi toliko i nisu problem i nedoumica koliko drjaveri i napajanje...
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: CNC mašina moj projekat

Post by Asmir_Hadzic »

Kako ide cnc, jel gotovo ista ? mehanika?
Post Reply