UV Fluo cijevi

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
sasa45
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 518
Joined: 19-01-2007, 07:42
Location: Subotica - Srbija
Contact:

Post by sasa45 »

izvinjavam se na upadu napisao je BLACKLIGHT i oznaku F6T5/BLB a nije napisao da je UV neonka!Prevideo sam to!

Znam da je UV zracenje nevidnjivo ljudskim okom zato sam se i pobunio!

A i bilo koga kad pitam gde mogu da nadjem UV lampu svi mi kazu za te neonke!A ja ne verujem da su one UV nego BLACKLIGHT i da sa njima ne mozes osvetliti stampanu plocicu jer to nisu UV zraci!

JOS JEDNOM IZVILJAVAM SE NA UPADU!!!!!
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Izviljelje prihvaceno :D :D :D
User avatar
Mirza H - MSETS
Napredujem
Napredujem
Posts: 117
Joined: 14-06-2009, 11:14
Location: Bosnia and Herzegovina
Contact:

Re: UV Fluo cijevi

Post by Mirza H - MSETS »

Kupite za mene sve dijelove za foto postupak, pa placam pouzecem.
Ako imaš težak zadatak, daj ga lenštini - on će sigurno naći lakši način da ga uradi.
https://welder.ba | https://welder.digital | https://www.proffice.ba
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: UV Fluo cijevi

Post by mataya »

zbunjuje me jedna stvar:
o cemu vi pricate?
o fluro cjevima ili neonkama?
nikad nisam vidio ni cuo da postoji UV neonka.
ako je u pitanju fluro cijev prigusnica i starter nisu potrebni :wink:
moze se izvaditi elektronika iz bilo koje stedne zarulje.
bilo je puno price o tome.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7872
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: UV Fluo cijevi

Post by pedja089 »

koja je razlika izmedju fluo cevi i neonke osim u gasu kojim je punjuna?
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: UV Fluo cijevi

Post by Drago_Zg »

Na ovo pitanje je već bio odgovor:

Fluorescentne cijevi i fluokompaktne žarulje koriste “tople elektrode”, koje su obično napravljene od wolframove žice. Za razliku od njih, neonske cijevi koriste tinjajuće elektrode (“hladne elektrode”) koje koriste jako male struje (rade na povišenom naponu, a za start trebaju do 15 kV). Neonske cijevi ne koriste fosforni omotač na staklu, već se dodatkom žive ili argona (plava boja) ili obojenim staklom mijenja boja neona (koji je u osnovi crven). Neonske cijevi koriste se prvenstveno za različite efekte (reklame, ...), ali zbog dodatnog transformatora predstavljaju relativno skupi sustav, koji se sve više mijenja fluorescentnim cijevima, svjetlovodima ili LED sustavima.300 - 800 V) za početni izboj.

Ostvarive uštede u fluo rasvjeti

Rasvjeta, gledano s energetske strane, predstavlja izuzetan potencijal za energetske uštede, poglavito zbog novih upravljačkih sustava s mnogostrukim opcijama. Razvojem rasvjetnih tijela sa dužim životnim vijekom, vrijeme eksploatacije a samim time i troškovi održavanja postaju sve povoljniji. Preporuka je da se koriste štedne armature i sustav regulacije, gdje god je to moguće, jer je praksa pokazala, da osim direktnih ušteda (energija-novac) postoji i niz nemjerljivih ušteda koje donose benefite (smanjeno zagrijavanje vodiča, jeftinije održavanje, smanjeno zagrijavanje prostora ..i sl.). Pametnim ulaganjem u startu, mogu se izbjeći veći troškovi tijekom životnog vijeka objekta.

Kod korištenja fluo rasvjete glavne preporuke svode se na kupovanje svjetiljki sa što boljom optikom (većom učinkovitosti) te sa kvalitetnom (elektroničkom) predspojnom napravom. Kod odabira cijevi, treba imati na umu da su T5 cijevi i do 30% učinkovitije od standardnih, te da se pametnom kontrolom rada rasvjete (dailight sustavi) mogu ostvariti dodatne uštede.
[URL=https://datesnow.life]Real-life Females[/URL]
Post Reply