Izrada UHF/VHF antene

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Alex1
Napredujem
Napredujem
Posts: 144
Joined: 12-10-2006, 09:30
Location: Near Zagreb

Izrada UHF/VHF antene

Post by Alex1 »

Imam jednu staru antenu, izgleda ovako:
Image
Neznam ni dal je to bila TV antena ili Radio antena.
Uglavnom rastavio sam je, i sad me zanima dal bi se dalo napravit od dijelova riblja kost?
Imam dvije aluminijske pravokutne cijevi, i okrugle šuplje aluminijske cijevčice šta su išle poprijeko.
Ako se isplati šta radit mene zanima dali je bolje da je što duža antena ili da je skatim na neku mjeru?
I kako postavit poprijeko pravokutnih cijevi cjevčice(koja duljina na početku, koja na kraju, koji razmak između)? I hoče li te šuplje cjevčice biti dobre, ili baš moraju bit pune?

Ili da samo iskopiram riblju kost koju imam doma?
User avatar
CyberSky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 287
Joined: 16-01-2006, 18:21

Post by CyberSky »

Ne razumijem se u antene previše no po nekoj logici to ti je varijacija riblje kosti.
Vidio sam po Zg-u da ekipa ima te antene za TV tako da si ju bezveze raskapao.
Alex1
Napredujem
Napredujem
Posts: 144
Joined: 12-10-2006, 09:30
Location: Near Zagreb

Post by Alex1 »

CyberSky wrote:Ne razumijem se u antene previše no po nekoj logici to ti je varijacija riblje kosti.
Vidio sam po Zg-u da ekipa ima te antene za TV tako da si ju bezveze raskapao.
Ta antena mi nikad ništa nije lovila kamo god ju okrenuo, samo je zauzimala puno prostora, a sad kad sam ju rakskopao ako djelove neću za ništa iskoristit, bar će zauzimat manje prostora, puno manje :D
Ako je to bila varijacije riblje kost, ja bi pravio drugu varijaciju(na početku su kratke šipka, pa prema kraju idu sve duže) Naravno ako se to isplati, i ako bi to šta lovilo!
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

to jeste antena za tv i to prilicno dobra (bar je bila) a to sto kod tebe nije imala prijema je sigurno bilo do nekog loseg kontakta ili nesto slicno.
a neznam kako mislis da od nje napravis riblju kost bez ikakvih nacrta jer u konstrukciji antene igra ulogu 1mm ako pogresis u nekoj dimenziji.
a neznam zasto bi pravio riblju kost i mucio se kada imas da je kupis za 5-6 eura i ma koliko ta koju kupis nije kvalitetna ipak ce biti bolja od homemade antene.
a dijelovi koji se koriste za antenu nije vazno da li su suplji ili puni ali je bitno koje su debljine od koje zavisi sirina spektra frekvencija koje ce antena da prima.

to sto hoces da radis je po meni nepotrebno kada na svakom cosku imas da kupis riblju kost.
da ti je palo na pamet da pravis neku specificnu antenu koje nema u prodaji to bi bila druga stvar.

pozdrav
User avatar
wizard
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 391
Joined: 11-05-2005, 22:59
Location: bihac

Post by wizard »

Radio antene uglavnom su vertikalno polarizovane
9a4oe
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 20-02-2005, 12:31

Post by 9a4oe »

To sve skupa baci u kantu za smece i kupi logaritamsku antenu (cca 60kn u HR), ako ides prekrajat tu antenu neces nista napraviti. Izrada antene je dosta zahtjevan posao. Ako neznas za sto i koje valno podrucje ti treba kako ces napraviti proracum za dimenzije elemenata?
Za Wizarda polarizacija antene ovisi za sto je namijenjena antena.U velikim gradovima gdje ima puno lokalnih FM radiodifuznih stanica ili tv stanica koristi se vertikalna ili horizontalna polarizacija antena da bi se smanjile medjusobne smetnje pa se tako na prijemnoj strani odabire polarizacija. Na amaterskom frekventnom podrucju 144.000-145.999 MHz tako imas kad radis sa FM modulacijom koristis vertikalnu polarizaciju, a kad radis SSB koristis horizontalnu polarizaciju antene. Do 30MHz polarizacija antene nema nekog velikog utjecaj na prijem, dok iznad 30MHz polarizacija je bitan faktor koji se mora uzeti u obzir.
Osim vertikalne i horizontalne imas i kruznu polarizaciju antene koja opet moze biti lijevo ili desno kruzno polarizovana ona se narocito koristi na meteo ili slicnim satelitima.
Dalo bi se jos pisati o tome, a ima i dosta knjiga napisanih o antenama.
User avatar
wizard
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 391
Joined: 11-05-2005, 22:59
Location: bihac

Post by wizard »

Pozz 9A4OE mislim da ti je to pozivni, vidim da se dosta kuzis u radiotehniku. Radioamateri uglavnom za FM na VHF-u koriste vertikalnu polarizaciju, cast izuzecima :lol: dok je kod televizije uvijek horizontalna, i antene se najvise razlikuju prema tome, kad vidis vert. polarizovanu yagicu znas da nije za TV 8)
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ima li neko sheme za izradu "leptir"antene , izgleda ovako:

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... titled.jpg
Alex1
Napredujem
Napredujem
Posts: 144
Joined: 12-10-2006, 09:30
Location: Near Zagreb

Post by Alex1 »

Kupio sam riblju kost (45 kuna), nudio mi lik i neku po 75, to je kao profi. nešto je jača, ali za slab signal ne ne pomaže ništa, osim nekih pojačala bla bla bla, nisam sve polovi.
A ovu za izradu, nisam ni znao da je tako komplicirano napravit antenu, pa odustajem, da se ne zaje bezveze.

Nego imam problema s jednim slo programom( na pograničnoj sam zoni) prije par god slika je bila prekrasna, i odjednom se samo pogoršala, sad dal je moguće da su slo smanjili domet signala, ili šta već?
9a4oe
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 83
Joined: 20-02-2005, 12:31

Post by 9a4oe »

User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Svaka cast!
Post Reply