Programiranje u Bascomu

Rasprava o AVR mikrokontrolerima, AVR projekti i drugo vezano za AVR...

Moderators: pedja089, stojke369, trax, InTheStillOfTheNight

kikici1
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 91
Joined: 14-03-2010, 09:27

Re: Programiranje u Bascomu

Post by kikici1 »

Gospodo polako. Eto ja sam neki nesvrstani član, nov ovdje na forumu i u fazi vaganja pic-atmel. Elektroničar sam 15 godina i živim od toga, tiho i u sjeni. Održavam jedan pogon sa oko 30 cnc strojeva, i tako. e sad ja sam odlučio naučiti programiranje procesora jer mi je bitno lakše odraditi neko upravljanje za stroj nego na konvencionelan način. Potpuno neupučen čitam forume , pitam, čitam i non stop jedno te isto: ako neko želi podijeliti znanje sa ostalima, obavezna svađa i uletavanja "stručnjaka" koji su napisali jedan programič, kompajlirali ga i možda napravili simulaciju u proteusu. Ima ljudi koji znaju tu i hoče (kolko sam shvatio Pedja je vodeči lik na forumu, moj naklon) ali im se jednostavno uskače u riječ. Ako je Cipi odlučio podijeliti znanje dajmo mu neka to radi. Ja ču sa zadovoljstvom pratiti njegov rad. Trenutno mogu napisati program za ono što trebam i za pic i za atmel ali dajmo ljudima da nas uče, pogotovo ako to žele. Hvala
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Programiranje u Bascomu

Post by InTheStillOfTheNight »

Baš sam razgledao malo AT89C2051, pa mi si čini da je to već dobrano pregažena tehnologija. @Kizo i ja smo se baš prepirali oko toga koji procesor odabrati no nekako kada sam to malo pročitao čini mi se da nema smisla počinjati s ovime.

AT89C2051 je prvi procesor s kojim sam ja ulazio u programiranje prije 10 godina i u to vrijeme je i taj procesor već bio među najslabijim mikrokontrolerima 8051 arhitekture. Neki će možda reći kako se na fakultetu radi taj procesor, ili u srednjoj školi, a to je samo iz razloga jer država nema novca da svakih 3 godine promjeni čitavu literaturu, školuje profesore, nabavi novu opremu itd...

Ne mogu baš procjeniti koji procesor uzeti. Čak se ne mogu sa sigurnošću složiti ni sam sa sobom oko tog pitanja.

Evo prednosti i mane:
AT89C2051 - staro, sporo, sa malo mogućnosti i jednostavno....
ATMEGA8 - novije, puno brže od 8051 i malo kompliciranije za početnike

Napraviti trcece svijetlo jednostavno je sa oba mikrokontrolera. Svi jednostavni projekti mogu se odraditi sa oba mikrokontrolera i iste su težine. Ali jačina procesora i njegove stvarne mogućnosti otkrivaju se tek kada se malo duže programira i upoznaje segment po segment procesora. U toj fazi programiranja definitivno je glupo raditi na 8051 arhitekturi jer je stara, a i to znanje koje se nauči vredi samo za 8051 arhitekturu koja je ponavljam: "Prošlost!!!".
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Programiranje u Bascomu

Post by InTheStillOfTheNight »

Tek sam se sad malo podsjetio te stare arhitekture jer sam išao gledati datasheet i stvarno, ovo je besmisleno učiti. Postoji jedan procesor, vjerujem da će se svi koji puno rade sa AVR jezgrom složiti da je on najbolji početak u 2010 godini za učenje programiranja. Za 10 godina biti će to neki drugi procesor, a prije 10 godina bio je to AT89C2051. Ovo naravno pišem samo o ATMELOVIM 8 Bit-nim procesorima.

Da ništa ne znam, i da uzalim u programiranje definitivno bih odabrao ATMEGA8 procesor. Na njemu sam učio programirati AVR i sada mi se čini da sam odabrao savršen procesor za učenje jer kad sam njega naučio, kao da sam naučio sve AVR mikrokontrolere. Sveto pravilo, hvala Bože: "Kad naučiš jedan procesor naučio si sve procesore iste arhitekture.

Naučiš MEGA8 i upravo znaš raditi sa svim procesorima koji imaju AVR jezgru, a njih je jaaaako puno.

Ja ću sigurno puno više pomoću oko AVR-a jer sam zaboravio 8051 arhitekturu, a mislim da nisam jedini koji je zaboravio kako se radilo u prošlosti.
InTheStillOfTheNight
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Programiranje u Bascomu

Post by bob4 »

Oprosti kao prvo neznam kako da te "zovnem". Možda ITSOTN. Oprosti nama zatucanim seljacima iz provincije koji smo i dalje na staroj tehnologiji; i vozimo aute stare preko 20 godina; i tko zna što. Oprosti ja sam novi na ovom forumu; a nemam previše vremena da pregledam tvoje postove. Dali bi nam mogao nabrojiti koje si projekte napravio prije tih 10 godina sa dvadesetkom.
Slažem se da neki kojima to treba moraju preći i na ATMEGU8 (recimo mene zanima; a i jeftin je).
:azdaja: Pustimo čovjeka neka krene otpočetka.
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: Programiranje u Bascomu

Post by Cipi-Cips »

InTheStilOftheNight, ako je programiranje ATMEGA8 procesora isto kao i kod 89c2051 onda mozemo pocet pisat o ATMEGA8 procesoru, sto se tice JEDNOSTAVNIH programcica koji su isti i za jednog i za drugog, onda nema frke :)!!

E sad ja sam slab sa ovim procesorima, odnosno sa svim tj. znam samo ono sta pise u datasheet-u, jer to malo mi je dovoljno za napravit one jednostavne programcice tipa led chaser i blinker itd.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Programiranje u Bascomu

Post by InTheStillOfTheNight »

Ma svejedno je kako me zoveš. Kao prvo ja nisam iz ZAGREBA, nego iz jednog malog sela sa nekih 100 kuća smještenog pokraj save 30 km od SLAVONSKOG BRODA. Tako da ti ta prica o seljacima iz provincije ne drži vodu.

U Zagrebu sam jer ovaj posao koji radim mogu raditi jedino u Zagrebu. Barem na ovoj razini s kojom se ja bavim. Nevažno je sad da nabrajam svoje projekte sa bilo kojim mikrokontrolerom. Više bih volio da mi možeš postaviti pitanje o procesorima, a da ti ja ne mogu dati odgovor. Pokušaj pristupiti s te strane i onda možda stekneš dojam koliko sam projekata napravio s ovim ili onim procesorom.

Nemam ja vama šta opraštati jer radite na 8051 arhitekturi. Samo vam mogu poruciti da postoji nešto što vam može barem malo otvoriti oči i dati maštu u beskrajnosti... Skinite te okove sa razmišljanja i nakon godinu dana muke sa učenjem vjerojatno će vam se povraćati od 8051 kad shvatite koliko ste bili ograničeni.

Ne kužim baš taj tvoj početak????? Onda nek uzme neki procesor iz 80-ih godina i nek tipka u assembleru za eksterni FLASH i RAM. To je početak... Granica početka se pomiče linearno sa vremenom u kojemu se nalazimo.

@cipi cips... sto se tice LED diode isto ti je na svim zivim procesorima, samo je malo drugacije izveden izlazni krug na portovima, ali gledano sa programiranja... 95% istog.
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Programiranje u Bascomu

Post by InTheStillOfTheNight »

bob4 wrote: Pustimo čovjeka neka krene otpočetka.
I što sad ako kupim prijatelju laptop jel mu moram savjetovati da najprije koristi samo DOS, pa dobro nauči ono cd.. md pero, rd pero, dir, dir *.exe, copy a:\pero c:\pero.c, pa da malo koristi norton komandera brise datoteke sa F8 kopira sa F5, i onda kad proceslja dos, onda mu dignem WIN 3.11 na njemačkom jeziku. Pa onda onaj germanizam Schlissen ili slično, upoznavanje sa windowsom da se malo privikne na WINDOWS. Pa mu onda dignem 95, pa 98, pa XP???????? Smatraš li ti da svatko mora krenuti otpočetka??? Što je onda početak????? Sada je početak minimalno WIN XP. Ako već kreće, pa nek onda krene od onoga što je trenutno aktualno...
InTheStillOfTheNight
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: Programiranje u Bascomu

Post by Cipi-Cips »

InTheStillOfTheNight

meni bi bilo drago pocet s tim novim procesorimo ( AVR ), ja sam mislija ovu 8051 strukturu samo zato jer eto uci se u skolama :) ali, posto su ti skolski primjeri tj. paljenje gasenje ledica isto onda nema problema, jer u suštini ni ja neznan nista vise od toga :)
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Programiranje u Bascomu

Post by Kizo »

Kad je počela tema krenuo sam pisati post zašto nema smisla početi sa 89C2051, ali na kraju sam se suzdržao od postanja da ne pametujem bezveze pošto ne mislim raditi tutorijal, tako da bi samo dodatno obeshrabrio Čipi-čipsa.
No, kako se ovo pitanje nametnulo, ne mogu da se ne nadovežem.
Iznenadio me stav prema AVR-u kao nekom super kompliciranom procesoru. Naredbe u Bascomu-AVR su identične/jako slične onima u Bascomu-8051, naravno sa mnoštvo dodatnih mogućnosti. Ukratko, da ne pričam previše, razlozi zašto krenuti sa AVR-om su i više nego očigledni. Međutim jedna činjenica ostaje ista. Dali ima dobrovoljca da piše tutorijal u Bascomu-AVR? Nema.

@Bob: meni je razumljivo zašto si se nakon teksta Noćnog osjetio prozvanim, ali neki put treba tu emocionalnu povezanost ostaviti po strani i prihvatiti kako stoje činjenice.
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: Programiranje u Bascomu

Post by Cipi-Cips »

o pa ako su slicne tj. iste komande za te male ajmo rec glupe programcice onda nema provblema za napravit tutorijal o tome :) ali meni bi bilo drago da neko napise o toj AVR strukturi i nesto o tome ATMEG8, mislim jebiga i ja san voljan to novo naucit, dopizdilo mi sa starim stvarima

Izvinjavam se na grubim ricima
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Programiranje u Bascomu

Post by InTheStillOfTheNight »

A tesko je pisati nesto za sto je ATMEL napisao 300 stranica... Bitno je krenuti i korak po korak učiti. Nema smisla sad u jednom postu probati strpati toliko veliku količinu uputa i mogućnosti... Za početak pročitaš samo prvu stranicu atmega8 datasheeta i tamo su nabrojane sve mogućnosti globalno gledano...

evo link za datasheet:

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod ... oc8159.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
InTheStillOfTheNight
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Programiranje u Bascomu

Post by Kizo »

Slažem se, uvijek je najteže započeti. Ako bi se već upuštalo u tako nešto, onda bi trebalo sve lijepo tematski osmisliti na način da bude lako shvatljivo početnicima. Nema smisla objašnjavati SPI, a nismo ledicu upalili.
Prije ledice linkovi na programatore, pa objasniti fuseve (rak rana početnicima), pa sheme najčešćih spojeva: kako pravilno spojiti AVR, kako spojiti ledicu, tipkalo, tranzistor. Kako čitati ulaze, pisati izlaze, pa manipulacija bitovima.
Mislim ima tu za napisati pun k teksta da samo ledicu upalimo.
Pa evo ako će se netko uhvatiti posla… nemojte mene gledati… :D
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Programiranje u Bascomu

Post by InTheStillOfTheNight »

Pitanje je kome se da pisati o AVR-u??? I koliko to ljudi želi učiti. @kizo baš si matirao temu jer si napisao istinu o tome kamo će stvari otići... Meni se prvo ne bi dalo nekome objašnjavati sve iz početka. Evo ja ću dati jednu mogućnost, pa ako ima barem 10 zainteresiranih za ovo onda to već vodi prema prvim koracima programiranja AVR-a. Za svoju firmu sam radio malu platformicu koja na sebi ima ATMEGA88 procesor. Malo bolji od ATMEGA8, i rađena za osnovne škole, srednje škole i fakultet. Može se programirati i u BASCOMU i C-u. Ja osobno pišem u C-u.

Evo kako to izgleda:

http://yfrog.com/14slika1zjj" onclick="window.open(this.href);return false;

Za početnike je dovoljno da imaju 4 ulaza i 4 relay izlaza, a za one koji se žele upustiti u more AVR-a uvijek mogu skinuti samo CPU modul sa ploče i imaju gotov procesorski modul sa izvučenim svim portovima. Na CPU modulu je i Switch napajanje tako da moze raditi od 7 do 30 V.
InTheStillOfTheNight
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Programiranje u Bascomu

Post by InTheStillOfTheNight »

Za ovo sam već napisao neke početničke upute iz kojih se valjda za 20 minuta može paliti i gasiti LED-ica.
Kod te stvari mi se najviše sviđa procesorski modul jer na sebi ima sve živo što je potrebno za rad procesora tako da se modul može iskoristiti i za napredne projekte...

Što se ove platforme tiče mogu dati sve odgovore koji su kompliciraniji jer znam o čemu se radi. A sigurno mi se ne da loviti kitove po kojekakvim hoby programatorima i ne znam kakvim drugim čudesima koja se pišu po forumima... Ja se mogu žrtvovati da odgovaram na pitanja vezana za ovu platformu i pokušati nekome dati osnove programiranja, ali nema mi to smisla ako na tome radi jedna osoba...
InTheStillOfTheNight
Cipi-Cips
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 355
Joined: 28-09-2006, 20:11
Location: Split- Croatia

Re: Programiranje u Bascomu

Post by Cipi-Cips »

hahah evo ja probijan led ja cu bit jedan od deset 1----10


jos devet i to je to
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Programiranje u Bascomu

Post by InTheStillOfTheNight »

Samo ne znam koje su cijene te ploče i koliko kosta programator... To najprije moram provjeriti jer nisam u tim financijskim vodama... Al mislim da je ploča oko 300- 400 kn, pa sad i to je već cifra da pomalo zaboli glava...
InTheStillOfTheNight
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Programiranje u Bascomu

Post by bob4 »

Evo i ja sam zainteresiran za školu avr-a. Kupih si za dar za Božić atmega8 i čeka da počnem.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Programiranje u Bascomu

Post by InTheStillOfTheNight »

bob4 wrote:Kupih si za dar za Božić atmega8 i čeka da počnem.
Et već jedan koji ima MEGA8 platformu, a ova moja platforma ima mega88 na sebi... Ček si ti kupio samo procesor ili i čitav razvojni alat?
InTheStillOfTheNight
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Programiranje u Bascomu

Post by bob4 »

Polako. :lol: Ako nas bude zainteresiranih više nadajmo se popustu na nove platforme.
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Programiranje u Bascomu

Post by InTheStillOfTheNight »

Eh pa ne prodajem ih ja. Bavim se elektronikom a ne ekonomijom i nemam ja veze sa novcem. Eventualno bih možda mogao uzeti to na sebe da zaobiđem PDV, ali na cijene ne mogu utjecati.

Evo izvuceno iz kataloga:
Pločica sa procesorom - 166kn
Donja ploča sa periferijom 4x4 - 240 kn
AVRISP MKII programator - 307kn

Tu je uračunat i PDV. Jedino je programator najcrnja točka jer dosta košta, ali tu se možda može izvesti kombinacija da netko od forumaša napravi koliko treba programatora za to i nešto si usput zaradi...

Svatko može učiti sam programirati, ali to je teško jer nema koga pitati. Moja ideja je bila da svi imaju iste platforme bez obzira o kojoj se radilo, i onda je to sve puno jednostavnije jer će biti puno teksta o identičnoj platformi i identičnom procesoru, spojenom na identičan način....
InTheStillOfTheNight
Post Reply