Odašiljač Veronica 1w

Radio predajnici, prijemnici, trackeri...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Odašiljač Veronica 1w

Post by ivan 2 »

Evo konačno je u potpunosti gotov moj radio odašiljač :D . Kao što več znate radi se o Veronica 1w odašiljaču, koji odašilje u FM području. Koštao me je oko 250 kuna (35 Eura) sa svim elektroničkim dijelovima, kučište sam sam iskemijao , od kučista CD Rom-a, i ponešto starog lima. Sad se zahvaljujem još jednom 78L05 što mi je poslao neke dijelove, jer da mi ih nije poslao ovaj bi moj post kasnio par tjedana.
Najskuplji dijelovi ove Veronike su promjenjivi kondenzatori 25 Kuna ( 3.5 Eura) jedan, a ima ih četiri, i izlazni tranzistor 35 Kuna (5 eura), kad smo već kod tranzistora, napravio sam mu nekakvu hlađenje ali on se i sada dosta grije, kada stavim prst na taj hladnjak nako par sekundi moram ga maknit, ali nadam se da nece on pregorit jer odašiljač je radio 3 sata u komadu pa ako tada nije izgorio valda neće. Dosada sam pravio 4 odašiljača, i jedino je ovaj proradio kako treba, iznenadio me stabilnošću, kvalitetom signala, a domet još nisam provjerio jer zasad radi na anteni od TV-a, koja nije baš na najpogonijem mjestu. Sada bih se zahvalio Virtualx-u jer da nije bilo njegovog sajta teško bih se odlučio na izradu ovog stabilnog, solidnog odašiljača. Nisam mogao vjerovati kada sam prije pravio neku bubu ona se pomješa sa postoječom stanicom na toj frekvenciji, a ova veronica, zaguši tu drugu stanicu tako da se čuje samo ona, dok je prijemnik blizu odašiljača, prvu put kad sam je upalio bio sam na istoj frekvenciji kao i radio federacije 89.3 MHz, a sada je uštimana na 87.5 MHz, na toj frekvenciji sam samo ja. Evo slika:
Skoro sam zaboravio dokumentacija: http://www.scribd.com/doc/6368042/build ... ransmitter" onclick="window.open(this.href);return false;
Attachments
Pogled sprijeda na šasiju
Pogled sprijeda na šasiju
17082010025.jpg (22.9 KiB) Viewed 12410 times
pogled odozgora
pogled odozgora
17082010024.jpg (15.9 KiB) Viewed 12410 times
pogled otvoreno kučište odozgora
pogled otvoreno kučište odozgora
17082010023.jpg (21.46 KiB) Viewed 12410 times
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by pedja089 »

Cini mi se lepo uradjeno.
Mada voleo bih videti i koju sliku plocice.
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by ivan 2 »

Evo slike koje su veće kvalitete, slika na kojoj se vide lemovi je slikana prije no što je sve sastavljeno. Lemovi su mi ružni jer kao što sam već bio naveo katastrofalnu lemilicu, nije da se opravdavam.
http://img689.imageshack.us/img689/4740/17082010023.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img825.imageshack.us/img825/4437/17082010024.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img829.imageshack.us/img829/5657/17082010025.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img841.imageshack.us/img841/1952/17082010026.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img31.imageshack.us/img31/861/slika189.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img687.imageshack.us/img687/9636/slika191.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by pedja089 »

Sve super, sem prednje strane.
Ugledaj se malo na Feku :wink:
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by 78L05 »

OK izgleda :!: :wink:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by ivan 2 »

Znam da mi prednja strana estetski nije jabolja ali jedino sam takav lim imao, ispočetka sam htio ugradit u drvenu kutiju, ali pošto mora biti u metalnoj stavio sam ga u metalnu.
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by ivan 2 »

Evo napravio sam antenu za svoj radio odašiljač. Antena je dipol, na jedan kraj sam spojio masu koaksialca a na drugi onu žicu u sredini ( mogao bih reći +). I sada neznam jeli ovo u redu da je dipol ustvari napravljen od bakrene cijevi pola cola od centralnog, napravljen je za frekvenciju 87.5 MHz dakle računao sam mu dužinu, i od koasialnog kabla sam sa 10 namotaja napravio balun transformator. jedna kraj dipola jedna cijev, nisam ju imao u komadu, pa sam nalemio mali komadić cijevi, da bude točno koliko treba, naznam hoće li to praviti probleme. Evo slike:

http://img256.imageshack.us/img256/145/slika193.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://img185.imageshack.us/img185/4599/slika194.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by virtualx »

i ja sam dipol uradio na slican nacin, balun tj prilagodjenje sam napravio isto motanjem kabla oko cijevi .
69cm duzina svakog dipola , 1cm razmak izmedju dipola , al mislim da to nema puno veze .
Mislim da bi bilo bolje da si zalemio koaksijalni kabal direktno na dipole, i takodje na plocici da je staviti mali komad koaksijalnog kabla do konektora , ovako ti i one dvije zice do konektora predstavljaju antenu ima gubitaka.
uslikam svoj dipol pa cu danas postaviti sliku .
i do danas nisam svatio u kojem polozaju da bude dipol , horizontalno ili vertikalno okrenut da bi bili bolji rezultati :)
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by japek »

Vertikalno, takav je položaj večino prijemnih antena. Postoji i takva antena, koja pokriva obe polarizacije, ali nema smisla...

Pozdrav, Janko
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by ivan 2 »

Evo isprobao sam i onaj dipol i mislim da sklop više struje troši kad je anteni od tv-a, napravio sam jedan drugi dipol istih dimenzija kao taj ali od žice bakrene, ne cijevi, i uspijio bežično upalit ledicu.E da kad približim drugi dipol prvome sklop povuće više struje.
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by japek »

Kad približiš drugi dipol veroatno pokvariš prilagođenje antene, zbog toga veča struja. To ne znači, da ti ide više snage iz predajnika.

Janko
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by ivan 2 »

Evo jedne slike ne vidi se najbolje ali vidi se kako svjetli ledica :idea: , BEŽIČNIM prenosom energije!!! :D :D :D

http://img196.imageshack.us/img196/8109/slika196.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by DX-er »

i na koja frekfencija LED sveti naj sjajno?
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by DaTi »

Odlično si uradio , jedino malo da poradiš na izgledu kućišta. Koliki ti je domet?
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by ivan 2 »

Jučer sam se otišao malo provozat, i domet mi je bio oko 350 m, ali to nije bio čist teren, a i radio prijemnik je loš. Antena je na relativno maloj visini, signalu smetaju tri zgrade (više od antene, i još mnogo stabala), moram kupit više coax kabla, i onda dipol dignit na krov kuče, ali još jednu letvu od 4 m zakovat da bude višlji, pa onda najbolje o dimnjak svezat, samo onda ču imat dosta gubitaka, na coaxu, trebat će mi 10 m koaxa, ali biti će bolje nego sada. Nisam provjeravao, na kojoj frekvenciji mi ona led najviše svijetli, več sam uštimao odašiljač na frekvenciju koja je prazna a to je 87,5 MHz.
DA prednja strana mi nije estetski ljepa, nisam imao ljepšeg lima ali moram negdje nači neke farbe pa malo prefarbat, i ljepše napisati one oznake. Ali dobro bitna mi je funkcionalnost, nek ono radi, da sam kučište radio od drveta bilo bih ljepše ali mora biti od lima(metala). Pošto planiram podignuti naviše antenu, a time i povečati domet, htio bih pitati jeli netko imao iskustva sa policijom, zbog odašiljanja bez dozvole? Danas ču otić do prijatelja koji ima obrt za obradu drveta, pa probat odašiljač postavit na silos, ništa od tog silosa nije višlje osim zvonika crkve, pa čemo onda vidit domet. :D
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by virtualx »

Evo kako sam ja odradio dipol , ali isto me zeza duzina kabla , ima preko 10m i to rg58 pa izgubi se dosta snage u kablu.
http://img840.imageshack.us/img840/1428 ... 103134.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by DX-er »

imas li balun?
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by virtualx »

imam, 10-ak namotaja kablom na plasticnoj cijevi od 25mm precnika.
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by DX-er »

koj e proizvoditel (marka) na 2N4427 i kolik domet imas na otvoren prostor?
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: Odašiljač Veronica 1w

Post by ivan 2 »

Evo danas sam imao vremena, pa sam kod kolege podigao veronicu 1w na silos, i uputio se na dugu šetnju :D . Nakon što sam upalio odašiljač uzeo sam malo bolji (koštao oko 100 kuna) SONY đepni fm radio prijemnik, i išao sam 2 km, signal je bio dosta kvalitetan cjelim putem, između mene i odašiljača bile su šume, signal je nakon 2 km (zračne udaljenosti) bio još uvijek dosta dobar ( bez šumova ), ali mi se nije dalo dalje odat, jer je počeo padat mrak, odašiljač i antena su se nalazili na oko 7 metara visine.
Ako se signal dobro čuo na 2 km sigurno pretpostavljavljam da bi se čuo i na 3 km (naravno lošije). Da ne bude zabune 2 km nisam napamet rekao nego sam izračunao na google maps.

I sad nakon ovoga imam sve veču želju napraviti dvije radio stanice ( sa dva ovakva odašiljača, i dva fm prijemnika), samo kako da smanjim antenu, jer je ona ogromna (dipol visok 2m)?
Pozz

P.S. Antena/dipol kojom sam odašiljo je u milimetar rađena za frekvenciju od 87.5 MHz
Post Reply