TDA7293 Stereo 100W

Audio projekti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by pedja089 »

Debilizam je pokusati napojiti pojacalo bez kondezatora u napajanju...
Mislio sam da si ozbiljniji, bar mi se tako cini. Ako nemas kondezatore, napon pulsira stalno izmedju nule i maksimalne vrednosti, sto ce izazvati katastrofalna sranja u bilo kojem pojacalu, ma u 99% integralaca ce biti pizdarija...
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

Sad ti kažem, brzina, previše gužve, koncentracija opada, i eto... Kad sam zaboravio pomnožit napon koji imam na trafou da bi dobio napon iza gretza onda znaš koliko je sati, kad sam zamijenio volume sa volumenom što ni slično nije sve ti je jasno. Uglavnom, Pojačalo je isprobano i prezadovoljan. Dva uspjeha, fotopostupak i pojačalo. Što bi rekli dvije muhe jednim udarcom :D Sad samo treba naručit još par ovakvih integralaca i napraviti još najmanje 2 ovakva pojačala za sebe. Sutra slike. Zapravo danas, zavisi kako se uzme :D
Što reći?
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

Eto to bi bilo to, brzinski je to urađeno i uslikano, hladnjak je jako mali za tu snagu ali biti će zamijenjen odgovarajućim, ali ni ovaj mi se nije pregrijavao jer je bio jako kvalitetno hlađen ventilatorom. Evo par slikica.

Jedan TDA fali jer je explodirao
Da se vidi kako nema grešaka
I moja pločica fotopostupkom prva :)
Što reći?
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by elektor »

Baci još sliku donje strane pločice :wink: . Jesi razmišljao u kakvu ćeš ga kutiju ugraditi?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by Kukinjos »

Pločica ti je odlično ispala, čista petica. Napiši malo kako si je radio i probleme ako si imao, tebi je to friško, pa da i drugi nauče.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

Slika donje strane mi nikako nije draga :D
Jer su mjesta gdje se treba bušiti predviđena za borer od 0.8mm a najmanji što sam ja imao bio je 1mm tako da mi je onaj bakar oko rupice što je trebao biti potpuno otkinut bio pa sam morao navlačiti kalajom da bi dobio električnu vezu ali evo i ta slika. Malo je još ružnije ispala jer sam na brzinu slikao i malo je oksidirala a i mrak je bio. Žice sam zalemio odozdola jer planiram stavit priključnice kako je i autor PCB-a planirao.
A planirao sam za ovo i kupiti kalaj bez paste jer ostaje ružan trag oko lema.
Donja strana...

Dakle postupak:
Mačji kašalj... Predložak isprintan na paus papiru sam stavio u kutiju od nekih patika, cipela nije bitnno, i poklopac namazao nitro razrjeđivačem. Ostavio predložak u kutiji oko 1-2 sata... Negdje sam pročitao da na taj način boja dobije na gustoći ili tako nešto. Potom sam naa pločicu koja je već fotooslojena u polumraku stavio taj predložak i pritisnuo ga sa dva komada stakla znate već kako ide da ne duljim. Kao osvjetljivač sam koristio prirodni izvor - Sunce. Pločica je bila izložena oko 3m15s i potom odmah ubačena u tekućinu za razvijanje laka. Pločica se razvila u roku odmah, za 20 sekundi, malo sam i ja prstom prešao popločici da bolje još spaadne onaj lak koji ne treba biti tu, potom je oprao i ubacio u smjesu hidrogen peroksida i solne kiseline u omjeru 1:3 odokaciono. Nisam mjerio koliko je jetkanje trajalo. Provjeravao sam svako malo. Kada sam vidio da je sve lijepo nagriženo operem je ponovo a pošto nisam imao acetona a zadnje kapi nitro razrjeđivača sam potrošio na kutiju ponovo sam ojetkanu pločicu izložio suncu jedno 5m i opet je ubacio u onu tekućinu za koju ne znam kako se zove tako da je i taj lak spao i dobio sam savršeno čistu pločicu :)
Jedini problemčić je što je bilo par mrlja na staklu koje su me zeznule i vide se na pločici ali to mi ne igra ulogu. Eto to je to ukratko.
Što reći?
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

kutiju imam idealnu od jedne DJ mixete pa cu u nju. Ali ne ovo jer ovo ne ide meni.
Što reći?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by Kukinjos »

Nabavi si aceton, u Hrvatskoj nekih 30-tak kn 1l, u trgovini boja i lakova. Skratiš (ošišaš) manji kist za bojanje na cca 1cm i s tim opereš zalemljenu pločicu od flux-a. Poslije ju pošpricaš ili Plastic spray-em ili nekim bezbojnim lakom za auta. Ja koristim Plastic spray (Kontact chemie) i suprotno uvriježenom mišljenju da se više ne da lemit nakon njega, tvrdim da može i to jako dobro. Čak se on malo i otopi na dodir lemila i nakon toga se opet prelije preko lemnog mjesta.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

Ma hocu ovo sam uradio sve privi put nisam jos upraksan ali bit ce. morqm jos naci nekog da mi i chipoteke posalje nesto.
Što reći?
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by elektor »

Kukinjos wrote:Ja koristim Plastic spray (Kontact chemie) i suprotno uvriježenom mišljenju da se više ne da lemit nakon njega, tvrdim da može i to jako dobro. Čak se on malo i otopi na dodir lemila i nakon toga se opet prelije preko lemnog mjesta.
Slažem se, međutim mislim da preko njega treba lemiti samo kada je nužno zbog popravka. Pošto ostaje ružan trag na pločici od otopljenog spreja, prlja se vrh lemilice, a i sam lak dosta smrdi kada se topi. Možda je čak bolja opcija očistiti lemna mjesta koja se moraju prelemiti štapičem za uši natopljenim acetonom ili sl.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by Kukinjos »

To je istina, lak malo požuti od fluksa i smrdi dok se lemi, ali ni aceton, nitro i ostala sranja ne mirišu bolje :lol: Naravno da je najbolje posprejat pločicu kad je sve gotovo i ispitano, ali za manje prepravke nje problem.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by ivan09 »

Eto i ja sam upravo kupio aceton i ovaj PS. Da me nije stid nereda snimio bih i video kako radi na mojoj 450 watnoj kutiji za takmičenja :D
Što reći?
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by elektor »

Kukinjos wrote: i smrdi dok se lemi, ali ni aceton, nitro i ostala sranja ne mirišu bolje :lol:
Istina, ali se barem ne usere vrh lemilice, jbg uvijek mi mora biti čist ko' suza i bilo kakva prljavština na njemu me izluđuje..
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by Kukinjos »

Are You talking to me :?: Bolest je kad vrh perem s Arf-om :!:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by Petrus »

Zdravo ljudi!
Ja malo zakasnio,... :( inace zelim da postavim neko pitanjce u vezi ovog pojacala. :wink: :?:
Koju impendansu zvucnika koristite za ovo pojacalce sa napajanjem Ucc=+/-41V?
Koji manje kompliciran postupak koristite za izradi PCB? itd,... :wink:
Hvala na eventualnom odgovoru!
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by arcom »

Sa takvim napajanjem nemoj ici ispod 8 ohm-a osim ako nemas barem 2 cipa u master/slave konfiguraciji jer ce ti se inace gasit zbog pregrijavanja.

Za ovaj "manje komplicirani" postupak izrade plocice mozes odabrat bilo koju metodu, nije svima sve jednako komplicirano. Meni je npr. fotopostupak vrlo jednostavan, toner transfer ne volim jer je neuredan, a crtanje vodova flomasterom sam odavno prekrizio. Najjednostavnije i najskuplje ti je da das plocicu nekome na izradu :)
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by Petrus »

Sa laserskim stampacem Laser Jet 4 koji postupak u izradi PCB-a mogu da koristim.
Inace PCB crtam u Protel 98.
pinco
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 20-07-2010, 10:20

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by pinco »

Petrus wrote:Zdravo ljudi!
Ja malo zakasnio,... :( inace zelim da postavim neko pitanjce u vezi ovog pojacala. :wink: :?:
Koju impendansu zvucnika koristite za ovo pojacalce sa napajanjem Ucc=+/-41V?
Koji manje kompliciran postupak koristite za izradi PCB? itd,... :wink:
Hvala na eventualnom odgovoru!
Kakvo imaš napajanje +/-41V?
Ako je nestabilizirano i ako si to izmirija na elektrolitima onda nećeš imat problema, jel će pod tereton to padat. Ovi ćipovi su dosta imuni na riple napajanja, tako moš uvik stavit manje kapaciteta kondenzatora na PSU. Na dosta Japanskih pojačala da se primjetit dosta visoki napon napajanja za cip, ili par tranzistora na izlazu, ali je dizajniran PSU da napon pada na većin opterećenjima i tako štiti samo pojačalo.
Ako nemaš stabilizorano napajanje na 41V ja bi ga stavija i za 4R, ali za sve postoji osjećaj tako i za volumen. Ako bi koristija pojačalo na 8R do nekih 70-80W, onda teoretski će na 4R bit duplo veća snaga, ali neće radi napajanja, a ti i dalje na volumen pot koristi na osjećaj do nekih 70-80W i sve OK. Bitno ti je i hladilo pravilno dimenzionirat. Bijas je cca 30mA kolko vidin, uz naponn cca 80V to je nekih 2,5W disipacije, za kućno slušanje dosta će bit neka manja hladila, alo ako misliš neke tulume diće bit kostanstno pod tereton onda moraš malo veća hladila...
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by tandrkalo »

Ja bih se ukljuci van teme malo, zanima me samo gde nabavljate trafoe za ovakva pojacala, posto napon nije od standardnih 12-24 volta, da li ih motate sami ili ima da se kupi negde?
Iz Srbije sam...
Unapred zahvalan mnogo...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: TDA7293 Stereo 100W

Post by pedja089 »

Npr http://www.trafomatic.com/home.htm
Pregledaj oglase ima koliko oces....
Post Reply