bf 246

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

bf 246

Post by cikljamas »

treba mi za jedan fm stereo transmitter ovaj tranzic,al posto ga nigdje nema za nabavit
jel neko zna koja bi varijanta bila bolja zamjena BF 245A ili BF 410A...i jesu li to doista
autenticne zamjene ili ovaj BF 246 nema bas nekog pravog komplementarca???
banana
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: bf 246

Post by cikljamas »

VITA JELA ZELEN BOR NE DOBIVAM NIKAKAV ODGOVOR,IDEM JA RADITI TAJ TRANSMITTER,A KAD SKUZIM
DA SAM GA NAPRAVIO BEZVEZE BIT CU ZAHVALAN NA TOME DA MI NEKO DOJAVI DA MI OVI TRANZICI
NE MOGU POMOCI,A STA DRUGO...
banana
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: bf 246

Post by pedja089 »

poskidaj datasheetova svih tih navedenih fetova sa neta, uporedi im karakteristike i vidi sta moze. uostalom mozes otici u prodavnicu i traziti taj fet, ako ga nemaju trazi zamenu za njega.
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: bf 246

Post by cikljamas »

ma bio sam u svim ducanima za elektroniku u zg i niko ne samo da nema taj tranzic nego im u
sistemu nije za taj tranzic naveden niti jedan komplementarac,na alldatasheetu sam gledao
sta mi izbacuje kao neku vrstu zamjene za ovaj 246,a od toga je jedino 245 i 410 ono sto
mozes nabaviti u nasim ducanima,e sad bi samo da mi jos neko ovdje sapne ako je imao
iskustva s tim tranzicima koja je od te dvije opcije bolja i jel ijedna od te dvije opcije dobro
rjesenje za taj 246,nemam puno iskustva u tim usporedbama,ono nacelno mi se cini da bi
to mozda moglo raditi,sutra cu ja to napraviti pa cu vidjeti,al sam mislio ako mi neko zna
reci da to ne moze sljakati da ne trosim vrijeme bez veze,al nema veze,ocito cu morati
potrositi malo vremena pa cemo vidjeti...
banana
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: bf 246

Post by cikljamas »

napravio,radi,odlicno...ko zeli vidjeti o cemu se radi nek na pocetnoj/naslovnoj stranici ukuca
u polje za pretragu rijeci : mikro fm predajnik...eto preporucujem...a posto je onaj originalni
tranzic nemoguce naci u hr,moze raditi i sa zamjenskim bf245...pozdrav!!!
banana
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: bf 246

Post by mataya »

cikljamas wrote:treba mi za jedan fm stereo transmitter
zar je taj mikro predajnik stereo :shock: :shock: :shock:


ugl.
kakvi su dojmovi?
domet?
stabilnost...
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: bf 246

Post by cikljamas »

jel stereo?...da budem iskren :ne znam jer imam samo mono bananice pa nisam mogao provjeriti,al
posto i sa mono bananicama zvuci super kad preko njega saljem mjuzu s mp3 playera npr.na sony liniju
dobivam tako kvalitetan zvuk da kad ne bi znao da odasiljem mono signal vjeruj mi da opce ne bi uspio
skuziti da je u pitanju mono,a ne stereo......stabilnost je vrlo dobra...jedino mu je domet losiji od
onog sto sam se potajno nadao da bi mogao dati,ako uopce proradi zbog onih tranzica...domet cu jos
isprobati kad ga postavim na vise mjesto,al ne nadam se nekom senzacionalnom rezultatu...na kraju
krajeva za odasiljac tog tipa s kojim ces postizati veci domet treba malo vise muke i nauke,to ti je
sigurno jasno,al eto ja sam happy s ovim prvim korakom na putu prema pravoj piratskoj stanici,al
do sada su me u svakom projektu koji sam htio zapoceti kocile ili neke nenabavljive komponente ili
neke nejasnoce oko nekih stvari u direktnoj ili indirektnoj vezi s antenama (kristali,tranzistori,pa ti
balun sistemi,pa same antene itd.),al na kraju krajeva ovaj mali fm MIKRO odasiljac je sasvim ok
za nekog ko zeli imati u radijusu svojega stana ili kuce radio prijenos signala sa svog npr.mp3 playera
i sl....dakle :sve pet,osim dometa!!!
banana
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: bf 246

Post by cikljamas »

evo,ako se neko hoce ukljuciti u pricu o ovom predajniku da ja navedem neka pitanja :
1.ja sam za zavojnice koristio bakrenu zicu promjera 1 mm,misli li neko da bi npr. 2 mm bila
bolja solucija?
2. kao antenu sam koristio klasicnu licnastu tanku zicu duzine 70 cm kakvu stavljam na bubice,
misli li neko da bi mozda neka drugacija antena pridonijela boljem dometu?
banana
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: bf 246

Post by pedja089 »

nemoj gurati mono banane umesto stereo, jer se jedan kanalk tako kratko spoji pa postoji velika sansa da isgori pojacalo. bubica garantovano nije stereo(nisam pogledao semu), ali ako nema 4-5 integralnih kola na ulazu koja sluze kao stereo koder, nema ni pomisli da je tako nesto stereo...
bolja antena ce svakako imati pozitivan uticaj na domet, e sad koliko se ispati praviti antenu za takvu bubicu... debljina zice u ovom slucaju ne ugra bitnu ulogu, da je bitna verovatno bi svi motali kalemove od zice debele nekoliko cm pa dobijali KW iz bubice sa jednim tranzistorom...
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: bf 246

Post by cikljamas »

mono bananu guram u mp3 player,ako u njemu izgori bilo sta,slobodno nek izgori,al sve radi
satima i sve je ok,al hvala ti na savjetu,a sad kad si mi to rekao sjetio sam se da kad sam
htio spojiti transmitter s linijom,nisam uspio s mono bananicom,al nakon ovog tvog upozorenja
necu to vise nikad niti probati,liniju koristim da na njoj slusam ono sto mi transmitter
odasilje s mp3 playera i to je to,a sad mozda bi bilo bolje i na mp3 ukopcati stereo bananicu,al
osim zbog opasnosti od nekog kvara drugog razloga nema posto sad znam da to cudo
nikako na moze biti stereo,al brate,kao sto gore vec rekoh zvuk je dobar ko da je stereo,to
zaista nisam ocekivao od ovog predajnika,a kako su tek kvalitetni pravi sklopovi...eto sad
sam tek zagrijan da napravim nesto bolje...jedino me plase oni pic programatori...o tome
nemam pojma,a vidim da se to cesto spominje kod kvalitetnijih stvari,a danas sutra valjda
ce me neko tu i tome poduciti...korak po korak,puno koraka...zrno po zrno,puno zrna...
banana
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: bf 246

Post by Feko »

Svaka buba ima kvalitetan zvuk ako je dobro napravljena, možda zvuci nekako prazno jer nisu izdignute visoke frekvencije (Pre-amphasis), to se inace radi u stereo coderu i kod nas se standard 50uS.
Ugraditi ovaj sklop i svaka buba ce imati kvalitetan zvuk kao i prava radiostanica :wink:
...a kvalitetnije bube i predajnici se rade radi stabilizacije frekvencije i da su što manje osjetljivi na vanjske utjecaje, temperaturu...da im frekvencija ne ovisi o dužini antene, da što manje "špricaju" po FM spektru da prestanu raditi ako im frekva odstupa od zadane itd...
Attachments
Pre-emphasis.jpg
Pre-emphasis.jpg (8.16 KiB) Viewed 4464 times
Post Reply