Brzi generator

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Simurgh
Posts: 14
Joined: 06-02-2009, 13:39

Brzi generator

Post by Simurgh »

Pozdrav,

Ovako... Trebao bi mi uredjaj koji bi mogao generisati brze naponkse pulseve. Trebao bih imati mogucnost da generisem po jedan puls, dakle opcija sa obicnim generetorom napona mi ne odgovara jer ne mogu da dobijem samo jedan puls dovoljno brzo.

Idealna sirina pulsa bi bila oko 10-100ns (sto brze to bolje). Razmisljao sam o nekim opcijama sa brzim mikrokontrolerima, monostabilima sa malom RC kombinacijom...

Nisam nikada probao napraviti nesto sa ovako kratkim pojedinacim pulsom.

Bio bih zahvalan na svaki prijedlog za jedonstavno i jeftino rjesenje.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Brzi generator

Post by bob4 »

digitalni diferencijator
tnt.etf.rs/~ir3ode/Predavanja/Realizacija_log_kola.ppt
Simurgh
Posts: 14
Joined: 06-02-2009, 13:39

Re: Brzi generator

Post by Simurgh »

Hvala na odgovori.

Teoretksi znam kako se to moze napraviti (bilo digitalni diferencijator, varijanta monostabil, operaciono pojacalo). Mene zanima da li je to iko prakticno radio ili barem ima iskustva sa slicnim prijektom (da mi predlozi konkretno kolo).

I da zaboravio sam reci da mi naposnki nivo treba 15-20V i minimalno 10mA na izlazu, tako da ne znam da li su izlazi iz mikrokotrolra pogodni za ovo...
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Brzi generator

Post by Kizo »

Baš sam probao sa AVR-om.
Na 20MHz, možeš dobiti sa hardverskim PWM-om 50ns impuls.
2V/div ; 50ns/div
Simurgh
Posts: 14
Joined: 06-02-2009, 13:39

Re: Brzi generator

Post by Simurgh »

Ono sto bi meni trebalo je brz puls (ali samo jedan) nivoa do 20V i sto manje sirine (10-100ns ili krace).

Ovo mi treba jer testiram brzinu rada jednog uredjaja, to jeste koliko ga brzo mogu programirati i ne mogu da skontam "pametniji" nacin za ovo. Dakle samo da provjerim da li ce uredjaj promjeniti stanje ukoliko mu dadnem brz puls pomenutog nivoa. Generator napona ne mogu da koristim iako on moze dati dosta brze pulseve, ne daje pojedinace, sto mi je problem, jer bitno mi je da odredim da li ga jedan puls switch-a...

Ako neko ima prijedlog vise nego dobrodosao je. :)
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Brzi generator

Post by gurko »

Jesi li razmisljao o koristenju gliceva?? Glicevi su kratkotrajni impulsi, prakticno smetnje, u dig. elektronici kod kola koja nisu dobro dizajnirana ali se mogu upotrebiti i kao generatori veoma kratkotrajnih impulsa. Ovdje mozes naci nesto vise o tome:

Code: Select all

http://books.google.com/books?id=-ZAccwyQeXMC&pg=PA124&lpg=PA124&dq=glitch+digital+electronics&source=bl&ots=OXH-Gd9bA-&sig=MWxsjo-f4ofJ9UlhI85siBx1tBc&hl=en&ei=9zilTerfD8rysgbX8uyZBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=7&ved=0CEMQ6AEwBg#v=onepage&q&f=false
A siguran sam da se moze i vise naci na internetu ako te interesuje.

Samo kao ideja ... :idea:
Simurgh
Posts: 14
Joined: 06-02-2009, 13:39

Re: Brzi generator

Post by Simurgh »

Hvala na prijedlogu,

Iskreno nisam prije vidio ovaj naziv ali koliko sam uspio da primjetim radi isto na principu kasnjenja.
Dosta je nekih teoretskih varijanti kako bi se to moglo napraviti, ali ne mogu da nadjem da li je to neko prakicno i uradio. Svako od ovih logickih kola ima svoje kasnjenje reda par ns, zato bi bilo idealno da nadjem negdje konkretnu shemu ako je neko radio nesto slicno...
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Brzi generator

Post by gurko »

Pa mozes iskoristiti ovu semu koja je data u ovoj knjizi. Na c ulaz dovodis trigger signal, ostale drzis fiksne, a na ulazu dobijas glic. Mislim da bi to trebalo da radi!!!!
Post Reply