TDA7293 Stereo 100W

Audio projekti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by misley »

To sto nekom uredjaj radi odlicno ne znaci i da je plocica uradjena odlicno nego samo da je imao srece, ako je napravio nesto sto je skolski primjer loseg projektovanja.

@ivan09
Nisam komentarisao izvedbu tvog uredjaja koji je vrisnuo jer nismo dobili slike ovde..sada mozemo samo da bacamo pasulj..

+/-50VDC je ukupan napon od 100V! Ovde su oba napona 50VDC pojedinacno gledana u odnosu na 0V kao referentni potencijal...
Sva je prilika da je uredjaj u stvari popio prenapon za koji nije projektovan.... ??
pinco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 20-07-2010, 10:20

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by pinco »

ivan09 wrote:Može li mi netko reći još nešto samo? Da li se ovo +/-50V odnosi na napon mjeren između GND i + i GND i - ili između + i -? Da nisam tu šta zezno. Pokušat ću opet ovu shemu, pregledavao sam pločicu i ispravna je...
Jel su odma izgorili kad si prikljućija napon, kakvi ti je ispravljać, sad kad je izgorilo, primiri napone, pa vidi jel ti napajanje OK, i jel dolazi na pinove napajanja. Neće se ništa bitno dogodit ako si izostavija one kondenzatore na pločici, ako si stavija iza gretza, u ispravljaću. Sad ne prićamo šta je bolje nego gledamo osnovnu funkcionalnost sklopa. Di si nabavija TDA, moguće da si dobija neke falše. Ako imaš dobro napajanje, i svi naponi su ok spojeni, onda se nebi smija razletit, a posebno šta nisi prikljućija zvućnike. Ovaj TDA ima i zaštite kolko vidin na datasheetu. Imaš li neku sliku da vidimo kako to izgleda.
Kolega je u pravu šta se tiće pločice, ispuna bakra se nikad ne stavlja a da nije spojena na masu, ovako povećava šanse da prooscilira, mada mislin da to nije u pitanju kod tebe.
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

Ispravljač je bez ikakvog filtera :/ Samo gretz i na pločicu. Mjerio sam napone, +31/0/-31 na gretzu. Čim sam uključio u struju odmah je izbolo i bijeli dim počeo.
Što reći?
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by [eDo] »

Ne bih se slozio sa vama da mogu da se izostave elektroliti po pravilu ne bi trebalo ni da se smanje vrednosti!
Konsultujte se sa datasheet-om ne moze se kolo terati na +/-50V ako u data sheet-u stoji ovako:
VS Supply Range ±10 MAX ±40V

I preporucena napajanja u odnosu na zvucnik:
VS = ± 35V, RL = 8Ω
VS = ± 31V, RL = 6Ω
VS = ± 27V, RL = 4Ω

Evo sta pise za elektrolite:
C6, C8 1000µF SUPPLY VOLTAGE BYPASS
SMALLER THAN SUGGESTED: DANGER OF OSCILLATION

Ako se radi PCB sa vecim slojem bakra ili "ground plane" onda sam naziv kaze da mora da sve to bude masa ground. Po pravilu i ovde treba sprovesti u delo "zvezdasto vezivanje masa" da bi se sprecile medju oscilacije i smetnje.

Kada se radi pojacalo mora se voditi racuna o svemu postoji razlika izmedju filtracirskijskih elektrolita u ispravljacu i POBUDNIH ELEKTROLITA kod pojacala. Kod filtracijskih tu se ide samo na peglanje i filtriranje napona shto je Dr Borivoje na svom sajtu detaljno objasnio i stavljaju se vishe elektrolita tipa po amperu se stavlja 2200uF minimalno znaci ako imamo 3A trafo stavljamo 3 komada za pozitivnu i 3 komada za negativnu granu. BOLJE JE STAVITI U FILTRACIJSKOM DELU 2 x 4700uF po grani napajanja znaci ukupno 4 elektrolita nego staviti recimo 2 od po 10000uF za svaku granu. Kada stavljamo vishe elektrolita kojih su vezani paralelno smanjujemo ESR a samim tim imamo i bolje napajanje i cistiji zvuk u samom pojacalu...

Sprzio si kola zbog prevelikog napona...Premotaj taj trafo ako je torus ili klasican trafo rasturi i prepolovi namotaje da bi ti napon pre greca na samom trafou bio 2 x25V ili 2x27V ili pravi stabilisano napajanje da oborish napon...
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by [eDo] »

Evo ti slika jednog dizajna pa se sam uveri kako se rade pojacala sta je pravilno a shta nepravilno (Obrati paznju na elektrolite kod integralaca i elektrolita u napajanju)...

Image

Image

Image

Da napomenem da je ovo unapredjena varijanta stereo pojacala koje sam objavio pre par posta izvishe...
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

Ja ne znam je l' ja imam sreće ko konj il šta je ovo. Prošla pločica ajd, ok, mislim da Samo PCB nije valjao jer je bio na dosta mijesta probijeno. Ali danas napravim jedan bez greške, znači doslovno bez greške, sve lijepo spojim i provjerim. Dovedem napon, sve sredim lijepo, ulaz, izlaz, i smanjim skroz na mobu koju sam koristio za izvor signala. Ali i prije toga svega, kada sam samo doveo napon kola su se oba grijala. Ne znam šta to znači. Stavio sam onda neki onako probni hladnjak omanji. Dok je bilo smanjeno koliko toliko je lijepo pjevalo, kako sam pojačavao zvuk je bio dobar, kada sam došao do max pjevalo je oko 2 sex i opet je explodirao jedan TDA. Sad je moje pitanje sljedeće: "Da li je razlog to što na gretzu nema filtera, ili premalen hladnjak?" Ali me brine zašto su se grijali kada sam samo napon doveo.

I da na prvoj pločici nisam imao elektrolite ni na gretzu ni na pločici.
Što reći?
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by [eDo] »

pinco sve smo te razumeli i sve se vidi na "delu"...
Dok ne vidim sliku tvojih rucnih radova pojacala i bilo kakvih projekta u tvojoj realizaciji ne zelim uopshte da se prepucavam sa tobom i ubedjujem jer je to gubljenje vremena a zivaca...
Sve u svemu iz mog iskustva ja znam koliko znam i koliko vredim i znam da svoje znanje primenim i da podelim i prenesem dalje...Pokusao sam da pomognem ivan09 ali je to ispalo nemoguce. Ja cu da sacekam rezultate i da budem pasivan posmatrac i da odgovaram na postavljena pitanja. Kazes poznajes dr Boru? Zanimljivo? :D

Pobrisao sam sve tvoje i moje postove. Nema potrebe da stoje tu jer se ne uklapaju ni u kizbaja-inoj temi niti pomazu bilo kome tako da...


Mali off za stojketa :D :D :D
Image

:D
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

Ispalo nemoguće? :/
Što mislite u čemu bi sad mogao biti problem?
Što reći?
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by morski_pas »

pogledaj malo ovu stranicu mislim da je jako dobro obrađeno pojačalo sa pločicom(jedino problemčić na kineskom je)
http://gc.digitw.com/new_page_25.htm
PDF
http://gc.digitw.com/KITs/TDA7294SRV/TDA7294-GC-DOC.pdf
Image
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by elektor »

Pa pobogu prvo ispravi sve greške pa tek onda traži razloge problema (ako ga onda bude).
Znači stavi filter (2200 uF/1A ) i pobudne kondenzatore (ako ih nemaš), stavi na pojačalo hladnjak sa kojim češ ga inače koristit.
Kada si to napravio izmjeri napon napajanja na filter kondenzatorima bez da je napajanje spojeno na pojačalo. Usporedi taj izmjereni napon sa max. naponom navedenim u datasheetu. Ako je napon napajanja manji od njega spoji napajanje na pojačalo i onda testiraj.
pinco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 20-07-2010, 10:20

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by pinco »

Neznan zašto si pobrisa raspravu, jel je direktno vezano za temu i potrudija san se da neke svari strućno obrazložin, al nema veze, ispada da san bezveze pisa, najlakše je pobrisat..... Ima mojih radova po forumima ako koga zanima, uvik iman isti nick.
Boru poznan odavno, ako otvoriš njegov web čak me i spominje u T-Reference pojačalu. To je čovik koji mi je dosta pomoga savjetima i uvik je spreman pomoć. Opet ponavlja, onaj jegov tekst o napajajima je baš za poćetnike. Kad se dublje zađe u problem ima tu još ohohoho teorije...
Last edited by [eDo] on 15-08-2012, 12:10, edited 1 time in total.
Reason: Nema potrebe za citiranjem post-a koji je na ovoj strani!!!
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by [eDo] »

OK sve ja tebe razumem. Ali ti ocigledno ne razumesh mene... I sam kazesh da je Borin sajt tj upustva koje je dao da su za pocetnike, ne znam sad ali po meni se ivan09 bas uklapa u profil pocetnika ispravi me ako gresim mozda, zato sam mu i dao takva upustva kakva jesam i zato sam mu pastirao pojedine delove sa Borinog sajta. Hteo sam da nauci i da shvati da ne moze tak tako da izostavlja delove i hteo sam da mu dam pocetnu tacku da zna kako se nesto radi PRAVILNO. Rasprava se produbila i otishla u nedogled zato sam je i obrisao nisam pobrisao samo tvoje nego i svoje postove tako da ispada da smo pisali bespotrebno jer je stvarno bespotrebno jer nismo pomogli Ivan-u. Sve ja razumem to sto ti meni kazes da se teorija i praksa nekad ne podudaraju i to stoji i moguce je ali veoma retko. Ja imam jedan nacin rada ti imas drugi ne kazem ja da je tvoj pogresan ja sam samo nabrajo i vadio stvari iz datasheet-ova koji bas pocetnicima treba da budu kao biblija sveto pismo, i kada ja nabrojim dosta stvari jednom clanu u nadi da mu pomognem a u to se umesa treci koji krene da objasnjava meni kome pomoc nije potrebna i da ispravlja krive drine onda tema ode u nedogled i kao sto vidis ivan i dalje ne razume ni mene ni tebe sta smo hteli da mu kazemo i objasnimo jer se je to pretvorilo u dvoboj izmedju mene i tebe...

Ukratko da ne duzim vise pricu ne vidim razlog zasto je bio problem poslushati mene, datasheet, i dr Borivoja Jagodica, DIY audio zajednicu i jos dosta njih i ostaviti ta dva elektrolita od 1000uF kod integralnog kola? U cemu je bio problem pa su ta dva elektrolita morala da lete po svaku cenu i zasto su nepotrebni? Cena nije presudan faktor a ne vidim ni shtetne strane da ta dva ostanu cak sta vise vidim dosta vise razloga da ostanu i da su u ovom dizajnu potrebni...

Neznam dal pratis aktivno rad doktora Bore ali evo njegov doprinos i njegov dizajn pojacala sa TDA7294 za sada josh neobjavljenog:

Image

Ako pazljivo pogledash plocu videces da i ako nije pocetnik ili amater u ovoj struci on je stavio elektrolite kod integralaca (2 komada cini mi se od 2200uF) a u filtracijskom delu je stavio 4 komada po 4700uF.

Sada sa jedne strane imamo mene, dr Boru, marco47, mirley-a, DIY Audio zajednicu, DATASHEET koji kazemo da je bolje staviti te elektrolite i tebe sa druge strane koji kazes da su nepotrebni. Sada ko je u pravu ne znam i nezelim da zalazim u to vise jer je bespotrebno i neproduktivno...

A sada jedan detalj i iskustvo iz licnog zivota i servisa u kome sam radio, Svi su videli i culi na delu Genius 5.1 5000 sistem sada u wooferu za pobudu istog koristi bash TDA7294. Donese prijatelj noviji model KYE electronics ga je pravio Genius nalepio svoj logo...Sada dolazili su mi u servisu stariji modeli i sa TDA7293 i sa TDA7294 i u starijim modelima tacno se secam da su kod integralnog kola bila stavljena 2 elektrolita od 1000uF sa po 104 blokovima i 2 elektrolita od 4700uF u filtracijskom delu. Medjutim na novoj varijanti njih nije bilo. Sve u svemu izgoreo mu integralac pukao nacisto i on donese prvi put mi zamenimo integralno kolo i sistem radi mesec dana i izgori ponovo ortak kaze da se pregrevao. Nista rasturimo mi ponovo i sada meni neshto cudno zasto gori nigde spoj-a nishta i skinem ja one elektrolite od 4700uf i merim ih kad oni pokazuju 2000uF i u trenutku kada stavljam na sto cujem kao da neshto udara u elektrolitu, tresem ga cuje se tk tk tk kao da je suplje rasturam ja skalpelom secem elektrolit kad skalpel jednostavno prodje kroz kondenzator kao kroz margarin :D Ja zacudjen kad unutra imam sta da vidim unutar elektrolita od 4700uF upakovan drugi od 3300uF 50V made in PRC :) naduvao se jadan kao balon :) Svi u servisu i svi koji su dolazili su slikali telefonima i niko nije mogao da veruje shta se zapravo radi :) Zovem ja ovog prijatelja i kazem mu on se smeje ne moze da veruje kaze sredi da radi kako mislish da treba. odmah elektroliti 6800uF/50V u filtraciji i ispod plocice zalemim 2 komada od 1000uF na kojima paralelno vezem 2 blok-a od 104 i zalemim shto blize kolu i to pricvrstim dvostranom lepljivom trakom da ne udara na plocu zamenim i u drugom delu onaj za satelite filtracijske elektrolite takodje stavim od 6800uF kvalitetnije 105 stepeni low esr sastavimo sistem sistem vec 2 godine radi u kaficu danonocno jos nije crkao...

Eto jedna prica iz licnog iskustva...
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
pinco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 20-07-2010, 10:20

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by pinco »

Nego nije mi jasno zašto si obrisa ono moje obrazloženje, di san objasnija neke stvari oko transformatora i kapaciteta kondenzatora, zašto san mu reka zbog ćega je dovoljno 4700uF, itd..... Potrudija san se da nešto stručno napišen u vezi toga, šta bi moglo koristit ostalima, nemisliš valjda da su ono gluposti napisane....
Ša se tiće kondenzatora na ploćici, proćitaj šta san mu napisa, naglasija san za osnovnu funkcionalnost sklopa, a ne šta je bolje a šta lošije, ni ja nebi izostavija kondenzatore koji su predviđeni tu, al bit je bila da nađemo kvar. Raćuna se da neće ić na 2m žice od ispravljaća do pločice, reka san mu da stavi neku sliku da vidimo o ćemu se tu radi. Stvar je bila ta da se njemu oba razletila po ukljućenju....., tribalo je rješit taj problem pa ić dalje. Neznan o kojeme se projektu radi al raćunan da na pločici ima baren 100nF decoupling kondenzatore, šta je standardno. Sigurno mu se neće razletit TDA radi toga, i to odma po ukljućenju. Problem je šta on nije stavija nikakve kondenzatore ni u ispravljać ni u pločicu :shock:
Prvo san pomislija na falše TDA, da je neke kineske kopije nabavija,sad san se uvjerija san se da je moguć i ovaj slućaj, da izostavi filterske elektrolite uopće na pojačalo.....
Šta se tiće kondenzatora, za skoro sve koristin kupljene u Farnell-u, i obićno Panasonic FC, koji su mi se pokazali odlićni a cijena je OK. Tako da se opće ne sekiran oko kvalitete kondenzatora.
To šta se tebi dogodilo je primjer varanja, plus nekvalitete, čak i taj manji je bija nikakvi, ako je tolko pa kapacitet, virujen da je ESR skoćija za nekolko decimala, nije ćudo da se razletija.... Da je bija neki kvalitetniji kondenzator vjerovatno bi još radilo.
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by misley »

User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

Stavio sam sve, i filtere i pobudne i sve. Ali ga sada ne smijem pojačati do max bojim se da će explodirati i ovaj :/ Ne razumijem taj napon, je ti to znači da može biti napon između GND, pozitivne, i negativne strane sve ukupnu +/-40V ili može biti zimeđu GND i pozitivne grane max 40V i između GND i negativne grane max -40V.
Što reći?
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by elektor »

Ako piše da je max napon +/- 40 to znači da je napon od GND prema plusu max 40 i od GND prema minusu max -40. Ili ako ćemo gledati ukupnu razliku potencijala između plusa i minusa ona će biti 80V.
Ovdje ti je edo napisao koji je max napon i koji je napon preporučen za određenu impedanciju zvučnika.
[eDo] wrote: Konsultujte se sa datasheet-om ne moze se kolo terati na +/-50V ako u data sheet-u stoji ovako:
VS Supply Range ±10 MAX ±40V
I preporucena napajanja u odnosu na zvucnik:
VS = ± 35V, RL = 8Ω
VS = ± 31V, RL = 6Ω
VS = ± 27V, RL = 4Ω
Sad lijepo izmjeri te napone, pa postavi ovdije. A ne bi bilo na odmet i da postaviš sliku pojačala i napajanje
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

To u vezi napona je bio nesporazum, ja sam pogriješio. Ne znam kako ali nisam računao gretz priliko odabira transformatora pa mi je zbog toga TDA explodirao. Sad sam se tek sjetio da se napon nakon konda množi. Sadašnje napajanje mi je sa 26V transformatorrom što izaše oko čini mi se 36V ako sam dobro pomnožio, nakon greza. Na gretzu su filteri od 6800uF na obje grane ali planiram svakako stavit od po 10000 na obje. Samo me brine zašto mi je jedan TDA izgorio. Možda zbog toga što nisam filtere stavio. Sada ću opet volumen dignuti do kraja pa ćemo vidjeti što će se desiti... Valjda ću imati sreće.
Što reći?
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by elektor »

Obavezno stavi TDA na hladnjak. I nije volumen nego volume :wink: .
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

Ma u zbrci sam, puna kuća, stričevi sa strana, djeca, ovo pojačalo me muči, nemoj zamjerit na onom volumen, omaklo se... :S :/ Sad sam ispao jako glup -.-
Uglavnom, stavio sam omanji hladnjak ali sam stavo ventilator 15x15cm da ga hladi. Čini se da je jedini problem što je jedan kanal, odnosno samo TDA explodirao bio nedostatak filter kondenzatora. A možda i pregrijavanje. ništa drugu nije moglo biti. Uglavnom pojačalo sada radi fenomenalno i prezadovoljan sam zvukom. Doslovno prezadovoljan i zvukom i snagom. Idu slike sutra sada idem malo, danas nam je neko slavlje pa nema se kad ;)
Ugl, hvala svima, iako sam bez potrebe smarao znao sam to i sam ali eto, prvi projekat u ovoj oblasti paaa... :)
Što reći?
Post Reply