CNC masina, projekat.

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: CNC masina, projekat.

Post by Asmir_Hadzic »

Evo jos jednog testa :)

Vrijeme obrade jelovine 1 h, hrast 1h 20 min

Spustanje alata je 1mm po krugu u hrastu dok je u jelovini 2mm
IMAGE_313.jpg
IMAGE_313.jpg (17.73 KiB) Viewed 9692 times
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (2.96 KiB) Viewed 9691 times

jedan savjet graditeljima buducim:
Nemojte zaboraviti podmazati navojna vretena :) Inace cete imati uvjek gresku :) Ja naucio lekciju :)
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: CNC masina, projekat.

Post by stojke369 »

Mene zanima jedna stvar a to je kako masina zna koliko je usla u materijal koliko obradjuje a znajuci da kad stavljas glodalo za obradu nestavis uvek na istoj visini tj. nekad je malo duze od futera nekad malo krace :?: Vise sam se puta pitao ali nikako da pronadjem odgovor jedino sto mi je palo na pamet da se svaki put izmeri koliko "strci" glodalo od futera i podaci unesu u program za obradu :roll:
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: CNC masina, projekat.

Post by Asmir_Hadzic »

hmm, nisam siguran dali je ovo odgovor na tvoje pitanje al ipak cu pokusati :)


Ti materijal stavljas na radnu plocu gdje ti zelis i onda "dovedes" glodalo do pocetne tacke materijala.
U toj tacki spustis Z osu do tacke gdje dodiruje materijal te onda "nuliras" sve ose. poslije toga regeneriras toolpath ( MACH3) i masina u tom trenutku smatra da se nalazi na na pocetnoj tacki. Kad pokrenes program to je pocetna i krajnja tacka. ( ukoliko nije drugaciji g-code)

Primjer
mach3.jpg
mach3.jpg (24.39 KiB) Viewed 9691 times

Moja pocetna tacka
IMAGE_312.jpg
IMAGE_312.jpg (15.35 KiB) Viewed 9700 times
i zavrsena obrada
IMAGE_313.jpg
IMAGE_313.jpg (17.73 KiB) Viewed 9714 times
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: CNC masina, projekat.

Post by stojke369 »

Hvala ti majstore to me je zanimalo i objasnio si mi kako treba :D
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: CNC masina, projekat.

Post by stojke369 »

Kakvi su to kontroleri koji imaju step i mikrostep.Valjda je jedan step jedan korak a sta mu znaci mikrostep :?: Mislim da sam vidjao neke kontrolere pise half i fullhalf mod :?:
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Re: CNC masina, projekat.

Post by pejky »

Micro-step mod ti je ustvari kontrola Step motora PWM-om, cime se dobija veca preciznost, obicno se preciznost povecava na 1/6 koraka.
Znaci motor od 200 koraka, sa micro-step kontrolerom (1/6) ima 1200 koraka :lol:
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: CNC masina, projekat.

Post by stojke369 »

@Pejky hvala na objasnjenju :D Pitam ovakve stvari jer nisam se susretao sa tim pa nisam upucen :wink:
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: CNC masina, projekat.

Post by stojke369 »

Predpostavljam da se u program pre starta konfigurise koja su vretena i koji su motori da bi masina znala koliko je mm presla :?: Jer nece istu duzinu preci ako su razliciti motori, vretena i prenos :roll:
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: CNC masina, projekat.

Post by Smjesko »

Dobro predpostavljas. Koliko se ja sjecam, u programu kCamm ima stavka gdje se unosi broj koraka po punom okretaju (steps per revolution) kao i uspon vretena odnosno pomak po osi za jedan puni okretaj. Kad se ti podaci unesu, onda program to sve racuna i preracunava vadeci podatke iz datoteke za upravljanje (g-code i sl.) te daje "korake" motorima.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: CNC masina, projekat.

Post by stojke369 »

Aha ok :wink:
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: CNC masina, projekat.

Post by vukboban »

U ovom Mach-u postoji i opcija da zadas pomeraj koji hoces,pustis masinu da odradi,izmeris koliko je zaista presla metara(milimetara),taj podatak uneses i on sam preracuna sve potrebne korekcije.
i tako sa svaku osu posebno.
Recimo zadas da se pomeri 1000 mm po x osi,izmeris da je pomerila 1153mm,uneses taj podatak i program odradi kalibraciju
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: CNC masina, projekat.

Post by Asmir_Hadzic »

Kao sto sam rekao evo i mali video masine u radu.

http://www.youtube.com/watch?v=b7ZggRWiUKo" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Re: CNC masina, projekat.

Post by pejky »

Super, samo jedna mala zamjerka, nisi nam snimio masinu u toku glodanja (a tu se tek vidi snaga steppera) :lol:
No u svakom slucaju odlicno.
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: CNC masina, projekat.

Post by Asmir_Hadzic »

Pejky, reci u kojem dretu hoces :) i sta hoces :) A ja cu da snimim :)
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Re: CNC masina, projekat.

Post by pejky »

Pa probaj u onom kojeg imas viska :D , ali napisi koje je.
Koje je snage glodalica?

Prijedlog za moderatore: Prebacite ovo u goteve projekte :!:
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
Marko Enter
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 27-01-2009, 18:59

Re: CNC masina, projekat.

Post by Marko Enter »

Pa ovo je frezer koliko vidim neki od 1100W ili 1400W marke RIDGID ili neka kopija ( hoby masina) ali nije bitno lepo si odradio svaka ti cast , i samo odrzavaj alat ostrim, (OSTAR ALAT JE Pola majstora :lol: )

pozdrav Marko
micro2802
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 16-02-2009, 22:41

Re: CNC masina, projekat.

Post by micro2802 »

Pozdrav svima na ovom postu.Ja sam novi ovdje i ovo je jedna interesantnija tema bar za mene pošto i ja
namjeravam raditi jednu cnc za drvo i plastiku.Za početak me interesuje mišljenje svih koji imaju
iskustvo sa cnc-om oko izbora softvera za cnc kontrolu , a ja se lično dvoumim za početak oko Turbo CNC5 , KCAM4 i MACH3.Turbo CNC5 sam probao doduše demo verziju i ne izgleda mi loše , KCAM4 sam probao i (predpostavljam pošto mi je operativni XP) on ne funkcioniše.Ostaje mi još da probam sa MACH3 pošto vidim
da se poprilično koristi , pa bi molio za pomoć oko tutorijala , i još bih htjeo upitati gdje mogu nabaviti navojna vretena obićna ili sa kuglicama.
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: CNC masina, projekat.

Post by Asmir_Hadzic »

Ja licno radim sa drvetom i koristim Mach 3 za rad i ArtCam za crtanje. To je moja preporuka. Za mach imas video upuststva na njihovoj stranici.

Sto se tice navojnih... sve zavisi od duzine koju trebas. Meni je tokar radio...

Imas li neku ideju ili skicu kakvu bi masinu radio?
micro2802
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 16-02-2009, 22:41

Re: CNC masina, projekat.

Post by micro2802 »

Prvo bih radio cnc za bušenje štampanih ploča i lijepljenje SMD-a , otprilike radni sto 700 X 500mm.
U tom slučaju bi alat bio fiksan a pomijerao bi se radni sto.Na nju bih probao staviti plazmu ili CO2 laser
(na kojem upravo radim) da bušim rupe na kutijama za gotove uređaje. I jedno pitanje gdje mogu skinuti MACH3 , gdje i kako kupiti licencu i koliko košta.
Asmir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 05-11-2008, 23:39
Location: preko bare :)

Re: CNC masina, projekat.

Post by Asmir_Hadzic »

http://www.machsupport.com/" onclick="window.open(this.href);return false; Mach3 stranica

Nemam iskustva ni sa plazmom ni laserom, al sretno u svakom slucaju. :) Dok ne probas neces ni nauciti a ni napraviti :)
Post Reply