fm predajnik iz kita 4w

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: fm predajnik iz kita 4w

Post by DX-er »

5W je super za 2SC1971 :)

E sad predajnik iz kita 4w ima 2N3553, pa zanima me dali ovaj tranzistor mogu dati 4W ? Ja pavio sam testove sa ovaj tranzistor pa sam ima velike probleme, u C-klasu 2 tranzistora su pregorele :( no ne su dale nitu 1 wat a kamo li 4W.

Se izvinavam za off topika
sa 2SC1970 dali neko dobio 1,5W bez povratak snage?
Sa 2N3866 dali neko dobio 1W bez povratak snage?
sa BFR96 dali neko dobio 500mW bez povratak snage?
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: fm predajnik iz kita 4w

Post by japek »

batka wrote:izmedju 1,5 i 3 W u praksi je samo jedna crtica na S- metru. :ohno: :(
Povečanje za jedno crtico na S-metru je 6 dB, što ako se gleda napon na prijemnoj strani znači povečanje za dva, a ako se gleda snaga povečanje za četiri. Znači povečanje iz 1,5 W na 6W je jedna S-jedinica.
Nešto o tome ima i tu: http://en.wikipedia.org/wiki/S_meter

Pozdrav, Janko
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: fm predajnik iz kita 4w

Post by batka »

To sam Japek rekao*onako*,ali blizu je pameti.A o izvedbi prostih FM predajnika ne zelim da dajem puno komentara jer odmah se veko *hvata za rec* :ohno: ,pa te onda proziva .Stvar je u anteni,dobroj anteni,prilagodjavanju i pre svega u stabilnosti frekvencije!! Mozes imati i 5W,ali ako signal nije stabilan,ako se frekvencija pomera,ako je predajnik zavisnik od temperature,onda vam je dzaba sto daje 2 ili 7W!Ne zuriti sa snagom,nego prvo uradite TX,vidite jeli OK pa onda pojacavati snagu.Cesto puta sa dobijanjem snage se smanji stabilnost uredjaja. Ovo podrucje trazi eksperimentisanje.Cak snaga zavisi i od pojedinog primerka odredjenog tranzistora :lol:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: fm predajnik iz kita 4w

Post by Feko »

batka wrote:...jer odmah se veko *hvata za rec* :ohno: ,pa te onda proziva ...
ovo "veko" valjda misliš na Feko :lol:
...ma nisam te ja hvatao za riječ...vjerojatno si rekao onako "iz glave"...bila mi je namjera staviti link gdje je RutHR napravio 2 predajnika sa PLL kontrolom...drugi je sa zavojnicama na PCB-u koji netreba završno podešavanje, i radi odlično...svi su sa 2SC1971....ja sam radio isti ali sam stavio izlazni tranzistor 2N3632 (kojeg sam imao) i izvukao čistih 4W.

evo slike tog "NoTune" PLL predajnika:
Attachments
8Wzizom.jpg
8Wzizom.jpg (63.1 KiB) Viewed 3507 times
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: fm predajnik iz kita 4w

Post by DX-er »

batka uradio si 8W PLL sa PIC16F84 ? Ja imao sam problem sa HEX
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: fm predajnik iz kita 4w

Post by zlatkoMM »

Ja sam pravio sa 3 tranzistora za probu a za treći tranzistor sam stavio BF285(izvadio iz nekog TV -a,
služio kao video pojačalo),spojio preko koaksijalnog na dipol antenu sa asimetričnim članom i radilo je ok
nije se ništa pregrijavalo?? na 12V..
Post Reply