Naručivanje elektronskih komponenti iz BiH

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Rijad12
Posts: 1
Joined: 21-09-2015, 19:41

Naručivanje elektronskih komponenti iz BiH

Post by Rijad12 »

Zdravo svima,

Čitao sam da, čak i kada bi se neke jednostavne elektronske komponente naručivale preko recimo RS Electronics ili Mouser, ili je dostava u Bosnu Hercegovinu blokirana ili je preskupa carina.
Jeste li vi imali problema, i ima li kvaka da Bosanci prođu jeftinije?

Puno vam hvala!

Prema vazecim propisima, u BiH se moze uvesti roba za licne potrebe do vrijednosti 300KM skupa sa postarinom, bez placanja carine, samo carinsko evidentiranje-pregled koji kosta ispod 2KM. Problem nastaje kod firmi iz EU koje robu salju brzom postom, gdje te "zakolje" postarina i zacas izadjes iz okvira 300KM.-
Kod porucivanja preko RS Elektronics ili Elektronic centra racunaj na 50% vecu cijenu nego kod firme (TME; Mouser i sl) plus lokalna postarina, takodje kurirskom sluzbom, 8-10KM, zavisi i od tezine posiljke. Roba sa Aliexpressa ( u nacelu iz Kine) zavisi postarina od prodavca, tako za istu stvar jedan
prodavac naplacuje postarinu par US$ dok drugi 80-100 US$, a cijena robe par $ - tako da je nabavka komponenti otezana u BiH.-
pOz
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Naručivanje elektronskih komponenti iz BiH

Post by LAF »

Editovao sam post i odgovor ti napisao u tvoj post.-
pOz
Post Reply