Nagradna Igra - 2012

Riješavanje raznoraznih problema čisto iz zabave. Nagrada nije novčana nego u vidu elektronskih komponenti.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Da li ste zainteresirani za nagradnu igru?

1. DA
35
85%
2. NE
6
15%
 
Total votes: 41

User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Nagradna Igra - 2012

Post by elektor »

Još sam davno na jednome forumu vidio nagradnu igru koja mi se jako svidjela, pa bi je volio predstaviti i ovdje. Ako vam se ideja sviđa možemo je i igrati. Nagrade u igri su el. komponente.

Pravila igre su ovakva:
Jedan član foruma postavi pitanje/zadatak vezano za elektroniku i nagradu/e koju će pobjednik dobiti. Ako je pitanje jednostavno (osnove elektronike i elektrotehnike) član koji je postavio pitanje može ako hoće postaviti uvijet da na to pitanje mogu odgovarati samo "zeleniji" članovi. Također vrijednost nagrade bi trebala pratiti težinu pitanja, tako da se za kompliciranije pitanje dobije/u vrijednija/e komponentu/e.

Nagrade mogu biti bilo koje komponente koje posjedujete, a trenutno vam ne trebaju. Ukoliko se radi o rabljenim komponentama za koje se ne zna da li su ispravne, potrebno je uz njih priložiti i jednu ili više komponenti manje vrijednosti za koje ste sigurni da su ispravne. Na taj će se način izbjeći mogućnost da netko "izvisi".
U igri pobjeđuje onaj tko prvi točno odgovori na postavljeno pitanje/zadatak. Pobjednik se zatim na PM javlja osobi koja je postavila pitanje sa svojim podatcima i dogovaraju se pojedinosti oko isporuke.
Osim nagrade pobjednik dobiva i jednu dužnost, a to je postaviti sljedeće pitanje/zadatak i nagradu. Na taj način svatko tko nešto dobije nešto mora i dati.

Zapravo ova igra ima 2 cilja. Prvi cilj je potaknuti na razmišljanje (odgovarajući na pitanja se može nešto i naučiti ili samo naučeno potvrditi). Drugi je cilj potaknuti cirkulaciju komponenata (ti možda imaš komponentu koja ti netreba, a baš treba nekome drugome i obrnuto).

Molio bih one članove koji su već slali djelove u druge zemlje da malo pojasne proceduru i vrijeme isporuke, tako da se ne bi stvari bez razloga zakomplicirale.
Ukoliko ima kakvih nejasnoća vezano za igru molim vas da ih navedete, jer je moguće da sam neke pojedinosti vezane za samo igru izostavio (tko će se svega sjetiti).
Uz temu je postavljena i anketa. Kada se skupi minimalno 10 glasova za igranje ja ću postaviti prvo pitanje i nagradu.
Također bi molio da se u ovoj temi NE spama već da sve bude vezano uz sama pravila igre i igru. Znači bez komentara na pitanja i odgovore. Ako vas nešto jako zanima pitajte u drugoj temi.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Nagradna Igra

Post by pedja089 »

Davno ovde vec bilo, ali nije zazivelo...
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=3&t=6862
Shenda

Re: Nagradna Igra

Post by Shenda »

Igrao sam tu igru na drugim forumima, i bez problema dobijao pošiljke iz Kanade ili Irske... zapravo iz cijelog svijeta. Brzina isporuke ovisi o načinu slanja, avionom, brza pošta tipa Fed-Ex... a zapravo obična pošta sasvim uredno odradi posao. Pravilo je da je omotnica - koverta, što jednostavnija i bez nekih posebnih oznaka, tako je manje uočljiva i manje interesantna svima koji bi mogli da otvaraju i provjeravaju šta je unutra, pa ima i veće šanse da prođe bez problema...

Što se pravila tiće, igru nastavlja onaj ko tačno odgovori na prethodno pitanje.
Onaj ko je dobio nagradu nema pravo sudjelovanja u naredna 4 kruga, s tim da se onaj krug kad postavlja pitanje ne računa...

Hah... sredinom 2009 sam pokušao nešto slično pokrenuti... ali zapravo nije išlo dugo... Razor je dobio dva LM-a, i čini mi se da veselo pjevaju u nekom pojačalu... :wink:

Edit -> A ovo Peđa -> http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=1&t=5865
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Nagradna Igra

Post by elektor »

Eto nisam znao da je već bilo pokušaja, ali nema veze, skupilo se preko 10 DA. Idemo probati pa do kud dođe -dođe.
Zaboravih napomenuti, ne bi bilo loše postaviti uvijet da u igri mogu sudjelovati forumaši koji imaju bar neki minimalni broj postova (5-10). Da se na taj način izbjegne mogućnost da se netko registrira, pokupi nagradu i nestane. Jer onda sama igra gubi smisao.

Nego neka igra počne. Evo za početak jedan jednostavan zadatak. Inače zadatak iz OE1 u srednjoj školi, a i na faksu. Metoda kojom se rješava nebitna, bitni samo točni rezultati. Za nagradu pobjednik nosi PIC 18f8452 u PLCC44 kućištu. (Dobio par komada od Liama kojemu još jednom zahvaljujem.) Ukoliko se pobjedniku nagrada ne sviđa možemo i nešto drugo isčeprkati od djelova, samo neka se javi.
Eto skoro zaboravih najvažniju stvar- zadatak. Pa evo ga..
http://imageshack.us/photo/my-images/31/zadatak.png/
kiki11
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 04-01-2007, 23:02

Re: Nagradna Igra

Post by kiki11 »

I1=1A
I2=0.8A
I3=0.2A


Napon na stezaljkama strujnog izvora: U=5.6V

Pri rješavanju korišten Millmanov teorem. Uab=3.6V

:D
http://sportske-igre.bloger.hr/" onclick="window.open(this.href);return false; Besplatne online igre!
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Nagradna Igra

Post by elektor »

Čestitam, rezultati su točni, javi mi se na PM da se dogovorimo oko pojedinosti isporuke. Sad sam pri izlasku iz kuće pa ti odgovorim za kojih 2 sata.
Sada ti slijedi teži zadatak- smisliti pitanje i nagadu..
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Nagradna Igra

Post by Feko »

Kakva je to nagradna igra koja nije trajala ni cijelih sat vremena :roll:
Nemojte sad da pitanja budu samo riješavanje matematičkih zadataka. Neka bude tu i logike, teorije u barem par redaka, praktične primjene popraćene slikama i sl....tu se treba malo više potruditi...
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Nagradna Igra

Post by elektor »

Ma bit će Feko ne brini.
Prvo pitanje sam namjerno stavio ovakvo da se početnici ne preplaše. Inače svaki sudionik oblikuje igru i pitanja. Naravno da su pitanja striktno vezana uz praksu i više nego dobrodošla
Inače pobjednik se još nije javio sa adresom..
Eto ga i jubilarni 1000 post.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Nagradna Igra

Post by niho »

Ma da mi je samo znati koji je ovaj sto je jedini glasao protiv :azdaja: :oops: :lol:
kiki11
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 04-01-2007, 23:02

Re: Nagradna Igra

Post by kiki11 »

Kakav bi htjeli idući zadatak?
http://sportske-igre.bloger.hr/" onclick="window.open(this.href);return false; Besplatne online igre!
kiki11
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 04-01-2007, 23:02

Re: Nagradna Igra

Post by kiki11 »

Evo drugog nagradnog pitanja:

Upute PDF

Realizirati(napisati program u C-u) pomoću prekidne funkcije timer 00-99 sekundi za uC 80C31 (8051 serija) mikrokontrolera. Kada dođe do 99 treba se opet vratiti na nulu i opet brojati do 99 i tako stalno! Rad brojila i prekida je opisan na zadnjim stranama PDF-a.

Prije realizacije potrebno je pročitati upute u PDF-u!

Korišteni kristal(clk) je frekvencije 11.0592MHz. Brojanje timera treba ispisati na 7seg displayu koji ima dvije znamenke.Za ispis na 7 seg treba napraviti(napisati) funckiju ispis koja ima prototip:

void ispis (unsigned char izbor, unsigned char broj)
izbor je varijabla na osnovu koje se određuje dali se piše desna znamenka ili lijeva
npr. ispis('d' ,'5');

LED pokaznici se nalaze na adresi vanjskog RAM-a. Za dobivanje tih adresa služi shema na stranici 24 PDF-a.
Za brojanje se koristi prekidna funkcija prototipa.

void sat(void) interrupt 1 using 1

Sve dodatne upute vezane uz pisanje koda nalaze se u PDF-u.

Code: Select all


#include <reg51.h>

void ispis (unsigned char,unsigned char);
{
//kod funkcije za ispis na 7 seg
}
void sat(void) interrupt 1 using 1
{
//prekidni potprogram
}

main()
{
//kod
    while(1)
   {
   }
   }
U pdf u se nalze slični(isti) zadaci i bilo bi dobro da se i njih prouči, pa će vjerojatno svima bit jasno kako rješit zadatak.

Rješenje isporučit u obliku C koda.

NAGRADA: MAX2370ETM+ i MAX2335ETI+ (dobio sam ih kao sample, jer sam htio testirati njehovu sample službu, stoga nemam pojma čemu služe osim da su VF integrirani krugovi)

Sve informacije vezane za zadatke na PM!
http://sportske-igre.bloger.hr/" onclick="window.open(this.href);return false; Besplatne online igre!
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Nagradna Igra

Post by 78L05 »

Baš mora biti C? :oops:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
kiki11
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 04-01-2007, 23:02

Re: Nagradna Igra

Post by kiki11 »

U čemu bi ti pisao?
http://sportske-igre.bloger.hr/" onclick="window.open(this.href);return false; Besplatne online igre!
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Nagradna Igra

Post by 78L05 »

PBP-u
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Nagradna Igra

Post by Momak »

Meni je licno izazov napisati u C-u. U PBP-u cu za minut napisati program. U C-u sam malo radio i slabo ga znak, pa ako se potrduim, mozda nesto i naucim novo. Cilj igre je i nesto nauciti, a ne samo dobiti :wink:
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
kiki11
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 04-01-2007, 23:02

Re: Nagradna Igra

Post by kiki11 »

Kako je cilj ove igre učenje i stjecanje novih znanja, molim vas da program napišete u C-u.

Hvala!
http://sportske-igre.bloger.hr/" onclick="window.open(this.href);return false; Besplatne online igre!
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Nagradna Igra

Post by sindja1204 »

Ako insistiras da se program napise u C-u, onda je igra i pitanje namenjeno samo za forumase koji znaju ovaj programski jezik. Sta je onda sa ostalima . A ako je cilj igre ucenje i sticanje novih znanja,onda je nebitno u kom se jeziku pise program. Pretpostavljam da ti poznajes samo ovaj programski jezik pa bi ti verovatno bio problem da ocenis da li je odgovor pisan nekim drugim programskim jezikom tacan ili ne. Ako je cilj igre da se ukljuci sto veci broj forumasa, onda bi i pitanja trebala da budu uopstenija a samim tim i u resavanje problema ukljuci sto veci broj .
Ovo shvati kao sugestiju a ne kao kritiku
Pozdrav
kiki11
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 04-01-2007, 23:02

Re: Nagradna Igra

Post by kiki11 »

Pa pišite u čemu hoćete! Nije da neću razumjeti pisano u nekom drugom jeziku, ali mora biti pisano za 8051 arhitekturu, a ne sad pisano po nekom drugom preocesoru. :ohno: :ohno: :ohno:
http://sportske-igre.bloger.hr/" onclick="window.open(this.href);return false; Besplatne online igre!
_heX
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 29-10-2009, 20:09
Location: Republika Zagorje

Re: Nagradna Igra

Post by _heX »

Ajde da probam, nemam kompajler tak da nisam u mogucnosti provjeriti.

Code: Select all

#include <reg51.h>

#define MAIN_TYPE_INT

// define NULL 0
#define XADDR_DISP_D 0x8001
#define XADDR_DISP_L 0x8000

// xtal = 11059200Hz, frekvencija kojom se inkrementira timer0 je xtal/12 = 921600
//
// prekid se dogadja 15 puta u sekundi: 921600/15 = 61440 (ok -> okrugli broj, manji od 65535)
//
// vrijednosti koje se upisuju u timer0 registre kod svakog prekida
// 1 vise od 65535 -> overflow: 65536 - 61440 = 4096 (hexadecimalno 0x1000)

#define TH0_VALUE 0x10
#define TL0_VALUE 0x00

#define ONE_SECOND_VALUE 15

struct _vrijeme {
    unsigned char Jedinice;
    unsigned char Desetice;
};

struct _zastavice {
    unsigned IspisiVrijeme : 1;
    unsigned fr*e          : 7;
};

struct _zastavice data Zastavice;
struct _vrijeme data Vrijeme;

void ispis(unsigned char izbor, unsigned char broj)
{
    unsigned char xdata * xPtr = NULL;  // predpostavljam da xdata varijabla moze biti lokalna

    if(izbor == 'l') || izbor == 'L')
        xPtr = XADDR_DISP_L;

    if(izbor == 'd' || izbor == 'D')
        xPtr = XADDR_DISP_D;

    if(xPtr == NULL)
    {
        xPtr = XADDR_DISP_D;
        broj = 10;
    }

    switch(broj)
    {
        case 0: broj = 0x77; break;
        case 1: broj = 0x14; break;
        case 2: broj = 0xB3; break;
        case 3: broj = 0xB6; break;
        case 4: broj = 0xD4; break;
        case 5: broj = 0xE6; break;
        case 6: broj = 0xE7; break;
        case 7: broj = 0x34; break;
        case 8: broj = 0xF7; break;
        case 9: broj = 0xF6; break;

        default: broj = 0xF7 ^ 0x14; break; // (E)rror
    }
    
    *xPtr = broj;
}


void sat(void) interrupt 1 using 1
{
    static unsigned char timer = 0;

    TL0 = TL0 + TL0_VALUE;
    TH0 = TH0_VALUE;
    
    timer++;

    if(timer == ONE_SECOND_VALUE)
    {
        timer = 0;

        Vrijeme.Jedinice++;

        if(Vrijeme.Jedinice == 10)
        {
            Vrijeme.Jedinice = 0;
            Vrijeme.Desetice++;

            if(Vrijeme.Desetice == 10)
                Vrijeme.Desetice = 0;
        }

        Zastavice.IspisiVrijeme = 1;
        
        TF0 = 0;    // jel treba brisat taj bit ili je to automatski odradjeno od procesora/kompajlera
    }
}

void app_init(void)
{
    Vrijeme.Jedinice = 0;
    Vrijeme.Desetice = 0;
    Zastavice.IspisiVrijeme = 0;

    TMOD = 0x01; // 16 bitni timer0
    
    TH0 = TH0_VALUE;
    TL0 = TL0_VALUE;

    ET0 = 1;    // omoguci timer0 prekid
    EA = 1;     // omoguci sve prekide

    TR0 = 1;    // pokreni timer0
}

#if defined(MAIN_TYPE_INT)
int main(void)
#else
void main(void)
#endif
{
    app_init();

    while(1)
    {
        if(Zastavice.IspisiVrijeme)
        {
            ispis('l', Vrijeme.Desetice);
            ispis('d', Vrijeme.Jedinice);

            Zastavice.IspisiVrijeme = 0;
        }
    }

#if defined(MAIN_TYPE_INT)
    return 0;
#endif
}
kiki11
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 04-01-2007, 23:02

Re: Nagradna Igra

Post by kiki11 »

Kolega _hex čestitam uspješno ste rješili zadatak. Nisam ga ubacivao u kompailer, ali to je taj princip i traženo rješenje! Sada je zadatak da smisliš sljedeće pitanje i nagradu.

Javi se na PM u vezi nagrade.

PS. TF0 postavi procesor sam, tako smo bar učili :D
http://sportske-igre.bloger.hr/" onclick="window.open(this.href);return false; Besplatne online igre!
Post Reply