Pravljenje kutija od pertinaksa

Ukoliko tražite ili imate linkove dobrih stranica sa shemama ili sličnim sadržajem, ovdje ih postavite...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Pravljenje kutija od pertinaksa

Post by trax »

Super tutorial:
http://www.qrpbuilder.com/downloads/pcb_chassis_a.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Pravljenje kutija od vitroplasta

Post by Smjesko »

Ovo sam i ja radio za mjerilo kapaciteta i za antensko pojačalo.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Pravljenje kutija od pertinaksa

Post by stojke369 »

Prakticno za nesto sto treba da bude oklopljeno od smetnji... ali za druge potrebe skupo izlazi.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Pravljenje kutija od pertinaksa

Post by niho »

Mislim da je preskupo za bilo šta, daleko je jednostavnije raditi sa pocinčanim limom, mogu se lemiti spojevi, ali sto je bitnije i savijati kako običnom stegicom tako i kod limara jako lijepo i precizno. Ako nekome smeta sto cinkovani čelični lim nije baš zaštita od magnetnog polja onda radite sa bakarnim limom. Moze se raditi sve kao i sa cinkovanim a zastita dalje moze ici lak ili kalaisanja (sunce mu kalaisano hehe) :D
Sve bakarnog lima sto vam treba za ovu kutijicu na slici ce te dobiti po cijeni od jedne plocice dvostranog vitroplasta upotrijebljenoj na istoj.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pravljenje kutija od pertinaksa

Post by Feko »

niho wrote:M... Ako nekome smeta sto cinkovani čelični lim nije baš zaštita od magnetnog polja onda radite sa bakarnim limom....
:shock: ovo nisam znao :roll:
aaa magnetskog...ja mislio na RF oblaganje...
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Pravljenje kutija od pertinaksa

Post by niho »

Feko druze znam da znas ali mozda nije zgoreg napomenuti za one koji ne znaju, postoji jedno staro pravilo: Struja koja tece kroz provodnik moze imati, termalno, hemijsko, magnetno .. dejstvo. Sva ostala mogu i izostati ali magnetno nikad. Oko svakog provodnika kroz koji protice elektricna struja javlja se magnetno polje. RF i pravi smetnju zato sto je elektromagnetni talas a ona mala jezgra koja se stavljaju oko signalnih kablova imaju zadatak prigusiti magnetno polje. Na mjestima gdje je pojava i najslabijeg magnetnog polja "vidljiva" u signalu koriste se "oklopi" od specijalnih mateijala (mumetal i sl.) kao sto su bile magnetne glave za snimanje i reprodukciju kod magnetofona i kasetasa :) Izuzetak navedenom cine provodnici koji su u neposrednoj blizini a kroz njih tece VF tu se radi o kapacitivnim uticajima i parazitnim strujama.
vranjin
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 90
Joined: 28-08-2010, 09:37

Re: Pravljenje kutija od pertinaksa

Post by vranjin »

Moze se prednja maska odstampati sa svim oznakama i crtezima.
Post Reply