Vrcaljka meda-schema elektronike

Sve vezano za mikrokontrolere

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Vrcaljka meda-schema elektronike

Post by abc »

Vecina modernih frekventnih invertora to mogu da rade , ne trebaju ti ni releji, problem je jedino sto treba mrezni napon(220V), za malu snagu kakve tebi treba napaja se vecinom samo jednom fazom a invertor generise 3 faze. Raspitaj se ko prodaje iste i objasni sta ti treba. Ne znam kolika je to vrcaljka ali mi se cini 150W da je malo.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Vrcaljka meda-schema elektronike

Post by abc »

Ne znam da li si isprobao 3 fazni motor ali u principu DC motori su superiorni sto se tice okretnog momenta kod starta, da ne bi investirao a onda bio jos nezadovoljniji nego sa prijasnjim sistemom, da ne ispadne da taj 3F motoric od 150W treba letnje dopodne da ubrza vrcaljku:)
mbocan
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 29-09-2011, 20:08

Re: Vrcaljka meda-schema elektronike

Post by mbocan »

Hvala na brzom odgovoru.
Sorry sto se nisam ranije javio, no eksperimentirao sam sa 3f motorom i to je sada zavrseno:
Kupio sam 3f motor snage 250w, zvijezda spoj na 380v, 1380 okretaja, ali tocnije,
motor ima 1600 okretaja.
Motor je vec na vrcaljki, montiran: u odnosu na prethodni dc12 motor, razlike su:
-start je preostriji
-max brzina brze dostignuta
-jedino je kocenje 'bio' problem
No nakon dugog isprobavanja, najbolje su se pokazale prigusnice od zivine svjetiljke od 125w.
Po svakoj fazi po jedna i pod punim operecenjem vrcaljke i max brzine u jednom smjeru, zaustavi se za 14 sec.
Sto je prihvatljivo, jel zbog okvira i saca i ne smije brze.
Nominalna struja motora je 0.7A, kod kocenja (kontra smjer) je 0.9A.
Mislim te prigusnice iskorirstiti i kod starta u prve 2-3 secunde.
Rjesenje sa frekfentnim modulatorom je elegantnije rjesenje ali i znatno skuplje.
Gledao sam neki od 1,5KW kosta oko 2500.00Kn.
Mislim da cu ostati kod ovog robustijeg rjesenja.

Jos mi 'samo' treba mikro-kontroler sa programom i mislim da ce biti OK.
E tu sam pocetnik. Nemam ni programator.
Ne znam koji chip izabrati, pic ili avr ili koji vec.

Pozdrav
User avatar
electron
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 225
Joined: 28-02-2009, 19:20
Location: Serbia

Re: Vrcaljka meda-schema elektronike

Post by electron »

Koji tip releja je montiran na plocici od elektronike vrcaljke meda, ima li negde sch fajl ili puna schema elektronike?
Pozdrav
micromatic
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 58
Joined: 23-02-2005, 14:13
Location: Hrvatska - Cakovec
Contact:

Re: Vrcaljka meda-schema elektronike

Post by micromatic »

Evo za one koji se eventualno odluče staviti frekventni pretvarač za upravljanje vrcaljkom imam gotovo riješenje: http://www.mikromatik.hr/doc/Upute%20za ... ordKon.pdf koji izgleda ovako

Image

Slika je prototipna verzija (trenutno nemam sliku s prednjom) stranom a i upute bi trebao dopuniti s još podataka jer su rađene još neke softverske dopune prema zahtjevima pčelara.
__________________
http://www.micromatic.hr
__________________
Post Reply