Extra brzi tutorial za foto postupak

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
r2d2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 408
Joined: 08-01-2007, 18:38
Location: Zagreb

Post by r2d2 »

Smjesko wrote:...Na netu sam nasao projekt osvjetljivaca...
daj nam taj link da i mi to vidimo?
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Evo ovo napravite i bice super.

http://www.instructables.com/id/EHHFTLF ... J?ALLSTEPS

Malo je zeznuto centrirati foliju na plocici kad je ne vidis, naopacke, ali eto :D
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

User avatar
Tuta
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 09-02-2005, 23:43

Post by Tuta »

...ma gledajte naj "banalnije receno" sto Ja koristim. Dole je JPG mog materiala i stvarno to je minimum sto se mora imat a moze ispas PROFI :)..
...nego najvise sam se odlucio napraviti sliku i poslat post radi UV-a odnosno za osvjetljavanje plocice.
Dole se vidi zarulja koja kosta oko 28Kn, i zasto raditi nepotrebne "kerefeke" i trosit pare na LED-ice, trafoe itd. kad se moze skinut sa stolne lampe zarulja i uvrnut OVU. A za vise o tim lampama mozete posijetit [url]http://www.tez.hr/_hr/katalog.asp?ktg=C ... =59&nde=54

Ako treba jos kakva info stojim na raspolaganju

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... SC0021.JPG
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Zar ne treba prigusnica za tu (VTF) zarulju ????
User avatar
Tuta
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 09-02-2005, 23:43

Post by Tuta »

@Smjesko...ne treba!
...zato sam i uslikao i napisao da kosta oko "28Kn"...pa Ja koristim..

lp.
mirkec
Posts: 12
Joined: 25-02-2007, 13:02

Post by mirkec »

evo, da se i ja nadovezem na raspravu...

danas sam pronasao vremena da isprobam fotopostupak (do sada sam druge maltretirao da su mi napravili plocicu).

kupljena fotooslojena plocica, neka mala, za probu. ad-electronic.hr -> 10×5 -> oko 10kn
fotorazvijac - chipoteka.hr (NaOH) 1kg -> 45kn
razvijac - chipoteka.hr -> feroklorid 250g -> 24kn
zarulja? ona za provjeru $$, kupljena u metoru (100kn), 8W, sa gornje strane zastite iznad zarulje stavljena folija (po uzoru na Traxovu :P)
kirurske rukavice- neznam koliko $$, to sam ukrao mami :P

osvjetljavao sam 8 i pol minuta sa visine od 5cm, i cini mi se da malo previse. fotolak je razvijen u cca 1-2min uz brisanje prstom. (1litar vode, 2 male zlicice NaOH)
nakon toga bacena u malu posudicu, 8 sa 15cm sa ferokloridom koji je bio u 1litri obicne vode stavljeno 250g "kuglica" feroklorida.

nakon 10min muckanja, brisanja prstom (sa rukavicom) izjetkalo se.

ja sam zadovoljan za prvi put.

drugi vikend idem u realizaciju nekog projekta. najvjerojatnije AllPICa (iako vec imam jedan, ali ono... :P).

lijep pozdrav
Locutus of Borg
Posts: 17
Joined: 24-08-2006, 08:47

Post by Locutus of Borg »

jopagti wrote:
MladaNada wrote:Ja sam siguran da je Arf , i ja ga koristim :D Arf i celicnu vunu kad je potrebno, bolje uhvati toner kod peglanja!
Izlapi li vama rastvoren razvijac koji stoji par dana u flasi? Meni je poslije 7 dana kao voda!
Ej di vi nabavljate razvijac?Kolko kosta?Ovo je bolje od termo folije al mi je termo folija jednostavnija!
ja FLUX, odcepljivac odvoda (Meteor, Djakovo), to je zapravo 19% NaOH. jos ga razrjedim sa vodom 1 doza fluxa i 25 doza vode (ako je plocica tvornicki foto oslojena, a moze i manje vode ako sam lakiras)...
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ja koristim CEVTOK , slicno FLUX-u , samo 35%!
Locutus of Borg
Posts: 17
Joined: 24-08-2006, 08:47

Post by Locutus of Borg »

samo ga trebas vise razrijedit (pretpostavljam 1:35)...
sawwa7
Posts: 1
Joined: 13-03-2007, 01:49

Re: Extra brzi tutorial za foto postupak

Post by sawwa7 »

trax wrote:Danas sam morao napraviti plocicu prijatelju na brzaka, pa sam slikao cijelu proceduru.

Pogledajte :D

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... stupak.pdf
hi
very good , but is there any english copy of this article please?
thanks alot
Kind Regards
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

No, not at the moment :D
Reset
Posts: 13
Joined: 14-09-2005, 17:54

Post by Reset »

Mozete umjesto paus ili prozirnog papira koristiti jedno tanje staklo, obicni papir, ulje iz kuhinje i deblje staklo za foto postupak. Kada papir namazete biljnim uljem, transparentnost je veca nego kod paus papira, a nemate probleme sa losim otiskom tinte na papiru. Papir stavite izmedju stakala da ne zamazete foto lak na plocici. Probao sam i sa ink jet printerom i laserskim i otisak na paus i prozirnom papiru je puno slabiji kada okrenete papir prema svjetlu nego kod ove kucne carolije.

Moram pitati da li je istina da se razvijac za foto lak mora otapati u vodi barem sat vremena prije razvijanja da bi razvijanje uspjelo?
Dobio sam takav dojam dok sam izradivao plocice.

Koristio sam protel DXP i uz dosta muke, naucio sam dosta dobro crtati spojeve plocica. Imam zamjerke oko automatskog spajanja vodova na plocici, program je glup kada ih spaja, lakse mi je rucno sve spojiti. Druga stvar koja me muci je mali milijun kompliciranih postupaka da se dodje od crtanja sheme do ispisanog papira. Ima li nesto bolje i jednostavnje od Protela DXP ?
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Post by pepi »

Negdje sam procito da se lak na sobnoj temperaturi suši oko 24h.. to u potpunosti nije istina.. lak je na sobnoj temperaturi suh za već 1 sat! Normalno da plocicu ne ostavljate na svijetlu, a ja plocice radim isto kao trax.. posprejam ih u kutiji za cipele i tamo ih ostavim dok se suse i odem raditi nesto drugo.. mislim da je tako bolje jer ako plocicu stavim u pecnicu uvjek zaboravim iskljuciti i procica se presusi :? :? :?
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ja kupim gotovu plocicu za 150 dinara (oko 3.75 maraka), dodje me skoro isto, jer je pertinaks 160x100 55 dinara, lak bi me dosao jos 50 po plocici uz rizik da nece dobro ispasti!
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Post by pepi »

da.. hm.. ja dobijem pertinaks 15X10cm (ja mislim da te dimenzije) za 10 kuna.. a s lakom mi je 20 kada kupim (virtoplast jer nema pertinaksa)

lak kosta (200ml) 80 kuna.. i ja mislim da je bolje onda uzeti lak :)
User avatar
Lukand
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 652
Joined: 10-01-2006, 11:29
Location: Croatia
Contact:

Post by Lukand »

Evo jedan veoma dobar savjet:

Ja od nedavno radim pločice s nanošenjem pozitiva 20, jer je jeftinijije kad imam doma puno malih pločica od prije...

Svi preporučuju da nakon prskanja sušite u rerni, ali ja nisam nikad bio zadovoljan s tim, čemu žurba, ostavite na nekom mračnom mjestu pločicu i strpite se minimalno jedan dan i pločica bude savršeno oslojena

Ja sam tako napravio jedan dan posprejao 10 maloh pločica i ostavio ih u mračnom mjestu i kad mi zatreba koja samo ju uzmem i dalje izradim
http://land1.blog.hr" onclick="window.open(this.href);return false;

I like software and hardware
My hobbies are PHP programmering, PCB creating and C++ 3D progrmming
http://www.speedtest.net/result/698562022.png" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Cika Spasoje
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 271
Joined: 03-02-2007, 12:41
Location: Varazdin, Hrvatska

Post by Cika Spasoje »

:D :!: :roll: izmislio toplu vodu... :!:

To se već koristi odavna, bar kod mene. Dok sam prisiljen sa positiv20 lakom radit tako i jedino sušim pločice... A vjerujem da ih većina ovdi forumaša isto tako suši...
Svi čipovi rade na bijeli dim, dok taj dim izađe iz njih, ... oni više ne rade.
Image
Post Reply