LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Sve vezano za mikrokontrolere

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
cigo
Posts: 24
Joined: 05-07-2010, 20:46

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by cigo »

Evo resio sam ovaj problem sa blinkanjem displeja i bila je moja greskau upisu fuse.sada vise displej ne blinka ali kada ga upalim ako nastelujem temperaturu primer na 300 stepeni ona displej pokazuje 300 pa za par sekundi 190 i tako i lemilica ne greje a ispravna je.Hvala na pomoci.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by Kukinjos »

Mjeri napon na pinu 15 kontrolera, ako imaš 5V onda kontroler otvara mosfet, tj. uključuje lemilicu. Ako se lemilica ne grije, pogledaj kako si izveo napajanje 24V, je li ti odvojeno od napajanja za 5V ili nije. Ako je odvojeno, masu (-24V) moraš spojit na masu elektronike ili na source mosfeta (još bolje).
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by [eDo] »

Kao sto sam vec rekao ja sam se razocarao u ovu lemnu stanicu totalno...

Najverovatnije da nije napajanje lepo izvedeno... Masa od 24V i masa napajanja sklopa 5V moraju da budu spojeni u jednu tacku

ako nije to onda proveri da nisi okrenuo zice za termopar to je ono shto mi prvo pada na pamet
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
cigo
Posts: 24
Joined: 05-07-2010, 20:46

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by cigo »

Jeste bio problem u napajanju,sve je bilo lepo spojeno ali je bio problem u trafou bio je slab pa kada lemilica pocne da greje povuce struju napon padne skoro na nulu,stavio sam jaci trafo ali opet je slabasan jel mi napon padne na 10 V kada pocne da greje a povecava se sto temperatura raste tako da kada dostigne zadatu temperaturu napon varira za 1 do 2 volta cas vise pa nize i led u tom ritmu pali zeleno pa crveno.koliki trafo treba za ovu lemilicu,koliku strujt vuce,i na koji nacin se memorisu temperature na ona tri tastera?Hvala
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by Kukinjos »

Evo pročitaj ovdje uputstvo, na engleskom, inače je to postao Resistor!
Readme_ru.rar
(1.13 KiB) Downloaded 554 times
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by Kukinjos »

Pobjegao edit. Inače ova koju imam na puhalici vuče 1,3A na 24V, što je malo više od 30W. Dakle trebaš trafo bar 50W za bit miran. Najbolje ti je izmjerit struju kad spojiš grijač lemilice na ispravljač 24V, pa prema tome izabrat trafo.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by [eDo] »

Za sve lemilice koje se mogu trenutno naci na trzistu gordak solomon hakko luckey cet itd itd minimalno sto je potrebno za normalan rad je 24V 2A. Neke trose vise struje neke manje ali kao sto rece neko bolje je biti siguran nego posle ispravljati greshke i placati duplo tako da 2.5A ili 50W je sasvim dovoljno za pokretanje bilo koje lemilice uzimajuci da su najzastupljenije gordak solomon i njihovi klonovi deklarisani na oko 40W snaga transformatora od 50W je sasvim zadovoljavajuca jer se trafo nece ni zagrejati...

U mojoj reviziji ove lemne stanice koristio sam trafo od 18V 2.5A gde sam posle greca i kondenzatora imao oko 25V medjutim kada bi grejac radio taj napon bi pao na 15V. To se je odrazavalo time da nisam mogao da podesim lemnu stanicu da pokazuje ni pribliznu tacnu temperaturu na display-u nestabilan rad i slicno. Kad sam stavio jaci trafo ovi simtomi su nestali ali nikako nisam mogao da podesim ovu lemilicu da radi kako treba i pokazuje priblizno tacnu temperaturu na display-u merio otpor termopara, merio temperaturnom sondom i uvek sam imao odstupanje bar za 30-40 stepeni...

Zaboravio sam da napomenem da sam testirao trafo od 18V 2.5A sa kesatovom poor men lemnom stanicom i da je gordak lemilica radila savrsheno i bez problema. Napon je konstantno bio 18V i dobio sam dobra ocitavanja temperaturnom sondom koja su se slagala sa merenjem na termo paru sto nije bio slucaj sa ovim kontrolerom.

To je ukratko od mene...:D
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
cigo
Posts: 24
Joined: 05-07-2010, 20:46

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by cigo »

Ja sam probao ovu lemilicu na vise trafoa i nikako da imam stabilan napon,kada lemilica pocne da greje napon padne rto vise podize temperaturu napon je sve veci da bih kada dostigne zadatu temperaturu napon bio oko 24v ali nije stabilan vec pulsira za otprilike jedan volt cas nizi pa zatim visi,sve se to odrazava na displej pokazuje gore dole temperaturu za oko dva stepena i dioda isto pulsira upali zelemo pa na trenutak crveno kao sto pulsira napon.Merio sam i struju i ova lemilic vuce u startu cak i malo vise od 4A,kako resiti ovo napajanje,dali je neko uspeo da stabilise ovaj napon?
alsatpv
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 04-06-2010, 14:43

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by alsatpv »

Naša verzija ove digitalne lemilice koja se provlačila kroz ruske sajtove i forume.

http://kesatnet.me/mne/?p=812
digital_soldering_station_atmega8_forum.png
digital_soldering_station_atmega8_forum.png (179.41 KiB) Viewed 10972 times
jmikica
Posts: 18
Joined: 22-01-2011, 10:14

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by jmikica »

pozdrav svima.procitah vise puta sve ove postove i napravih plocicu za lemljenje vrucim vazduhom.ali mi ne ide nekako programiranje atmega8 .naime jednom sam ga izprogramirao ali nesto nije proradilo iz prve i ja onda obrisem atmegu ali vise programiranje JOK samo javlja gresku i ono famozno -24 dali sam mozda zakljucao ATmegu ili sta sam jos mogo za....dali neko moze da pomogne da ne ode mesec dana rada u djubre...pozdrav mikica
User avatar
Srecko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 57
Joined: 08-05-2011, 16:38
Location: Slovenija

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by Srecko »

Najverovatnije, da si ga zaključao na pogrešno postavljene fuse bitove. Ako si programirao novu atmegu imala je tvorničko podešene fuse na interni oscilator pa ti verovatno zbog toga nije dobro radilo. E sad ako si samo fuse za oscilator nešto preprogramirao možeš atmegu rešiti tako, da na jedan od pinova za quarz sad ne znam točno koji, pokušaj dovesti neki vanjski takt i onda podesi prave fuse bitove. :D

Lp Srečko
Samouk
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by morski_pas »

čitajući probleme oko ove lemne stanice zaključio sam da bi možda i uzrok problemu bio i različite vrste lemnih ručki bez obzira što rade sa termoparom može biti da nisu istih karakteristika pa se tu stvara problem ,meni ova lemna stanica radi već dvije godine i nemam nikakvih problema sa njom ,čak nisam ni stavio zadnji firmware ,ručku koju koristim je od lemne stanice ZD-931
jmikica
Posts: 18
Joined: 22-01-2011, 10:14

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by jmikica »

srecku hvala.ljudi dali je neko probao ovu shemu za OSC. sa sedme strane sa 74hc04.
ako nista ne uradim zamolio bih nekog da mi isprogramira jednu ATmegu8 za ovu duvaljku kad sam vec sve spremio,plocicu,kupio rucku(duvaljku)....pozdrav mikica
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by bob4 »

Još kad bi znali od kuda je mikica :azdaja:
jmikica
Posts: 18
Joined: 22-01-2011, 10:14

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by jmikica »

pozdrav svima.u brzini ne rekoh odakle sam.iz velike plane,srbija,bavim se servisiranjem masina za automatiku( zatvaracice za pastetu...virslu..)i klima uredjajima (malim i velikim)inace izradjujem svakojake sitnice.ova tema me zainteresovala odavno jos kad je morski otvorio i kad ja naidjoh da momci prodaju samo drske za duvaljke(fen) ja kupih prilicno povoljno (1 400din) a onda brze bolje napravih plocicu sa atmega+plocicu display sa tasterima i naidjose ovi problemi sa programiranjem ATmega8.ja sam do sada radio neke sitne projejte sa PIC-evima u basic-u i to mi islo bas lepo ali ovoliko sr... sa ovim atmega nisam ocekivao (da jesam pravio bi ono bogdanovo sa PIC).ovo mi izgledalo bas prosto i evo me sad zaglavljenog,ajd sad cu da probam jos sa 74hc04 da razblokiram ili kako se to vec kaze ova 2-3 ATmega pa javljam sta ce bitiostaje opcija da ko hoce da mi isprogramira jedan ATmega8 sa ovim hex-om za fen placam kako se dogovorimo.
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by morski_pas »

daj malo detalja koju si pločicu radio ,koji si softwer koristio jer nije ista šema za lemilicu i fen pa da ti možemo pomoć ovako samo nagađamo :)
jmikica
Posts: 18
Joined: 22-01-2011, 10:14

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by jmikica »

plocica za FEN 1.JPG
plocica za FEN 1.JPG (55.62 KiB) Viewed 10622 times
sad jos da potrevim kako da postavim sliku.plocica je ona sa donje sheme morski je radio gornju za lemilicu.hex je u jednom od postova sto ga dao morski za fen i za zaj.catode.pozdrav mikica
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by morski_pas »

dali si sam radio pločicu :?: na koji firmware misliš koliko se sjećam nisam stavljao HEX za fen :?:
ovdje imaš sve sažeto o fenu i lemilici
http://radiokot.ru/forum/viewtopic.php? ... 36&start=0
koja je točno marka fena
User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by morski_pas »

User avatar
morski_pas
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 639
Joined: 07-03-2011, 23:58
Location: Rijeka

Re: LEMNA STANICA SA ATMEGA8

Post by morski_pas »

evo u prilogu HEX za fen,možda nisi ništa zeznuo ako si upisao krivi hex ,probaj sa ovim
Attachments
Lukey_rework_b4.rar
(8.58 KiB) Downloaded 504 times
Luk_fan_CC firmware fen.zip
(4.76 KiB) Downloaded 446 times
Post Reply