mobilni ne puni

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
slavisoni
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 24-01-2009, 15:50

mobilni ne puni

Post by slavisoni »

Imam motorolo e770.Problem se pojavio kad se telefon iskljuci zbog slabe baterije.Onda nece da prihvati punjenje.Ako li pre iskljucenja pocne punjenje,puni normalno.To je trajalo neko vreme, a sada vise nikako nece da puni.
Ocistio sam mu konektor,kupio novu al praznu bateriju,probao drugi punjac ,al' nista ne vredi.Mrtav je.
Konektor ima dobre pinove.
Zna li neko sta je u pitanju?
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: mobilni ne puni

Post by imocanin »

Teško je ocjeniti šta je točno neispravno dok ne ispitaš...u prilogu ti je shema u pdf-u...na 4 stranici ti je shema konektora (za pocetak provjeri diode i kondenzatore, ako su ispravni izravno ga spoji na regulirano napajanje i ispituj potrebne naponske razine 2.9V, 3.3...sve ti je na shemi) :lol: :lol:
Attachments
SGH-E770_schematics.rar
(253.57 KiB) Downloaded 401 times
Cirkus Kolorado :D
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: mobilni ne puni

Post by Smjesko »

Zar je motorola "e770" i "(Samsung) SGH-E770" isti uredjaj ? :shock:
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: mobilni ne puni

Post by imocanin »

Nisam uopce gledao...samo sam povuka sa http://www.mobile-files.com" onclick="window.open(this.href);return false; ...kod motorole ima hardvare repair area gdje su sheme pa je bice krivi link :D Ovo je ispravan link:
http://www.trackz.org/members/motos/dir ... matics.rar" onclick="window.open(this.href);return false;
Cirkus Kolorado :D
User avatar
mash
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 223
Joined: 23-12-2007, 13:28

Re: mobilni ne puni

Post by mash »

ja imam jednu motorolu kojoj je orginal punjac na 5v 200mA. konektror za punjenje je mini usb mushki. e sad dali bi ja smio staviti adapter od 5v 250mA poshto taj imam kuci i provjeriti gdje na usb-u ide minus a gdje plus i spojiti adapter i usb prikljucak?
bojim se da nebi sprzio shta. zna li ko? hvala
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: mobilni ne puni

Post by vbmaster »

Vodi racuna o polaritetu, a razlika od 50mA je nebitna...Slobodno ga prikljuci!
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: mobilni ne puni

Post by Smjesko »

Ne bih se slozio da bas mozes slobodno prikljuciti taj kineski adapter na kojem pise 250mA. Moglo bi biti dima iz mobitela. Ta jeftina kineska sranja nemaju stabiliziran napon i rijetko ili skoro nikad ne odgovaraju specifikacijama.
Za primjer mogu navesti slucaj jednog mog kolege s posla koga smo zvali "škot" jer je bio u stanju preci pola grada da kilu krumpira kupi za 2 kune jeftinije. Kupio on kceri CD-player i pitao mene kakav ispravljac za napajanje da kupi. Ja mu rekao da treba potrositi malo vise love i kupiti kvalitetan ispravljac. Medjitim, on je kupio jeftini kineski i isprobao i rekao da radi. Ja sam na to samo odgovorio - "dobro". Za tjedan dana mi dolazi i kaze da mu je krepao CD-player i pita me zasto. Ja sam odgovorio - "dobro".
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: mobilni ne puni

Post by vbmaster »

Slazem se da su kineski adapteri losi...ali ako na njemu pise 250mA budi ubedjen da je u stvari max struja 150mA...to je ok. Ali reci mi koji adapter staviti kad su skoro svi kineski, cak i renomirani proizvodjaci uz scoje telefone daju kineske punjace...i nijedan nije stabilisan? Jedino nesto praviti, ali da li se isplati...ja bih probao sa tim, cinjenica ja da je slabiji od originala (ako je kineski ), a to onda nece ostetiti telefon
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1247
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: mobilni ne puni

Post by alexa_pg »

Evo jos jedan primjer nepravilnog punjenja telefona
http://www.elitesecurity.org/p2131469" onclick="window.open(this.href);return false;
Alexa
User avatar
mash
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 223
Joined: 23-12-2007, 13:28

Re: mobilni ne puni

Post by mash »

nije kineski adapter je od nekog starijeg nokia telefona a on nebi trebao biti toliko losh
slavisoni
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 24-01-2009, 15:50

Re: mobilni ne puni

Post by slavisoni »

Hvala na odgovorima!Ici ce e770 u servis.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: mobilni ne puni

Post by Smjesko »

Mudra odluka :!:
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: mobilni ne puni

Post by imocanin »

Kad ti ga poprave javi razlog kvara...cisto me zanima sta su ti rekli :D :D
Cirkus Kolorado :D
slavisoni
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 24-01-2009, 15:50

Re: mobilni ne puni

Post by slavisoni »

motorolu e770v nosio u servis ,al nece da je uzmu(kao star telefon, nemaju delova...).
Elem kupim novu bateriju, al vec napunjenu ,telefon radi,kad se prikluci na punjac pokazuje punjenje, ali...
Kad se ugasio zbog baterije nije hteo da prihvati punjenje.Napunim bateriju pola minuta direktno ,ubacim u telefon ,ukljucim ,stavim na punjac,(kao puni),stavim na voltmeter =napon baterije polako pada.Skinem bateriju,(telefon ostaje na punjacu),merim napon izmedju + i - =0,4v.
Otvorim telefon, spojim + sa usb konektora preko zener 3,6v na + kontakt izlaza za bateriju.(Napon je sada izmedju + i - =4,2v)On sad napuni bateriju al bat. traje kratko(par sati).Zna li neko sta je u pitanju?Mozda do napona punjenja, koje sa zener diodom na izvodu za bateriju iznosi 4,2v.Prazna bat. mi se na ovaj nacin napuni za cca. 45min.
ako neko ima ideju, il da okaci semu el.komponenti punjenja...
Hvala!
Pozdrav
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: mobilni ne puni

Post by Zez »

Ja bih pokušao sa drugim punjačem.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: mobilni ne puni

Post by elektor »

..probao drugi punjac..
OLSA
Posts: 4
Joined: 20-05-2009, 20:50
Contact:

Re: mobilni ne puni

Post by OLSA »

Vidim da je tema starija, ali evo da se ukljucim...

Mislim da je kod tebe problem taj sto ti imas signalizaciju punjenja, medjutim vjerovatno sklop za punjenje ne funkcionise kako treba, tako da se baterija u stvari prazni iako prikazuje da puni. Razlozi za takav kvar mogu da budu proboj na samom ulazu (zastitna barijer dioda/treba ti shema da je lociras ako nemas iskustva u servisiranju mob.telefona, najcesce je blizu konektora).
Slucaj br. 2, je da je proboj npr. u izlaznom stepenu (VF pojacalu/"hibridu") jer je on direktno vezan na "+", ili neko drugo kolo koje je direktno vezano na plus...npr. postoje slucajevi kada je djelimicno probio hibrid koji se koristi za 1900 i tel.konstantno ima curenje, a radi "normalno" jer ti koristis opseg 900/1800, ALI baterija kratko traje i "ima problem punjenja"...

Znaci omsko mjerenje "+" ulazne linije punjenja, zatim ostala omska mjerenja napojnih grana na ploci. Postoji odlican metod provjere/testiranja, a to je da od stare baterije napravis TEST bateriju, spojis tel. na ispravljac i pratis potrosnju u raznim rezimima, a posebno u stby modu, kada struja treba da osciluje u rasponu od 1ma, pa do 10-ak mA (sleep mode).

A postoji i slucaj br.3,4...sto je vec slozeniji posao za nekog ko nije ozbiljnije u poslu servisiranja mob. telefona.
slavisoni
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 24-01-2009, 15:50

Re: mobilni ne puni

Post by slavisoni »

Merio sam mu potrosnju struje:1mA kad je telefon iskljucen
2-4mA kad je u stby ,a svetlo displeja iskljuceno
9-10mA kad je stby sa upaljenim svetlom displeja
20-25mA slusanje pesme
45-50mA razgovor

E ,sad je pitanje koliko baterija ima mAh, mogu li to nekako izmeriti?
Kad se telefon iskljuci zbog istrosene baterije, nece da prihvati punjenje (moram bateriji rucno dati infuziju,pa je vratiti u telefon)
Medjutim ako se ipak jos uvek nije ugasio ,prihvatice punjenje iako je baterija na minimumu.(prihvata punjenje i kad je ugasen ,a baterija ima snage da ukljuci telefon)
Kako to resiti?Probao sa vise baterija.
Sto se tice podesavanja mreze ,pokusao sam da iskljucim3G,al nijedna opcija ga potpuno ne iskljucuje.
postoji izbor:automatic,1900(na koji ne hvata mrezu),900/1800(na kome ima 2G,a sta je to?,i na kome je trenutno),european,wcdma2100.
Ako je probio na 1900,kako da resim ,ispitam to?
Inace on svojim punjacem na gore opisani nacin napuni bateriju,koja traje otprilike 30h bez preterane upotrebe(par poziva od par min,toliko poruka, muziku ne slusam)
Hvala!
Post Reply