Tajmer

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Locked
dioda
Posts: 4
Joined: 14-05-2007, 15:31
Location: Novi Sad

Tajmer

Post by dioda »

Imam ideju ali je ne mogu realizovati jer sam slab sa elektrotehnikom iako sam je polozio i dobio neku kukavnu sedmicu :D pa mi treba savet od vas...

Treba mi spravica koja ce svakog dana u odredjeno vreme ukljucivati pumpu i nakon odredjenog vremena je ponovo iskljucivati...Radi se o pumpi za vodu koja sluzi za zalivanje i radi na 220v..Ja sam to ovako zamislio, imam tajmer koji ce dati signal, taj signal ce pomocu nekog releja ili cega vec zatvoriti strujno kolo, pumpa ce raditi npr sat vremena i onda ce se iskljuciti, e sad neko treba da mi kaze da li je to moguce i da mi da neku shemu da mogu da vidim kako se sve to povezuje...

Takodje mi je bitno da tajmer bude neki komercijalni, znaci odem u prodavnicu i kupim..Eto, valjda sam bio jasan, ako nisam pitajte slobodno...Pozz i hvala unapred
Shenda

Post by Shenda »

Pa odi i kupi...

...postoje tajmeri koji se uključe u utičnicu, na njima imaš nešto kao sat, hrpa malih preklopnika, kojima odrediš vrijeme uključenosti uređaja, a uređaj uljkučiš u utičnicu koja je na tajmeru... I to je to!

Viđao sam i digitalne spravice, sa LCD-om, koje imaju veće mogučnosti, ali i veču cijenu...
User avatar
m.ivanovski
Napredujem
Napredujem
Posts: 110
Joined: 04-04-2006, 22:26
Location: Stip
Contact:

Post by m.ivanovski »

idi i kupi vremenski relej
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Post by pepi »

pa to da ti se u odredjeno vrijeme upali, pa ugasi, mozes napraviti sa kompjuterom i printerskim portom..

to bi ti bilo odlicno ako negdje blizu imas neki komp, a da ti je printer ukljucen na USB

u programu mu mozes naredit da ti pali i gasi kad hoces - al jedini problem komp
User avatar
m.ivanovski
Napredujem
Napredujem
Posts: 110
Joined: 04-04-2006, 22:26
Location: Stip
Contact:

Post by m.ivanovski »

To je mnogo komplikovano.Ima ti taj tajmer sta kaze Shenda i to nije skapo mislim da kosta najvise 5eura
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Post by pepi »

da.. jeftinije mu je onako..
dioda
Posts: 4
Joined: 14-05-2007, 15:31
Location: Novi Sad

Post by dioda »

@shenda - to onda znaci da svaki dan moram ponovo da podesavam taj preklopnik ili se jednom podesi i ponavlja svaki dan isto?? Koliko otprilike kosta ta digitalna varijanata??

@pepi - nista od kompa, pumpa je ubasti a nemam komp viska koji bi sluzio samo za to :D
Shenda

Post by Shenda »

To se namjesti jednom i - zdravo...

U spravi je elektromehanički sat i treba biti stalno uključena u struju, pa eventualno naknadno podešavanje se radi samo ako ju isključiš, ili nestane struje, onda vrijeme uključenja bude pomjereno za vrijeme dok nije bilo struje...

Te digitalne su tačnije, mislim da imaju nekakav "supercap" kondenzator koji im služi kao rezerva struje baš za slučaj da nema napona u mreži, kao digitalne kopčalice... Ne znam pošto su... To sam gledao pred par godina, ma mora ih biti u onim svašta-bau-centrima...
dioda
Posts: 4
Joined: 14-05-2007, 15:31
Location: Novi Sad

Post by dioda »

Onda je to to, jos mi samo reci da li ta spravica ima neko komercijalno ime da se ne pojavim u prodavnici i krenem u ojasnjavanje kao sto sam vama objasnjavao :D

Hvala svima na odgovorima...
mgt2007
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 04-05-2007, 08:11
Location: Trnje - Zagreb, Hrvatska

Post by mgt2007 »

dioda wrote:Onda je to to, jos mi samo reci da li ta spravica ima neko komercijalno ime da se ne pojavim u prodavnici i krenem u ojasnjavanje kao sto sam vama objasnjavao :D

Hvala svima na odgovorima...
Ima zove se Digitalni Timer :)
Ima chak i backup bateriju od 1.5v u ZG koshta oko 40kn ilitiga cca 6 eura.
dioda
Posts: 4
Joined: 14-05-2007, 15:31
Location: Novi Sad

Post by dioda »

mgt2007 wrote:
dioda wrote:Onda je to to, jos mi samo reci da li ta spravica ima neko komercijalno ime da se ne pojavim u prodavnici i krenem u ojasnjavanje kao sto sam vama objasnjavao :D

Hvala svima na odgovorima...
Ima zove se Digitalni Timer :)
Ima chak i backup bateriju od 1.5v u ZG koshta oko 40kn ilitiga cca 6 eura.
Nasao i ja, kosta 10 evrica, to je to sto si rekao, sa backup baterijom....
Isprogramira se za 7 dana i onda ponavlja taj ciklus...eto..
Locked