motor kao generator

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
ibrahimcehic
Posts: 10
Joined: 07-01-2011, 21:35

motor kao generator

Post by ibrahimcehic »

imam ovaj motor http://s2.bolha.si/3/image/76037/76550/ ... fcc604.jpg
Elektrokovina
na plocici stoje slijedeci podaci:
D380 V 8,7 A
4kW faktor snage 0,83
1440 obrt/min 50HZ
sad me zanim da li ovaj motor moze raditi kao generator, ja sam ga okrenuo sa drugim motorm ali na izlazu nema struje nikako ... ako neko zna sta trebam uraditi neka kaze...
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: motor kao generator

Post by niho »

Da bi poceo proizvoditi struju (kako mi se cini ovo je trofazni motor-dvopolni) trebas paralelno svakoj fazi spojiti kondenzator od 10-ak uF i motor zavrtiti nadsinhronom brzinom sto znaci preko 1550 °/min. Za kapacitet sam rekao otprilike a na google-u postoje kalkulatori za izracunavanje ako bas hoces da imas sto bolji stepen iskoristenja (cak neces morati staviti na sve faze moguce da proradi i sa kondom na samo jednoj fazi) kond. mora biti bipolarni a nadsinhronu brzinu mozes dobiti ako dvopolni (nebitno jedno ili trofazni motor) i ovaj tvoj "generator" spojis preko remena tako da odnos precnika remenica bude 1,07 :1 do 1,1:1 primjer: prva remenica je 11 cm a druga 10. Pazi ako je motor kojim ces pogoniti ovaj generator jednopolni onda je njegova brzina 2970 °/min pa prilagodi brzinu kako je vec navedeno.
poz!!
ibrahimcehic
Posts: 10
Joined: 07-01-2011, 21:35

Re: motor kao generator

Post by ibrahimcehic »

ja sam spojio tri kondenzatora u zvijezdu od 25 uF, na sve tri faze al i dalje nemam struje ne dobijam je na izlazu..
struja2010
Posts: 3
Joined: 04-09-2011, 10:26

Re: motor kao generator

Post by struja2010 »

Da bi dobio struje moras rotor da preradis sa permanentnim magnetima ima ih na ebay tako da kad vrti rotor to su veoma jaki magneti on ce indukovati struje u statorom tvog motora i tako kes dobiti struju
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: motor kao generator

Post by WhiteHead »

ibrahimcehic wrote:ja sam spojio tri kondenzatora u zvijezdu od 25 uF,..
Kondenzatore spojiti u trokut i vezati na faze motora, motor zavrtiti 10% većom brzinom od nominalne.
ovo sa magnetima ide takođe, ali je to već više posla
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: motor kao generator

Post by niho »

A mogao je jednostsvno procitati sta sam mu napisao i pokusati da tako odradi, fakat ne vidim sta ima nejasno ili tesko za odraditi :(
ibrahimcehic
Posts: 10
Joined: 07-01-2011, 21:35

Re: motor kao generator

Post by ibrahimcehic »

http://www43.zippyshare.com/v/89475299/file.html evo ovako sam povezao kondenzatore , ovaj generator namjeravam koristiti za malu hidrocentralu. Imam vodenicu i na nju bi mogao da ga prikljucim.Al samo pokusavam sa drugim elektro-motorom da ga zavrtim da vidim hoce li proizvoditi struju. Ali nisam uspio..
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: motor kao generator

Post by WhiteHead »

Spoj je ok, ali probaj povećati brzinu vrtnje...

Niho
možda je pod
niho wrote: paralelno svakoj fazi spojiti kondenzator od 10-ak uF
razumio kao "paralelno svakom namotu"
A inače znaš i sam da im obično teba ponoviti više puta... :roll:
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: motor kao generator

Post by niho »

Nazalost obicno se prvo pogresno skonta, ali eto da opet kazem. Nece proizvesti niti jedan milivolt dok ne prekoracis tu tzv nadsinhronu brzinu ako ga budes pogonio drugim motorom znaci za dvopolni asinhroni motor moras imati minimalno 1550 °/minuti. znaci 100 °/ minuti vise nego sto je njegova deklarisana max brzina kada radi kao motor.
ibrahimcehic
Posts: 10
Joined: 07-01-2011, 21:35

Re: motor kao generator

Post by ibrahimcehic »

uspio sam dobiti struju hvala na pomoci... trebalo je samo malo brze zavrtiti...
Post Reply