PIC16F877A i asembler

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

PIC16F877A i asembler

Post by trax »

Jel neko radio u asembleru sa ovim PIC-om?
buco

Post by buco »

Nije da je bas na vrijeme ovaj odgovor , ja sam radio i radim u assembleru sa PIC i AVR i ATmega seriom MCUa.
pozdrav
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Au :o

Ma nista specijalno, tad kad sam postavio onu poruku sam nesto radio sa 877A u asembleru pa je bilo nekih blesavih situacija... sad nije bitno problem jer rijesen. Ne svidja mi se bas kako je 877A (i ostali veci PICevi) raspodijeljen na FLASH PAGES, to dosta oteza pisanje programa u ASM i dosta ruzno izgleda. A onda su tu i oni bitovi od PCL-a koje moras rucno updejtat kad prelazis sa jednog PAGE na drugi i tako...

Ipak hvala na odgovoru :)
buco

Post by buco »

Da mozda vam je to izgledalo "ruzno" ali to je dio asm programiranja , da poznate internu arhitekturu i i sve registre MCUa, valjda je to jedan od razloga ne bas velike popularnosti assemblera.
pozdrav
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Meni je licno asembler vrlo "fin" i "cist" i 95% stvari sto sam napravio je u pisano njemu ali kad sam presao na 877A vidio sam da se stvar dosta zakomplikuje bez koristenja makroa koje i ne volim bas.

Sretno
buco

Post by buco »

Bas mi je drago procitat ds volite radit u assembleru jer danas bas i nije tako lako nac ljude koji su "skloni" tom "nacinu" kreiranja FW.Pa znate ono u vezi s 877 i definicije bloka prg memorije je zapravo jednostavno a i sama dokumentacija upucuje u jedan od nacina prelaska "barijere" bloka. Znam da bi bilo lakse bez toga kao kod Atmelovih 8 bitnih MCUa ali i to ima svoje "cari" kao uopce rad na FW s assemblerom . Covijek koji nije probao radit u assembleru to i nezna i odatle dolaze mnoge "predrasude" , dosta je samo proc po nekim medjunarodnim boardima i stranicama proizvodjatja da vidite sto se sve o tome pise i kako se velica rad posebno u C i C++ [ moze i delpfi , moderna verzija paskala] i naravno upotreba crosscompilera.Naravno ima i nesto boarda koji "forsiraju" assembler na slican nacin omalovazavajuci onu drugu stranu kao sto ona omalovazava njih. Mislim da je za ljude koji imaju ambicije da bolje razumiju rad MCUa s kojim rade i da max iskoriste prostor programske memorije mogucnosti istog MCUa ,a nemaju noca za prof razvojne alate, bolje da rade u assembleru za sve one koji nemaju potreba za "ambicioznijim" projektima i rade s vise tipova MCUa , i nemaju previse novca, vise zadovoljava upotreba visih prg jezika i public crosscompilera .Za kvalitetnija rijesenja generiranog objektnog koda i rad na zahtijevnijim FW trebat ce odvojit i neki novac u zavisnosti od trazene kvalitete za crosscompiler tj razvojni alat ciji je on satavni dio.
I to je najveca mana izrade FW upotrebom visih prg jezika i crosscompilera[ kolicina ulozenog novca== kvaliteta generiranog obj koda] , kao sto je jedna od najvecih mana assemblera sto zahtijeva temeljito upoznavanje sa MCUom za kojega izradjujete FW [ ili ti dosta ucenja i "vjezbe"] ali je potpuno besplatan. To vam dodje ugrubo kao usporedba linuxa i windowsa , sto mislite zato vrhunski razvojni linux nije bas nesto opce popularan vec je to losiji OP sustav kao windows , odgovor najcesci je "..pa to je strasno koliko puno trebam ucit da bi uopce bilo sto pokrenuo... " .
pozdrav
Post Reply