Balun ???

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Balun ???

Post by energyman »

RAdi se o sljedecem, imam FM odašiljač, snage nekih 10 W . Na nejgov izlaz sam stavio UHF utičnicu/ konektro...kako vam zgodno. Prijenos signala od odašiljača do antene se vrši sa RG-58 (50 oma) kablom. Antena je obični tj, vertikalni dipol, napravljen za frekvenciju od nekih 94 MHz. Zanima me trebam li raditi neki balun prije antene, ili je dovoljno samo spojiti antenu i odašiljač bez baluna.

Rekao mi je kolega da namotam 10 zavoja na cijev promjera 6 cm. Jel to treba tako, ili ima neki drugi način, ili nešto sasvim drugo?

Hvala unaprijed.
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: Balun ???

Post by yt1nvs »

Dipol moze biti otvoren i zatvoren a polarizacija horizontalna i vertikalna.Po tvom opisu to je neka stap antena prilagodjena duzina za tu frekfenciju ako je tacan proracun.Verovatno 1/4, 1/2, 5/8 ili puna talasna duzina.Ne treba balun ali ti je kablo najlosija varijanta ali moze da prodje osim ako nije bas velika duzina.Ako imas RG213 ti je bolji kabal manji gubitci.Napravi neku ozbiljniju antenu recimo neki dipol ili sl.
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Re: Balun ???

Post by energyman »

to ej vertikalni dipol 1/2 valne duljine
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Balun ???

Post by DX-er »

treba balun, samo sta na netu ke naces razne razlicni informacije pa sad na kome da verujes ne znam.
Bez balun sa otvoreni dipol imaces veliki problemi sa povratak snage
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Re: Balun ???

Post by energyman »

pa sta da radim onda
???
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Balun ???

Post by DX-er »

ne znam :( sad i ja trazim informacije oko baluna. Ti sta predajnik imas?
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Re: Balun ???

Post by energyman »

da, veronica 1W i neki amplifier od 7W, freq ti je 93.9 MHz....neznam, dal bi ovo sta je reko moj kolega radilo, da namotam 10 zavoja na cijev promjera 6 cm ??
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Balun ???

Post by DX-er »

7W a ne 10W? Ne razumem :?:
Uradi vaka, namotaj 4 zavojnice sa 15cm (6 e malku) radius na zavojot pa vidi dali ce gree manje izlazni tranzistror.
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Re: Balun ???

Post by energyman »

ja seispricavam, napisao sam 10 a 7 je ......
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Balun ???

Post by DX-er »

energyman kako radi predajnik sa taj balun?
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Balun ???

Post by DX-er »

energyman zavrsio si posao i te snema :azdaja:
energyman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 11-11-2009, 11:56

Re: Balun ???

Post by energyman »

pa, isprobao sam taj predajnik bez baluna...tj. nekoliko namotanih žica na podu, ali to je bilo samo da mi ne smeta :D i nije bilo nikakvih problema, tranz se ne grije baš nešto previše, a snaga je 6-7 w ...sve radi kako treba i bez baluna..mogu kasnije uploadat slike na forum, kad dodem doma.
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Balun ???

Post by japek »

Samo mali dodatak. Balun može imati kod antene dva (najvažnija) zadatka.
Jedan je prilagođenje kabla na antenu. Tu moramo poznavati karakteristične podatke naše antene. Samo malo iz teorije poznamo, da otvoreni dipol LAMBDA/2 ima impedansu oko 50 ohma, a zatvoreni dipol istih dimenzija oko 200 ohma. Ako znamo, da je naš kabel (kao i izlaz iz predajnika) impedanse 50 ohma i upotrebimo otvoreni dipol, koji ima takođe takvu impedansu, baluna zapravo ne trebamo, jer je sa impedansama sve u redu. Ako ima antena bilu kakvu drugo impedansu, pomoču baluna to prilagodimo na naših 50 ohma.
Druga stvar je stvaranje simetrije. Prelaz sa nesimetričnog kabla na simetričnu antenu. Za to se isto upotrebljavaju baluni, strujni ili naponski sa omerom 1 : 1, znači impedansa ostaje jednaka ( 50 ohma ), a njihova svrha je ta, da naš kabel nema uticaja na samo antenu odnosno na njeno svojstvo zračenja. Ima još neke druge svrhe, ali nebi sada previše teorije. Može i takav balun imati razmerje različito od 1. Znači može i on prilagoditi impedansu, ako je tako napravljen. Takav balun može biti napravljen i od kabla, koji se blizu antene namota u kalem, znači poboljša simetriju a ne menja impedansu.

Pozdrav, Janko
DX-er
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 24-10-2009, 18:05

Re: Balun ???

Post by DX-er »

а dali povratak RF signal ima vezom sa impedansa (50 ili 200 omi)?
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Balun ???

Post by japek »

Nema veze, ako je to 50 ili 200ohma, ako je cela linija jednake impedanse. Znači, ako je predajnik impedanse 50 ohma, kabel isto tako onda i antena mora imati 50 oma. Ako bi sve od predajnika do antene imalo impedansu 200 ohma, bilo bi sve u redu. Do stojnih valova, odnosno kako kažeš, povratka RFa dođe uvek onda, kad impedanse ne štimaju, odnosno uvek na mestu, gdije se impedansa menja. Da do toga ne dođe moramo na takvom mestu upotrebiti balun za prilagođenje te impedanse tako, da nam opet sve štima.

U nekim specialnim slačajevima nam može neprilagođeni komad koaksialnog kabla (druge impedanse) točno određene dužine u liniji i koristiti, ali to je več druga priča.

Pozdrav, Janko
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: Balun ???

Post by cikljamas »

Japek, daj mi reci jel cini veliku razliku ako za otvoreni dipol upotrijebim zicu debljine 2.8 mm,
umjesto 4 mm, a cini mi se da si mi ti svojevremeno napisao da je 4 mm minimum za tu
antenu ???, i koliko je bolje od pune zice upotrijebiti bakrenu ili aluminijsku cijev i tocno kojih
dimenzija, odnosno koji je promjer minimalna mjera za tu cijev ???
banana
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Balun ???

Post by japek »

Nije mi sad jasno, o kojoj anteni ti to pričaš, ili imaš na umu samo otvoreni dipol.
Kod antena je tako, da obično več kod konstruisanja antene moraš voditi računa o tome, koji material češ upotrebiti. Debeljina žice obično znači neki mali faktor skračenja, a utiče malo na pojasnu širinu antene. Tanja žica znači ožje područje, ma da ne možeš iči baš u skrajnosti. Ako imaš samo otvoreni dipol, možeš slobodno uzeti par cm više materiala, pa onda kod podešavanja antene na najbolji SWR, to skratiti na pravo dužino, na pravoj frekvenciji.
Debeljina materiala ti inače jako utiče na mehanska svojstva antene, pa treba voditi računa i o tome.
Razlika oko pune žice ili cijevi utiče isto samo na mehanska svojstva, ne na rad antene. Bakar ili aluminij, kod kračih antena za više frekvencije se rado poslužim bakra zbog lakšeg obrađivanja antene, a kod večih antena aluminij, zbog manje težine.
Što se tiče pravog promjera sam ti napisao več gore, napiši tačno koju anteno imaš u mislima.

Pozdrav, Janko
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: Balun ???

Post by marinbnm »

Vidim da raspravljate o svakojakim antenama....ako želite na FM nešto jednostavno i da dobro radi onda je to dipol sa gama prilagođenjem, osobno sam probao razne antene, pa i one tvorničke, i mogu reči da s gama dipolom mi signal ide najviše, naravno gama match je dosta uzak kad se radi o širini, ali se zato sa SWR metrom tuna na frekvenciju i udri. Ako tko hoče mogu slikati i skicirati svog pa se lako napravi.....metar ipo cijevi 16mm, još jedna tanja u kojoj je srednja žica RG213 coaxa i to služi kao prilagodni kond, i naravno kratkospojnik ove dvije cjevi......mislim da bi moglo iči i bez konda, što je dobro jer je onda antena DC uzemljena!
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: Balun ???

Post by cikljamas »

RADi se o ovom transmitteru :
http://rclindia.tripod.com/trans.html" onclick="window.open(this.href);return false;
a ja sam prema tvojim uputstvima i prema nekim shemama s neta
slozio ovakva dva stapica ( nisu bas stapici, prije bi rekao stapovi)
od po 70 cm i vertikalno ih prikeljio na ormar, a balun sam namotao
(10 navoja, malo previse, zar ne ?), na nosac od role za papirnate
rucnike pet cm( malo premalo, zar ne?), naime u ovom topicu je
bilo rijeci da bi trebalo biti 5-6 namotaja na tijelu nekog veceg
promjera od 5 cm...ovo mi isto nije jasno, dakle koliko namotaja
i koliki promjer tijela na koje se namotava i moze li obican kabal
za zvucnike ili bi ipak trebalo antenski 50 ohmski ? evo na ormar
nakeljene antene :
antena.rar
(34.94 KiB) Downloaded 442 times
banana
marinbnm
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 59
Joined: 12-01-2010, 20:46

Re: Balun ???

Post by marinbnm »

Banana :D....od toga nema ništa, pa ti napajaš to kabelom koji nema veze sa RF tehnikom, a da ne govorim impedancijom 50 ili 75 Ohm!

Drugo, a to sam več par puta vidio, ako kabel omotate oko nekog tijela par puta to nije balun!!! Balun je trafo načinjen od lambda/4 voda (coax) i služi da se nesimetrični antenski vod prilagodi na antenu i impendancija je 1:4, ili obrnuto! Evo tu detalja kako napraviti balun, s 300Ohm na 75Ohm kabel, inače je omjer kod ovakvih baluna 1:4....

Znači najprije na izlaz stavi koax kabel, uzmi 75ohm i spoji ga direktno na dipol, samo ga napravi malo bolje, od recimo nekih cijevi stare TV antene, i stavi ga vani, da tamo zrači :D

Onda, jedna od izvedbi gamma match dipola o kojoj sam pričao.....
http://www.freewebs.com/zabavagodine/Di ... _match.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Zašto gamma? Prvo, rješeno je prilagođenje na 50Ohm, pogotovo ako dodamo neki parazitni element (reflektor), i drugo riješeno je prilagođenje s nesimetričnog voda, na simetričnu antenu.
Post Reply