Perilica sušilica Indesit, sušenje ne radi kako treba

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Bart69
Posts: 3
Joined: 12-12-2023, 22:51

Perilica sušilica Indesit, sušenje ne radi kako treba

Post by Bart69 »

Imam Indesit washer dryer xwde 861480X WWGG EU, stara je 4 godine, rijetko koristimo sušilicu ali je nedavno prilikom sušenja prijavila grešku F15.
Elektroničar sam po struci i puno uređaja popravim sam, ali treba mi pomoć, skinuo sam poklopac mašine, provjerio sam grijač modula za sušenje i on je ispravan, ima otpor 43 ohm što je u redu, otpor prema uzemljenju je beskonačan, elektromotor ventilatora je također ispravan i lagano se vrti, turbina je čista i neoštećena, NTC senzor temperature je ispravan, ima otpor 20Kohm na sobnoj temperaturi, a kad je vruć otpor je 5-7 Kohm. Perilica sušilica se ponaša na sljedeći način:
Kad se pokrene proces sušenja, grijač i ventilator se uredno uključe, grijač grije i na njemu imam 224 V, ventilator uredno radi, i kućište grijaćeg modula bude jako vrelo ali nakon 5-6 minuta uređaj prijavi grešku F15, isključi napon na grijaču na 0 V, ventilator i dalje radi, i perilica sušilica prima i baca vodu u odvod. Isprobao sam uređaj sa pola rublja i na prazan bubanj, događa se isto, sušenje uredno krene , rublje bude vruće, ali nakon 5-6 minuta se proces prekine i pojavi se greška F15 na displeju. Znači Elektronski modul uredno uključi grijač zraka ali ga nakon nekoliko minuta isključi i prijavi grešku, zašto?
Odmah nakon prijave greške F15, sam mjerio parametre grijača dok je još jako vruć i ima otpor 43 ohm i beskonačan otpor prema uzemljenju, to bi značilo da je grijač OK.
Ima li tko kakvu ideju što dalje probati ili je skidanje elektronike neminovno i traženje greške na njoj?
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Perilica sušilica Indesit, sušenje ne radi kako treba

Post by WhiteHead »

F15 — Heater control fault (Washing Machine and Washer Dryers)
Issue: Washing Machines is not heating water or pauses during a wash cycle / not drying or pauses during drying cycle


Nešto je do informacije o dostignutoj temperaturi (sonda, elektronski sklop sonde..)
Malo mi je čudno da se u sistemu grijanja koristi NTC sonda, obično su PTC.
Sorry nisam majstor bijele tehnike, možda se javi neko s više iskustva.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Bart69
Posts: 3
Joined: 12-12-2023, 22:51

Re: Perilica sušilica Indesit, sušenje ne radi kako treba

Post by Bart69 »

U slučaju neispravnosti temp senzora ili njegovog ožičenja bi trebao izbaciti grešku F13, možda ne postigne dovoljnu temperaturu sušenja ili je pak previsoka pa zbog toga zaustavi proces, vidjet ću poslije, nije mi hitno sad to riješavati, u svakom slučaju hvala na odgovoru .
Post Reply