AVR doktor

Sve vezano za mikrokontrolere

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

AVR doktor

Post by Feko »

Eto, zatrebalo :ohno: pa si ga morao napraviti :)
Uredno je Atmega8 ozdravio :wink:
Cijeli projekt je ovdje
...a moja izvedba je na slikama:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

Re: AVR doktor

Post by mbruck »

Znači da si uhebao stvar nekoliko puta....
Ja imam DRAGON-a za te stvari. Više me interseuje kako radiš oznake elemenata s gornje strane...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: AVR doktor

Post by Feko »

Pa do sada se nisam trudio štampati gore raspored elemenata, no potpuno isti postupak kao i strana vodova.
Radim toner transfer postupak no ne peglom nego prerađenim laminatorom, mada se to svodi na isto :wink:

edit:
Ma nisam uhebao par puta stvrar...tek sam ih 5-6 komada do sada programirao, no isprobavao sam jedan program za neki kineski programator i nisam skužio da kvačica u kvadratiću znači "0" a ne "1" i tu sam se sjebao :roll:
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: AVR doktor

Post by mega162 »

ovo je vrlo korisna stvarčica... imam to namjeru napraviti, ali je vrijeme zeznuta dimenzija
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: AVR doktor

Post by Feko »

Toliko dobro mi ide programiranje Atmela (Atmega8)...da mi je zatrebo i ovaj adapter za SMD izvedbe :roll:
Uredno sam 2 komada zaključanih Atmega8 u TQFP kučištu odlemio, otključao i i zalemio natrag na pločicu.
Malo se samo sve nožice na stolu savinu prema dole, staviš ga na adapter, pritisneš prstom a sa drugom rukom
taster na AVR doktoru...za 2 sekunde je otključan :D
Image
User avatar
damir1
Napredujem
Napredujem
Posts: 141
Joined: 27-04-2006, 20:47
Location: hrvatska

Re: AVR doktor

Post by damir1 »

Pozdrav Feko prijatelju,odlično izrađuješ štampu svaka čast, mogu da kažem jako korisna stvar i sam sam napravio AVR doktor jer sam zaključao neke atmega16 Feko mi je puno pomogao u programiranu i otključavanju istih za to mu hvala.
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: AVR doktor

Post by Gromit »

Jedno malo pitanjce:

Gledam kako se firmware (i hardware) razvijao s vremenom, ispočetka je bila dovoljna Mega8 (sa 8kB), u međuvremenu su dodane nove stvari pa je u jednom trenutku Mega8 postala "pretjesna" pa su zato dodali FW-e za 16kB procesore (Mega168, Mega328). Zadnje šta ja imam, a skinuo sam to jučer sa neta, je zadnja FW verzija v.2.11 - koliko sam ja shvatio, optimizacijom koda uspjeli su zadržat (i proširit) sposobnosti Doktora (posebno me zanima veza preko RS232) unutar 8kB!?

Mene sad zanima, jel mogu na Megu8 stavit taj zadnji FW (2.11), da imam sve na raspolaganju (rad preko terminala, prepoznavanje NAZIVA čipova itd) ili ipak moram uzet 16kB čip? Izmjene pločice se podrazumjevaju (ako su potrebne)!

Evo izvod od firmwarea 2.09:
Firmware 2.09:
-corrected a bunch of chips names with A/P/PA suffix
This includes terminal names and chips list names (recalculated, 145 supported chips!)
-code optimalisations, still fits into 8kB - shrinked to 7310B :)
Još jedna stvar, da ne otvaram novi topic bezveze: primjetio sam na stranici od Fuse Doktora,kao i na skoro svim ruskim stranicama, da su pločice kao posrebrene, ovako nešto:
Image

Sorry, NE MOGU smanjit sliku jer ne znam kako! Pitam se jel to sve napravljeno "Rosolom" i fenom za skidanje boje ili je nešta drugo u pitanju? One ruske pločice stvarno profi izgledaju!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: AVR doktor

Post by Kukinjos »

Ajde stavi opet stavi linkove, nemam pojma di gledat :ohno:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: AVR doktor

Post by Gromit »

Nemam pojma otkud ovaj "please do not hotlink"? Jel to od "elektrode" banano?

Ovo je link do stranice sa Fuse doktorom:
http://diy.elektroda.eu/atmega-fusebit- ... p/?lang=en
Pri dnu stranice je dowload, treba skinut
h**p://diy.elektroda.eu/wp-content/uploads/2010/05/atmega-hvpp-fusebit-doctor_update11.rar - namjerno nisam stavio link, taj "update file" se otpakira i tamo u txt fileu ("READ!.txt") ima ovaj izvadak šta sam citirao. Ne mogu NIŠTA uploadat, čak ni mali txt file, trax radi na tome...

Slika je bila ova (probat ću opet):
http://diy.elektroda.eu/wp-content/uplo ... ctor_2.jpg
Ništa, ni taj link ne da slike! Isto pri dnu ima galerija, drugi red, treća s lijeva npr. Ali ima puno primjera, recimo oni ruski ESR metri svi imaju "posrebrenu" gornju
stranu pločice i to jako lijepo izgleda, zato sam pito jel moguće to dobit Rosolom!?

Eto, ako to šta može pomoć...
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: AVR doktor

Post by Cosa »

Piše na stranici da može ići Atmega8, Atmega88, Atmega88P, Atmega168, Atmega168P, Atmega328, Atmega328P.
Jedino za svaku megu moraš staviti drugačije fuse bitove.
Konkretno za mega8 i 2.11 verziju software-a ide Low 0xE1 High 0xD1 .
Ne znam jesi li vidio: ATTENTION – Firmware 2.1x NEED a pcb updated to version 2h!

Ovo za rosol i pločicu ne znam, čekaj Feku :)
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: AVR doktor

Post by Gromit »

Ma znam da mogu ič svi ti čipovi (mogla bi i hrpetina drugih da su 28-pinski), ali ja bih htio znat jel mogu upotrijebit 8kB Atmege - dakle Mega8, 88...
Atmega168 je 16kB, Atmega328 je 32 kB i naravno puno veća cijena!!!

Koliko sam shvatio, zadnji firmware je OPTIMIZIRAN pa više ne zahtjeva više od 8kB, pa bi se samim time mogla (ponovo) upregnut Atmega8 :!: Moje je pitanje dal je to točno!

Jesam, vidio sam da se treba preradit malo pločica, spomenuo sam to u prvom postu.

Čekam Feku oko Rosola :) , mada nisam siguran kako to braća Rusi rade... :?:
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: AVR doktor

Post by morski_pas »

ma to ti oni provuku kroz černobil he he :lol: ,prije se to radilo kroz istrošeni fiksir,sad ima navodno tekućina ili nešto kao flomaster kojim prijeđeš preko vodova ......
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: AVR doktor

Post by morski_pas »

ima i ovaj prah GLANZZINN-SENO 18 eura

Image
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: AVR doktor

Post by Cosa »

Gromit wrote: Koliko sam shvatio, zadnji firmware je OPTIMIZIRAN pa više ne zahtjeva više od 8kB, pa bi se samim time mogla (ponovo) upregnut Atmega8 :!: Moje je pitanje dal je to točno!

Ovaj uređaj od svoje prve verzije je s Mega8, M16 i M32, dok je podrška za druge chipove tek od 2.8
S ovom optimizacijom autor je se htio pohvaliti da mu je kod još uvijek ispod 8kB iako je stavljena podrška za hrpu novih kontrolera (tako sam ja shvatio).

Budući da sam imao jedan Mega88 koji koristim za tartufe, sad sam spojio na proto board-u da probam.
Slika sve govori :lol: :
Image
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: AVR doktor

Post by niho »

ima i ovaj prah GLANZZINN-SENO 18 eura
Ja ga koristim oko godinu i pol. Nije lose mada se u prvi mah cini skup ali fakat moze puno plocica odraditi tako da, 40KM koliko sam platio u konradu, ipak vrijedi.
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: AVR doktor

Post by Gromit »

@Morski pas: ima nečega u tome (Černobil)! :D Za flomaster nikad čuo...
Ovaj Glanzzinn sam imao prije par godina, al se jako razočaro, skup ko vrag, kratko traje (barem meni), jako je osjetljiv na "zagađivanje"... Ne vjerujem da Rusi to koriste!

@Cosa: Hvala, znači RADI!!! :D

@niho: ne znam kako ga koristiš tako dugo (sam SENO mu daje rok trajanja oko 2 mjeseca!), možda ga razmućuješ u manjim količinama, u svakom slučaju :D :D !
PS: I dalje ne vjerujem da Rusi i Ukrajinci to koriste! :?:
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: AVR doktor

Post by Kukinjos »

Gledam ovaj dio o "posrebrivanju", bolje reći kositrenju, fiksir je stara metoda koju sam nekad davno koristio dok ga je bilo za nabavit, a sad ga još imaju u rijetkim rendgenskim labosima, ali naravno da se ekipa pobrinula za skupljat to kao sekundarnu sirovinu (srebro!). Metoda je bila napravit pločicu i ubacit je u istrošeni fiksir i za par minute eto je posrebrene, ali bilo koji oksid na pločici ili nečistoće u fiksiru su stvarale crne fleke nekakvog oksida, pa sam rijetko uspjevao dobit pravu stvar. U zadnje vrijeme gledam ovo:
http://www.mgchemicals.com/products/pro ... d-tin-421/
i čini mi se najbolje rješenje. Evo i video, prvi s reda doduše, preskoči na 3min i 32 sek.
http://www.youtube.com/watch?v=3aEwTRMEkOM
ali ima jednu veliku manu, ne šalju izvan fuc.ing amerike, nabijem ih.
http://www.ebay.com/itm/MG-Chemicals-42 ... 1c202aa171
Negdje sam našao da i Francuzi rade nešto slično, i to neka firma koja se bavi izradom tiskanih pločica, ali sam naravno izgubio link :azdaja: . Valjda bi se kod njih to moglo dobit s manje komplikacija.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: AVR doktor

Post by Kukinjos »

Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: AVR doktor

Post by Gromit »

Znam i za taj MG-Chemicals, i JE najbolje KEMIJSKO rješenje, ali ne šalju u HRV, tj. ŠALJU ali 100$ poštarine minimalno jer je opasna kemikalija! Da ti šalju i iz Francuske (tj.EU) opet pravila ista, za rukovanje opasnom kemikalijom moraš odriješit kesu! Kad uđemo u jeb.EU, e onda se možda pravila promjene! Može bit da Rusi imaju neku svoju takvu kemikaliju... Imam negdje vrečicu Fotokemikinog fiksira, neotvaranu, još dok sam radio slike na starinjski način, ali kao što si primjetio - najmanja nečistoća i ode mast u propast! Ne znam kak je Nihi tako dugo trajao ovaj Seno Glanzzinn (vjerojatno je razrjeđivao malo po malo), meni je uredno, kako je i proizvođać naveo, nakon 2 mjeseca počeo kristalizirat i moš ga j**t! A i više je bio Zinn nego Glanz :) !

Vidio sam nedavno da ima/bilo je za Wellere vrh sa mislim mesinganom četkicom, pa se natopi tinolom i onda samo "premazuje" preko bakra! Nisam to nigdje vidio za kupit... Možda bi ga se dalo DIY-at?

Ostaje Rosol3, ali samo za vitroplast! I naravno čišćenje, jer sadrži agresivni cink-klorid!

PS: Ova kemikalija od MG-a je navodno po sastavu neka "tekućina za čišćenje kočionog sustava u autima"! Nemam pojma kolko je istine u tome...

PPS: Ima i ona metoda sa srebrnim nitratom i plutenim čepom, ako se itko sjeća, nikad to nisam probao jer se moglo u Hospitaliji samo po 100g kupit Ag-nitrata (za hrpu love, naravno).
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: AVR doktor

Post by Kukinjos »

Pazi koku kako radi plojke, :ohno: , ali naravno, to je ipak žensko, njoj se ne sviđa boja pertinaksa, pa ju boja ljubičastom kako bi dobila kaki zelenu :lol: :lol: , žene oprostite, ali rasplakao sam se :lol: :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=frsDN7usyCs
5 min!
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Post Reply