board eagle pomoc.

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
genius_mr_doc
Posts: 24
Joined: 12-11-2010, 20:54

board eagle pomoc.

Post by genius_mr_doc »

koju debljinu linije(route) trebam postaviti.? Dali linije trebaju biti tanje dok ih provlacim kroz IC (tda 2005) koja debljina??
I kako da postavim resetku (grid)? U inch ili mm i koliko?
Hvala! :)
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: board eagle pomoc.

Post by sindja1204 »

Debljina vodova zavisi od njihove funkcije u el.sklopu (PCB-u). Na pocetku bi trebalo definisati sirinu vodova. EDIT/net classes. U tabelu upises predvidjene nazive i sirinu vodova, a zatim u el.shemi kliknes na odredjeni vod koji zelis promeniti, izaberes properties i cekiras jednu od upisanih debljina vodova.
Ako vod provlacis izmedju pinova, odaberes onu debljinu koja nece imati dodira sa susednim padovima. U svakom slucaju ako je to moguce treba izbegavati prolazak izmedju pinova ic-a.
Grid u sustini nema veze sa debljinom vodova.Medjutim posredno utice na udaljenost od padova, tako da je pozeljno izabrati manji grid. Takodje je svejedno da li izaberes inch ili mm. Odaberes onu meru u kojoj se bolje snalazis. Grid nikako netreba menjati pre nego sto se postave elementi na pcb-u. Nakon toga mozes na primer da izaberes mm i u velicinu ukucas 0.001 i imaces najfiniji grid.
genius_mr_doc
Posts: 24
Joined: 12-11-2010, 20:54

Re: board eagle pomoc.

Post by genius_mr_doc »

. Na pocetku bi trebalo definisati sirinu vodova. EDIT/net classes. U tabelu upises predvidjene nazive i sirinu vodova, a zatim u el.shemi kliknes na odredjeni vod koji zelis promeniti, izaberes properties i cekiras jednu od upisanih debljina vodova.

Ovo sa net classes sam napravio. Ali ovo poslje ne razumijem, kako mislis da kliknem na vod? ( s kojim alatom)?
A grid mi je premalen na 0.001 mm. Nemogu si odredit razmak između tocaka jer je toliko sitno da nema mreze.
U svakom slucaju hvala za odgovor! :)
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: board eagle pomoc.

Post by sindja1204 »

genius_mr_doc wrote:. Ali ovo poslje ne razumijem, kako mislis da kliknem na vod? ( s kojim alatom)?
A grid mi je premalen na 0.001 mm. Nemogu si odredit razmak između tocaka jer je toliko sitno da nema mreze.
Desnim klikom misa na vod u el.shemi koji treba promeniti na odredjenu sirinu, pa izaberes properties. U polju netclasses izaberes predefinisanu sirinu voda (Edit/classes). Prebacivanjem sch u board. Program automatski rutira programirane sirine vodova.
Inace ovaj grid od 0.001 mm i nesluzi da bi se video grid. Ima situacija gde vod moras provoci na jako malom prostoru izmedju padova, sto sa vecim gridom nije moguce. Nakon postavljanja voda, grid vratis na predjasnu velicinu.
genius_mr_doc
Posts: 24
Joined: 12-11-2010, 20:54

Re: board eagle pomoc.

Post by genius_mr_doc »

desnim klikom misa na vod nista se ne pojavljuje. Radim u eagle 4.13 mozda ti koristis noviju verziju. Nije mi tolko problem oko tih vodova jer im sirinu mogu i odredit kad crtam u board. Nego me zanima na kolko da postavim grid a da mi mreza bude vidljiva i da prolazi kroz tocke elemenata. hvala.
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: board eagle pomoc.

Post by sindja1204 »

Onda probaj u paleti alata da cekiras Show, zatim levim klikom na vod cime on posvetli, pa onda probaj desnim i porperties. Inace i nemozes da ocekujes da svakom promenom vrednosti grida, linije grida prolaze kroz padove.( to je moguce samo ako grid uvecas ili smanjis u odredjenoj razmeri 1:2, 1:3 i sl). Pravilo je da se elementi u board postavljaju sa grid 0,1 inch jer su elementi u biblioteci definisani za ovu vrednost. Sa ovako postavljenim gridom, svi padovi bice presecani linijama grida. Promenom grida linije vise nece prolaziti kroz padove ali ce biti omoguceno spajanje pada sa vodom. Ukoliko prilikom postavljanja elemenata odaberes drugu vrednost grida, neces moci da spojis wire sa padom.
genius_mr_doc
Posts: 24
Joined: 12-11-2010, 20:54

Re: board eagle pomoc.

Post by genius_mr_doc »

Pravilo je da se elementi u board postavljaju sa grid 0,1 inch jer su elementi u biblioteci definisani za ovu vrednost.
Postavio sam na 0,1 inch i u redu je. HVALA! :wink:
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Re: board eagle pomoc.

Post by mstevica »

Zasto m eagle nevidi celu stampanu plocicu?
Tacnije neke veze vidi a neke ne.Fale mi neke veze od mase?
Ukljucio sam sve slojeve.Ta plocica je radnjena u 4.16 v a ja sam je sad otvorio u 5.8.
Neznam dal to ima veze?
Post Reply