Čitanje sheme i spajanje -problem

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

kekozzo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 19-01-2011, 17:48

Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by kekozzo »

pozz ljudi našao sam shemu 3way- aktivne skretnice . i imam nekih problema oko spajanja. i čitanja sheme
http://img684.imageshack.us/img684/8109 ... ircuit.png" onclick="window.open(this.href);return false; ovdje je shema .
sad me buni sljedeće - dali ovi simboli uzemljenja prestavljaju masu odnosno - pol . dali se sva ta uzemljenja spajaju na isto mjesto ?
najviše od svega me buni sljedeće . koliko znam za audio In trebaju najmanje dvije žice (ako je mono) a na shemi je prikazana samo ulaz za jednu žicu . u cemu je sad fora i kako to spojit . isto tako i ova 3 izlaza .
dali ova 3 potenciometra (r22,r23 i r24) služe za mijenjanje frekvencije ili za jačinu izlaznog signala.
ako služe za frekvenciju dali je moguće u seriju sa r22 spojit još jedan potenciometar za kontrolu jačine .?
pozz hvala
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by elektor »

Da mase su - pol i spajaju se skupa.
Audio in izlazi se spajaju jedna žica na označenom mjestu, a jedna na masu.
Za potenciometre ti piše koji je za što. R7 ti je za jačinu, R22 za bass, R23 za Mid range, R24 treble
kekozzo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 19-01-2011, 17:48

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by kekozzo »

znam da r7 kontrolira ulazni signal. ali ovi r22 r23 r24 nisu mi bas jasni . ne znam jel oni sluze za promjenu frekvencije ? tocna shema i objšnjenje je ovdje http://www.circuitstoday.com/3-band-ton ... ol-circuit" onclick="window.open(this.href);return false;
dali ovako mugu kontrolirat jakos izlazni signala http://img593.imageshack.us/img593/9640 ... turenh.png" onclick="window.open(this.href);return false; ?
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by kizbaja »

R22,23,24 su za reguliranje izlaznog signala, a ne frekvencije (kao sta je R7 za ulazni)
frekventni propust je fiksan i odredjen je fiksnim kondenzatorima i otporima
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
kekozzo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 19-01-2011, 17:48

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by kekozzo »

E sad kako saznat kolika je rezna frekvencija . meni treba za bas da bude oko 100Hz max 120hZ
a za srednje i visoke mi nije tolko ni vazno. moze li se ista izmjenjat u shemi ? pozz
User avatar
RWJ_92
Posts: 6
Joined: 22-03-2011, 17:36
Location: Croatia

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by RWJ_92 »

eee ovako...imam nekih problema sa sastavljanjem dodirne tipke tj. dodirne sklopke (prekidača) ...sastavljeno je sve po shemi i neće da radi... http://img15.imageshack.us/f/picture239b.jpg/
..dali možda shema ne valja? tj, raspored na pločici???? help :D
I'm Doin' Your Mom
User avatar
Milunka
Posts: 4
Joined: 22-03-2011, 18:29
Location: Srbija

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by Milunka »

mnogo ti je prijatna shema..kolko vidim sve je dobro spojeno,mislim da tu nebi trebalo da bude problema...
a možeš li mi molim te objasniti na kojem principu radi ta tvoja pločica? jeli to nešto na principu touch screena? valaj se zanimljivo čini
User avatar
RWJ_92
Posts: 6
Joined: 22-03-2011, 17:36
Location: Croatia

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by RWJ_92 »

..pa jeste zanimljivo...nije ni komplikovano...mnogo se lagano izrađuje...samo bre neznam gdje je zapelo...ni moj profesor Dobrislav ne zna ...što ću da učinim ako mi ne bude funkcionisalo kako treba..to mi je inače maturski rad... :shock:
:lol: :lol: :lol:
I'm Doin' Your Mom
Shenda

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by Shenda »

A touchscreen is an electronic visual display that can detect the presence and location of a touch within the display area. The term generally refers to touching the display of the device with a finger or hand. Touchscreens can also sense other passive objects, such as a stylus.

Ovo gore je iz Wikipedie... :roll:
... a kol'ko ja vidim na onoj šemi nigdje nema nikakav displej, pa je odgovor "ne"!

Princip rada je vrlo jednostavan - dodirom tipke prstom (oba kontakta istovremeno!), zbog relativno malog otpora kože u odnosu na 1M5 otpor, ulazi "and" kola mijenjaju stanje, pa se na njegovom izlazu također mijenja stanje i okida tranzistor preko otpora od 15k... stanje uključenosti bi trebalo trajati dok se drži prst na kontaktima!
To tako u teoriji, a zašto ti ne radi... pa ja bi prvo provjerio IC, da ga slučajno nisi "ubo" krivo... pa onda sve ostalo...

Btw. za te tzv. senzorske tipke koriste se posebno razvijena IC, ili nešto složenije šeme sa tranzistorima na ulazu (princip rada je pojačanje napona bruma iz prsta...)! Viđao sam šeme i sa fetovima na ulazu...

Edit -> baš si postao odgovor dok sam tipkao svoj! 8)
Rješenje problema je jednostavno - nađi drugi maturski! :wink:
User avatar
Milunka
Posts: 4
Joined: 22-03-2011, 18:29
Location: Srbija

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by Milunka »

ovo shema sa slika mi se doima jednostavna,moje mišljenje je bilo da su touch sklopke komplikovanije za izradu
User avatar
Milunka
Posts: 4
Joined: 22-03-2011, 18:29
Location: Srbija

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by Milunka »

znači već je izrađeno to?
znači to je matirski rad,a mnogo je zanimljivo,vjerovatno ćeš da se obrazuješ posle za elektotehničkog inženjera?
a sad kad spominješ profesora nešto mi je poznato ime,znam jednog čoveka ko se tako zove a mnogo je pametan
User avatar
RWJ_92
Posts: 6
Joined: 22-03-2011, 17:36
Location: Croatia

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by RWJ_92 »

Shenda wrote:A touchscreen is an electronic visual display that can detect the presence and location of a touch within the display area. The term generally refers to touching the display of the device with a finger or hand. Touchscreens can also sense other passive objects, such as a stylus.

Ovo gore je iz Wikipedie... :roll:
... a kol'ko ja vidim na onoj šemi nigdje nema nikakav displej, pa je odgovor "ne"!

Princip rada je vrlo jednostavan - dodirom tipke prstom (oba kontakta istovremeno!), zbog relativno malog otpora kože u odnosu na 1M5 otpor, ulazi "and" kola mijenjaju stanje, pa se na njegovom izlazu također mijenja stanje i okida tranzistor preko otpora od 15k... stanje uključenosti bi trebalo trajati dok se drži prst na kontaktima!
To tako u teoriji, a zašto ti ne radi... pa ja bi prvo provjerio IC, da ga slučajno nisi "ubo" krivo... pa onda sve ostalo...

Btw. za te tzv. senzorske tipke koriste se posebno razvijena IC, ili nešto složenije šeme sa tranzistorima na ulazu (princip rada je pojačanje napona bruma iz prsta...)! Viđao sam šeme i sa fetovima na ulazu...

Edit -> baš si postao odgovor dok sam tipkao svoj! 8)
Rješenje problema je jednostavno - nađi drugi maturski! :wink:
...vjerujem da je sve dobro "ubodeno" :D
http://img810.imageshack.us/i/photo0029h.jpg/
http://img43.imageshack.us/i/photo0030kh.jpg/
...malo je lošije zalemljeno (amaterski) :D
..i mislim da se tu ne radi o "and" nego da je to "nand"
I'm Doin' Your Mom
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by Cipi-Cips »

Za IC 4011 Data sheat kaze da je to NAND :)

Prvo obrati pozornost na grešku kod PLOČICE koju si pravio, anoda i katoda su ti krivo spojene, bar ja tako mislim :),
Na plocici su ti spojene na isti potencijal na slici san ti to nacrta ( crveno kako treba po meni, a crno kako je kod tebe spojeno)

http://img62.imageshack.us/f/ups.png/" onclick="window.open(this.href);return false;

prema EWB-u to radi na nacin kad nije prtisnuto da daje napon, kad pritisnes smanji se :) tako ja mislim, evo ti i slika iz EWB i to radi

http://img5.imageshack.us/i/popha.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;


nadam se da sam pomogao
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by elektor »

Chips prouči malo tranzistor kao sklopku :wink:
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by Cipi-Cips »

Da nisam ni isao za tim, u zadnje vrime samo spajam na izlaze od kolektora :)
User avatar
RWJ_92
Posts: 6
Joined: 22-03-2011, 17:36
Location: Croatia

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by RWJ_92 »

..puno hvala na trudu za slike i ewb... :D :D :D
kaj sad??...da probam spojiti kako si mi nacrtao...ili? :wink:
I'm Doin' Your Mom
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by elektor »

Ne spajaj po onome gore, jer nije točno.
Na brzinu sam pogledao tvoju pločicu i čini mi se da je sve ok.
S kolikim si naponom napajao sklop, i da li si vršio kakva mjerenja?
I da samo jedno upozorenje kad odgovaraš na post koristi post reply, a ne quote. Uostalom, to ti piše i u pravilima foruma
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by Cipi-Cips »

RWJ_92

Nemoj pravit shemu kako sam ti nacrta, jer je krivo (nesto san ja pobrka) uglavnom, ono tvoje je dobro napravljeno, znaci pogledaj jeli ti mozda izgorija IC, tj. porvaj koristit neko drugo NAND kolo u tome IC-u (Imas ih 4), te vidi mozda ti je ostalo "masnoce" na bakrenoj strani plocice pa pokusaj ocistit sa alkoholom ili razrjedivacem, zatim izmjeri sto je Elektor napisao jeli uopce imas napona na diodi, hehe te pokusaj ovo ako nisi, prespoji onaj "SWITCH" sa nekom žicom a ne sa rukom (nikad neznas mozda ne pali na ruku) :)
Shenda

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by Shenda »

RWJ_92 wrote: ..i mislim da se tu ne radi o "and" nego da je to "nand"
Je, slažem se! Nisam baš nešto zagledao, vidio sam simbol "&" na šemi... a nisam vidio ni onaj "kružić" na simbolu IC-a... :oops:
Iako, trebalo bi raditi i sa "and" kolom, doduše sve kontra... Zapravo, tu rade sva kola koja se ponašaju kao inverter (ili kao bufer), to je suština šeme! Bitna je jedino promjena stanja na izlazu IC-a, koja se desi dok je prst na "senzoru" :roll:
Probaj liznuti prst, time češ smanjiti otpor kože pa možda provede dovoljno struje da sklop proradi! :roll: :lol:
kan042
Napredujem
Napredujem
Posts: 111
Joined: 26-12-2007, 19:13

Re: Čitanje sheme i spajanje -problem

Post by kan042 »

http://talkingelectronics.com/projects/ ... tch-1.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply