two-phase BLDC motor?

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Floyd
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 06-12-2007, 22:18

two-phase BLDC motor?

Post by Floyd »

imam taj tip koji pokrece satelitski tanjir, verovatno ide neka elektronika da bi se pokrenuo , da li moze nekako da se namesti ili na 220V AC ili 12V DC bez neke komplikovane elektronike. Ima 4 zice, dva namotaja na red cine 2 zice , znaci ukupno 4 namotaja( kalema). Koliko sam shvatio gledajuci neke kontrolere za taj motor da bi trebalo dovesti na te namotaje DC napon koji je u kontra fazi, pokusao sam sa dve diode da isparavim AC napon 12V, tako da dobijem pozitivnu i negativnu poluperiodu na svakoj diodi i doveo na motor preko 3 zice ali nije uspelo. Ako neko ima neku ideju?
Floyd
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 06-12-2007, 22:18

evo slike motora

Post by Floyd »

User avatar
master
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 258
Joined: 18-07-2007, 22:38
Location: Hrvatska
Contact:

Post by master »

Ovaj tip motora o kojem pričaš je brushless dc motor za čiji je rad potrebna pwm (Pulse Width Modulation) elektronika.
e sad...malo ćeš se razočarat kad ti kažem da ta elektronika nije baš jednostavna...tj.potreban ti je inverter tj, sklop koji će pretvorit istosmjernu struju u određene valne oblike potrebne za rad takvog motora..

evo jedan link http://www.freescale.com/webapp/sps/sit ... lPY7r803B5

ako se odlučiš za gradnju sličnog sklopa, javi pa da stavimo par shema..
poz..
Use the best: Linux for servers, Mac for graphics, Windows for Solitaire.
____________________________________________
If electricity comes from electrons, does morality come from morons?
Floyd
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 06-12-2007, 22:18

Post by Floyd »

jeli neko rasturio ventilator od ATX napajanja za racunar odmah ispod nalepnice ima mala plocica sa jednim integralcem od 4 nozice sa oznakom 276 DB3 koja pokrece taj motor koji je ustvari brushless motor ima 4 kalema, da li ima neki slican integralac za malo jace struje da iskoristim za ovaj moj motor? inace o tom integralcu nema nisa na netu neka nepoznata oznaka.
Marin (Kemija)
Posts: 8
Joined: 04-08-2007, 09:06

Post by Marin (Kemija) »

master wrote:Ovaj tip motora o kojem pričaš je brushless dc motor za čiji je rad potrebna pwm (Pulse Width Modulation) elektronika.
e sad...malo ćeš se razočarat kad ti kažem da ta elektronika nije baš jednostavna...tj.potreban ti je inverter tj, sklop koji će pretvorit istosmjernu struju u određene valne oblike potrebne za rad takvog motora..

evo jedan link http://www.freescale.com/webapp/sps/sit ... lPY7r803B5

ako se odlučiš za gradnju sličnog sklopa, javi pa da stavimo par shema..
poz..
Aj baci koju mene baš zanima!
Post Reply