1.5 watt FM Transmitter

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
macedoniansun
Posts: 9
Joined: 19-03-2009, 13:01
Location: Prilep, Macedonia

1.5 watt FM Transmitter

Post by macedoniansun »

Zdravo svima!

Ove je FM odasiljac koji sam dizajnirao ja 8)
Dobro priznajem, u stvari ovo je kombinacija nekoliko shema koje se mogu naci na net-u. Oscilator i buffer je sa Pira.cz, dok izlazni stepen je mog dizajna. Odasiljac daje 1.5 vat na 12 volti dok na 16 volti snaga je blizu 2 vata ali ovo ne preporucujem jer izlazni 2SC1970 vrlo lako moze ipsustiti "blue smoke". Ako zelite vecu snagu stavite 2SC1971, bez izmena sheme snaga bi mogla biti oko 3-4 vati, za jos snage smanjite R14 na 47 oma. Inace je TX jako stabilan pre svega zbog regulirani napon na oscilatoru i zbog oklopljene zavojnice L1.
(Vazno: Oklop ove zavojnice zalemite za masu!). Ova zavojnica mozete poruciti kao sample sa Coilcrafta :D .
Pazite napajanje koje koristite da ima kondezatora preko ispravjackih dioda, u protivnom moze da se cuje brundanje. LED1 nije za dekoraciju vec zbog toga sto 7805 regulator treba minumum load. Celu stvarcicu mozete vrlo lako ustimati sa sledecem RF Power metru, stimajte dok ne dobijete najvisi napon na multimetru:

Image
Evo i seme odasijaca:
Image
Branez
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 457
Joined: 22-04-2008, 16:27
Location: Maribor(SLO) Koprivnica(HR)
Contact:

Re: 1.5 watt FM Transmitter

Post by Branez »

Daj neku slikicu (može i više) gotovoga predajnika.
Pozdrav!
Real Radios Glow in the Dark!
macedoniansun
Posts: 9
Joined: 19-03-2009, 13:01
Location: Prilep, Macedonia

Re: 1.5 watt FM Transmitter

Post by macedoniansun »

Posto mi je digitalac u defektu, evo slike sa mog telefona (veoma su loseg kvaliteta). Odasilac je sastaven sa ground plane tehnikom, bez izrade plocice.

P.S. Stvare koje ja pravim ne izgledaju lepo, ali rade odlicno. :D

http://img177.imageshack.us/img177/4857/15wfmtxp.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply