Wireless antene

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Ocjenite kvalitetu izrade

Dobro, svidjaju mi se gotove antene
19
63%
Nije loše, trebalo bi pripaziti na izgled
8
27%
Nije baš nešto, loša izrada
1
3%
Wtf? Šta je ovo O_o
2
7%
 
Total votes: 30

Marko Enter
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 27-01-2009, 18:59

Re: Wireless antene

Post by Marko Enter »

Neznam zasto bikvad-ove mecete u plasticne kutije, koliko znam tu je zatvoren dipol i voda ne smeta, dovoljno je samo tanko preprskati autolakom i to je to,kada se metne tako antena u plastiku jos i u bilo koju plastiku moze da pojede veci deo pojacanja antene,
bigfoot: pa napravi bikvad vatace sa te daljine

pozdrav Marko
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Wireless antene

Post by mataya »

i bikvad je super ali sam negdje procitao da do 350m su najbolje kantene... :shock:
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
Marko Enter
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 27-01-2009, 18:59

Re: Wireless antene

Post by Marko Enter »

Pa moze i kantena, i to sto je duza ima uzi snop zracenja

pozz
User avatar
bigfoot
Posts: 7
Joined: 31-01-2009, 23:23
Location: Canada

Re: Wireless antene

Post by bigfoot »

Napravicu ja obje nije problem.Nego nemam puno iskustva kad se radi o spajanju antene sa wifi usb stikom.Jel mogu bilo koji usb wifi stik kupiti?I malo sam zbunjen oko pigtail kabla.Trebam li praviti to ili mogu to spojiti sam koaxijalnim?Hvala momci
Marko Enter
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 27-01-2009, 18:59

Re: Wireless antene

Post by Marko Enter »

Kada uzimas USB moras da radis malu prepravku, ta prepravka zahteva znanje iz elektonike, najbitnije da se lepo koxialac zalemi na mestu gde je bila unutarnja antenica, jer ako se lepo ne zalemi imaces prekidi

pozdrav Marko
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Wireless antene

Post by mataya »

mozes i kupiti wireless karticu koja ima vanjsku antenu:
http://img.w3dizajn.net/images/canyon-cn-f511q5u0.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
samo prikopcas svoju antenu :wink:
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: Wireless antene

Post by [eDo] »

bigfoot wrote:Napravicu ja obje nije problem.Nego nemam puno iskustva kad se radi o spajanju antene sa wifi usb stikom.Jel mogu bilo koji usb wifi stik kupiti?I malo sam zbunjen oko pigtail kabla.Trebam li praviti to ili mogu to spojiti sam koaxijalnim?Hvala momci
http://www.bgwireless.net/index.php?opt ... &Itemid=51" onclick="window.open(this.href);return false;

najjprostije objashnjeno samo prati slike i text...
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Re: Wireless antene

Post by virtualx »

evo i od mene jedan primjerak koji koristim za wireless koneckiju
Image
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Re: Wireless antene

Post by pepi »

virtualx sta ti pokusavas Mars kontaktirat :D ?
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Wireless antene

Post by mataya »

virtualx wrote:evo i od mene jedan primjerak koji koristim za wireless koneckiju
Image
woow jel to kupljena antena ili si ju sam pravio?
kolko pojacanje signala ima?
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Re: Wireless antene

Post by virtualx »

naravno da je pravljena, pa nisam lud da izdvajam silne pare za antenu , kad se moze kod kuce napraviti.
yagi sa 15 direktora , radjeno prema onom programu yagi calculatoru, pojacanje 16,8dB pise da bi trebalo biti.

ja nevjerujem u antenu koja nije rogata :D
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Wireless antene

Post by Smjesko »

virtualx wrote:... ja nevjerujem u antenu koja nije rogata :D
Po ovoj logici onaj tanjur sto prima signal sa satelita nije antena :!: :?:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Wireless antene

Post by Feko »

Aha, a satelitska kantena i Bi-quad imaju vece pojacanje od yagice samo ih je zajebanije usmjeriti :wink:
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Wireless antene

Post by japek »

I ja sam pravio merenja yagi antene sa 15 direktora. Zapravo isto svoj design preračunan sa YM311. Utvrdio sam, da se moja jako amaterska merenja nisu jako razlikovala od onoga preračunanoga. Nešto o tome i sama antena se najde ovdje: http://lea.hamradio.si/~s55wt/WIFI%20an ... jenja.html . Za probu sam uzeo parabolo 80cm i za popuđivanje biquad antenu. Toga nema na mom saitu, ali ova yagi antena mi je dala bolje rezultate od parabole. Kad sam uzeo kao pobuđivanje parabole cantenu, rezultati su bili osetljivo bolji.
Igrao sam se i sa biloop antenama. Nešto o ponašanju i o samoj izradi je ovdije: http://lea.hamradio.si/~s55wt/Sklopnik%20merjenje.html. Napravio sam i dvojni biloop, rezultati su isto na saitu dole. Tu bi samo rekao da 4quad i 6quad nisu baš optimalna rešenja i da su rezultati dobitka, barem po mojim iskustvima, preterani. Još jedan faktor oko toga. Kada sam testirao biloop i dupli biloop, zanke su bile istih dimenzija. Po merenju prilagođenja i resonantne frekvencije sam utvrdio, da je resonantna frekvencija ostala jednaka, a prilagođenje se poremetilo. Najbolje prilagođenje sam na kraju dobio, kada sam loope približio ploči mase i to kod četiri loopa skoro za polovino (8mm) za razliku od dva loopa (15mm).

Pozdrav, Janko
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Wireless antene

Post by Feko »

Janko, šta radiš sa svim uzorcima antena nakon testa :?:
...sviđa mi se ona kutija od RAMA margarina :lol:
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Wireless antene

Post by japek »

Rama kutija je bila original dimenzija za zaštitu od atmosfere i od dodira ruka. Boja na kraju napravi svoje 8) .
Antene, biloopi su svi u upotrebi kod kolega, a ako pogledam sad oko sebe vidim: Kolinear vertikalko, 14 ele. loop_yagi, biquad, dupli biloop, obični dipol i log_periodic antenu. Na sreču antene za 2,4GHz nisu velikih dimenzija :oops: .

Janko
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Wireless antene

Post by japek »

Što se tiče merenja na antenama sam tome i izradi tehnike, kojom se može poslužiti prilikom toga, potrošio više od pola godine svog života :D . Nije bio problem sa HF, VHF i UHF antenama. Tu se služim do 170MHz sa MFJ-259 antenna analizatorom, a za više frekvencije sam morao izraditi svoju tehniku. Tako sam prvo napravio merač snage sa PICom i LCD displayem, koji u svojoj osnovi radi do 500MHz. Problem kod merenja sa njim je jedino taj, da ima širokopojasni ulaz, što znači da prima sve na svim frekvencijama, što mu ulazi na detektor. Zbog toga sam morao napraviti pasovno propustne filtre za područja, gdije sam htio imati barem malo veču dinamiku merenja. Za višje frekvencije u području GHz sam mogao meriti samo sa diodnim detektorom, a onda mi je na sreču došao pod ruke logaritemski detektor od AD (Analog Devices), kojeg sam dobio kao uzorak. Time sam mogao meriti brže i preciznije, pa i kod manjih signala.
Najviše rada kod svega toga pa mi je uzeo merni most, za merenje prilagođenja. Tu imam još puno ladlicu raznih neuspešnih pokušaja, koje sam večinom skinuo sa interneta, ali nikako nisam uspio dobiti pravih rezultata. Imam zapravo dosta iskustva i sa sastavljanjem uređaja na području GHz i barem verujem da znam, gdije su kritične točke, ali nikako. Nak raju sam useo Wiltron merni most, kopirao ga i optimirao za rad na višim frekvencijama. E, to mi je uspelo, kod toga mi je pomogao savetima i Matjaž Vidmar, pa i baš u to vreme je na jednom Nemačkom forumu bila grupa radioamatera, koji su isto pravili i ooptimirali merni most, za merenje prilagođenja. Merni most, koji ide i preko 3GHz sada više nije problem i znamo, na šta sve je potrebno biti pažljiv i kakav material je potrebno uzeti. Nešto o tome ima tu: http://lea.hamradio.si/~s55wt/SWR%20mosticek%20V2.html, a ako bi neko imao želju za izradom, preporučio bi mu čitanje tog nemačkog foruma, gde se može nači, kakve je ko imao probleme i kakvi su bili predlozi rešenja. Ima više od 400 odgovora i predloga :oops: .
Baš u to doba sam pisao i diplomu za školu, pa sam imao ideju, da pišem o baš o tome, što mi je tada uzimalo najviše prostog vremena. Na kraju sam se ipak odlučio za lakši i sigurniji put, sa drugom temom :wink: .

Janko
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Re: Wireless antene

Post by virtualx »

da se vratim iz mrtvih.
evo danas pravljena omnica 8dB od kabla rg213, treba mi da kacim na AP da imam bolju pokrivenost svog privatnog wlan-a
N konektor nisam stavljao jer ga nemam, samo sam zalemio rg58 na rg 213 i zalio plastikom

Image

Image

Image


sutra u planu gradnja amos antene od 13dB :)
User avatar
japek
Napredujem
Napredujem
Posts: 188
Joined: 05-11-2008, 10:52
Location: Slovenija/Radenci, JN86AP
Contact:

Re: Wireless antene

Post by japek »

Lepo izgleda, ma da RG213 nije baš najprimerniji kabel za izradu. Plašč je upreden iz žice, što nije baš najbolje za izradu, izolacija između je PE, bolje bi bilo upenjeni teflon, a i žila nije u jednom komadu, nego upredena.
Malo bolje bi bilo uzeti kabel Ecoflex 10, ili još bolje Belden H500. Zbog mehanike je najbolje skinuti vanjski plašč i umesto njega upotrebiti bakrene cevke prave dimenzije. Lakše je lemiti i na kraju je antena stabilnija. Anteno na kraju zaščititi i staviti u plastično cev od elektro instalacije.
Skoro kod svih tih antena, kad ju je neko lemio je na početku bila resonancijska frekvencija prenisko, što je značilo, da su uzimali preduge komade kabla odnosno pravili prevelika razstojanja između segmenata.

Pozdrav, Janko
katesvaki
Posts: 3
Joined: 23-01-2010, 02:34

Re: Wireless antene

Post by katesvaki »

gledo sam po googlu,ove biquad antene,i nikako mi nije jasno gdje se spoji onaj drugi sloj od kabla one tanke zicice,,,kontam ona srednja(od kabla) se spaja na na osmicu koja je napravi od bakarne zice ,ali gdje se spajaju tanke licnaste zicice,,,hvala,,,pokuso bi to da napravim pa et ako neko moze da mi samo to pojasni....ili ako mi mozete predloziti neku drugu antenu za wireless koja dobro fata signal.......
Post Reply