Open Cockpit Master Card

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
LM3915
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 26-09-2010, 18:58

Open Cockpit Master Card

Post by LM3915 »

Zdravo svima
Evo iz gerber fajla sam izvukao sheme za dvostranu plocicu.
Donja strana plocice
Gornja strana plocice

Zanima me da li bi mi neko mogao uraditi ovde 2 seme fotopostupkom na fotooslojenom pertinaksu.
Uradio bi je sam ali nemam potrebnu opremu:Osvjetljivac,NaOH.

Hvala unapred svima!
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Open Cockpit Master Card

Post by trax »

Osvjetljivac i NaOH su ti najmanje brige. Najveca su takozvane "vias" odnosno rupice koje spajaju gornji i donji sloj. To se vrlo tesko radi u kucnoj radinosti...
LM3915
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 26-09-2010, 18:58

Re: Open Cockpit Master Card

Post by LM3915 »

To mi i jeste problem zanima me da li bi neko to mogao uraditi.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Open Cockpit Master Card

Post by elektor »

Pošto je riječ o dvostranoj štampi problemi su gomilaju.
Na najveći problem te trax upozorio. Kod tvorničke izrade to se rješava metalizacijom rupa koja je u kućnoj radinosti dosta komplicirana.
Međutim može ga se rješit na drugi način. Elementi koji se nalaze na oba sloja treba lemiti s obe strane. To je nemoguće kod recimo konektora, IC-a i sličnih komponenata jer se kod njih ne može doći do oba pada.
Kod rupica služe samo za spajanje slojeva bez da u njih idu komponente (kod tvorničkih pločica spoj s izvodi metalizacijom) se može zalemiti komad žice s oba kraja pločice.
Međutim to je nemoguće ako se recimo one nalaze ispod IC-a ili slične komponente, jer ispod njih jednostavno nema mjesta za još jedno lemno mjesto.
Stoga ti predlažem da prvo dobro proučiš tu tvoju pločicu i raspored elemenata, jer tek onda možeš znati da li se uopće pločica može napraviti "doma" ili ćeš morati dati nekoj tvrtci da ti je napravi. Iskreno nema baš puno ljudi na forumu koji su radili dvostrane tiskane pločice, stoga mislim da ćeš teško naći nekoga tko će ti to moći odraditi.
LM3915
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 26-09-2010, 18:58

Re: Open Cockpit Master Card

Post by LM3915 »

Jel znas mozda neku tvornicu koja bi mi to uradila.
Ali da je na teritoriji BiH,Hrvatske ili Srbije

Hvala
Post Reply