FM BUG problem

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
aleech
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 23-06-2009, 15:52

FM BUG problem

Post by aleech »

pozdrav ljudi nadam se da ce te u sto kracem vremenu mi pomoci

http://anarchy.k2.tku.ac.jp/radio/micro ... estTX.html" onclick="window.open(this.href);return false;

sa ovog linka sam napravio FM predajnik. Naime umjesto kondenzatora od 1 uf stavio sam u seriju 2 po 2.2. uf i umjesto tranzistora 2sc2001 sam stavio bc639 i nisam stavio trimer potenciometar. na ulaz sam spojio zvuk iz zvucne karte comp-a. i dakako nisam mogao naci na radiju zeljeni signal... POmoc??
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: FM BUG problem

Post by Feko »

2sc2001 je Silicon NPN-transistor ,Uni, 30V, 0,7A, 0,6W, 170MHz, zamjene su mu:BC 337..338, BC 635, BC 637, 2SD1225, ++
a BC639Silicon NPN-transistor =BC 635: 100V, uopće nije VF tranzistor pa ga ne možeš upotrijebiti kao zamjenu :!: :wink:
Shenda

Re: FM BUG problem

Post by Shenda »

http://www.elektronika.ba/forum/viewforum.php?f=11" onclick="window.open(this.href);return false;

Ovo je RF-sekcija foruma za kukce i probleme sa njima!

Nije mi jasno zašto se čudiš što ti buba ne radi a ne radiš po specifikaciji materijala! :roll:
Zamisli da ti neko u skuter uvali drveni točak i kaže - voziii...

E tako si ti uvalio jedan tromi tranzistor (sasvim druge namjene) umjesto tog 2sc2001 i hočeš da to radi... :(
Probaj naći neki visokofrekventni BF npn tranzistor, pa vidi šta se dešava... ili iz nekog "Vidoja" izvadi neki vf japanac... i trimer nije zato da tebi radi glavobolju, nego ipak ima neku f(x)...

:lol: Nemoj kao neki kad su radili Veroniku uvaliti BF422 (koji je visokonaponski), jer im je na forumu rečeno da može "bilo koji BF"... :lol:

Feko... šta se guraš? :roll:
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: FM BUG problem

Post by boraomega »

Veronika je poznata kao "laka"... njoj je svejedno koji BF joj se uvaljuje..... :lol:
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
aleech
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 23-06-2009, 15:52

Re: FM BUG problem

Post by aleech »

eh dok je tema otvorena zanima me ko bi mi napravio fm odasiljac dometa oko 2 km po mogucnosti sto stabilniji. Zivim u Tesnju BiH pa ko ima razumnih ponuda neka se javi (nisam u mogucnosti da sam pravim: nemam laserskog printera a najbliza chipoteka mi je 100 km od kuce)
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: FM BUG problem

Post by Smjesko »

A jesi li se raspitao smiješ li odašiljati svoj "glazbeni ukus" ? Ne znam kako je uBosni, ali kod nas se treba imati dozvola (koncesija) za odašiljanje.
Shenda

Re: FM BUG problem

Post by Shenda »

aleech wrote:...nisam u mogucnosti da sam pravim: nemam laserskog printera
Printaj tintom na paus... :wink:
aleech wrote:... najbliza chipoteka mi je 100 km od kuce
Meni je najbliža Chipoteka 120 km od kuće, pa ipak uspijem složiti ponešto... :roll:
aleech
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 23-06-2009, 15:52

Re: FM BUG problem

Post by aleech »

Feko wrote:2sc2001 je Silicon NPN-transistor ,Uni, 30V, 0,7A, 0,6W, 170MHz, zamjene su mu:BC 337..338, BC 635, BC 637, 2SD1225, ++
a BC639Silicon NPN-transistor =BC 635: 100V, uopće nije VF tranzistor pa ga ne možeš upotrijebiti kao zamjenu :!: :wink:
eh ovako nadjem ti ja tranzistor "crn okolo siv sprijeda i pise ovako": c33840 ispod PH 69 i potrazim datasheet i pokaze mi o bc 337/338 da li je to taj tranzic? kuciste mislim To 92
Shenda

Re: FM BUG problem

Post by Shenda »

Ima li tri nožice? :roll:
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: FM BUG problem

Post by boraomega »

To je verovatno Phillips-ov BC338-40. Broj 40 oznacava klasu pojacanja.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
aleech
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 23-06-2009, 15:52

Re: FM BUG problem

Post by aleech »

eh znaci moze se koristiti umjesto 2sc2001 :D
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: FM BUG problem

Post by boraomega »

Pa samo sam na koji tren pogledao taj sajt i rekao bih da je to neki FM BC band dakle od 80-110MHz. U to slucaju je to malo nesretno odabran tranzistor (cak i iriginalni) jer ako treba da lepo osciluje na 100MHz tranzistor bi valjalo da ima tranzijentnu frekvencu barem 3x vecu. To ne znaci da se sa BC tranzistorima ne moze to napraviti, ali njihova namena nije za to u osnovi.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
Post Reply