policijsko treptalo

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mirso
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 48
Joined: 07-03-2006, 19:36

policijsko treptalo

Post by mirso »

znači treba mi neka sto je moguće jednostavnija šema policijskog treptala (zanimljivo je kad vozim po noći na duže relacije...).Ona stvar sto se stavlja u prednju masku vozila sa diplomatskim tablicama, kad voze neku "glavesinu".znaci koristio bih 5-10 LED-ica plave boje na jednoj strani i 5-10 crvenih na drugoj strani.potrebno je napravit da 2-3 puta "mignu" plave pa onda neki vremenski prekidač prebaci na crvene koje opet mignu 2-3 puta itd.
da li je moguce naći nesto kod kineza sto radi na slican način pa malo prepravit.
koristio sam jednu "stvarcicu" iz upaljača na 3,5V sa dvije diode (naravno ja sam ubacio vise dioda u seriju i spojio na 12V.al nije dugo trajalo :)...

zahvaljujem
Overclock rules
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Post by pepi »

Znam ja nesto al bi trebo prepravit za vise LED-ica jer je napravljeno za samo dvije.. probat cu ja to prepravit pa cu ti poslat shemu i nacrt plocice.. ali ti se pali prvo jedna pa onda druga.. evo slikat cu pa cu stavit .. za kolko ti treba LED-ica? :P :P :P :P :P :P
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Post by pepi »

User avatar
Groovy
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 396
Joined: 20-07-2006, 09:52
Location: Beograd
Contact:

Post by Groovy »

User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Napravi onaj uredjaj sto samo blica jednu led kao signalizacija za alarm , spoji jaci tranzistor i 2 takva stavi na izlaze led blinkera. Samo trebas podesiti brzinu treptanja. To sto je pepi stavio je obicni led blinker , jer se ledice samo smjenjuju ( 1. - 2. - 1. - 2.) , a tebi treba da dvaput blicne jedna , dvaput druga ako se ne varam? (1. - 1. - 2. - 2.)
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Post by pepi »

Ono sta sam ja stavio je ustvari astabilni multivibrator.. 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Naravno , a on kad se spoji na LED (u tvom slucaju) se zove led blinker (migavac) 8) 8) 8) :D :D :D Nego , kako se racuna frekvencija treptanja?
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

MladaNada wrote:Naravno , a on kad se spoji na LED (u tvom slucaju) se zove led blinker (migavac) 8) 8) 8) :D :D :D Nego , kako se racuna frekvencija treptanja?
stopericu u ruke i saku kondenzatora pored,i menjas dok ne nadjes koliko ti pase. :twisted:
salim se naravno,negde sam naleteo na tu formulu za izracunavanje frekvencije kada je poznata rc vrijednost...
ako nadjem stavicu

pozdrav
User avatar
pepi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 964
Joined: 04-12-2006, 18:58
Location: Rijeka, HR
Contact:

Post by pepi »

tox master wrote:
MladaNada wrote:Naravno , a on kad se spoji na LED (u tvom slucaju) se zove led blinker (migavac) 8) 8) 8) :D :D :D Nego , kako se racuna frekvencija treptanja?
stopericu u ruke i saku kondenzatora pored,i menjas dok ne nadjes koliko ti pase. :twisted:
salim se naravno,negde sam naleteo na tu formulu za izracunavanje frekvencije kada je poznata rc vrijednost...
ako nadjem stavicu

pozdrav
Slazem se sa Toxom za stopericu i saku kondezatora (sto veci kapacitet kondezatora to sporije blinka i obratno)

Pozdrav!
User avatar
wizard
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 391
Joined: 11-05-2005, 22:59
Location: bihac

Post by wizard »

Ja sam ovakvu temu vec bio postavio, nisam nasao ono sto sam trazio, evo link:
http://www.elektronika.ba/forum/viewtopic.php?t=1055
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

To sa stopericom radi za "otprilike" , kad je frekvencija 1-5Hz , ali sam kontao da ga koristim kao IR predajnik na 40kHz za 2 diode :)
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

To sa stopericom radi za "otprilike" , kad je frekvencija 1-5Hz , ali sam kontao da ga koristim kao IR predajnik na 40kHz za 2 diode Smile
ako ti treba stabilna i tacna frekvencija onda ces ipak morati da odradis sa kvarcom.nema sanse da napravis sa rc clanovima stabilnu frekvenciju,ustvari zavisi za sta koristis.imas tih kristala u daljinskim od tv-a.

pozdrav
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

I mislio sam da ce mi trebati kristal :? Samo , ne znam kako da koristim kristal :oops: :oops: :oops: Ide li u seriju , ili mora sa nekim kolom?
HJasko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 16-01-2005, 09:45
Location: Zmajev Grad
Contact:

Post by HJasko »

Efektnije je da stroboskop sijalice ugradis u farove pa da naizmjenicno migaju i onda imas bolji i jaci efekat :-)

Inace ukoliko to neko od policije primijeti ne gine ti privodjenje u stanicu,
skidanje opreme koja nije po zakonu te prekrsajna prijava najmanje po Zakonu o osnovama saobracaja na putevima (koristenje opreme koja se koristi kod vozila sa pravom prioriteta,koristenje drugih boja na prednjoj strani osim dozvoljenih bijelih za normalno koristenje i zutih za maglu.....)


Vjeruj mi da se to ne isplati


HJasko
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Jedino da stavis steper da ti rotira tablice sa obicnih na diplomatske :D :D :D Da stavis takve tablice niko te ne bi ni zaustavio , tj. nemaju pravo da te zaustave!
User avatar
zecos
Napredujem
Napredujem
Posts: 180
Joined: 06-02-2006, 23:04
Location: Serbia, Apatin / NS
Contact:

Post by zecos »

Jeste razmisljali o tome da npr naprave se dva led blinkera, i sad preko nekog sklopa napravi nesto kao na fazon za blic, da kad se npr napuni kondenzator da onda pusti struju i da signal u drugi blinker. Tako bi dobili vrlo mali interval treptanja.. tj. mogli bi ga lako podesiti pomocu kondenzatora? ( ja nemam pojma tacno na koji fazon to radi, ali eto ideje, a vi je realizujte ;) )
www.mojapatin.com


Proverena i sigurna internet zarada!
http://bux.to/?r=zecoslaw
( pre toga potrebna registracija na AlertPay )
manac5800
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 03-01-2011, 19:24

Re: policijsko treptalo

Post by manac5800 »

našao sam neku shemu za ovo...i imam par pitanja...

čemu služe ove diode 1n914...kaže da je brza prekidaćka, ali čemu tu služi?
i imam 2 "kutije" sa 12 ledica u svakoj, rade na 12V...mogu li ih spojiti na ovo da rade maksimalnom snagom ili moram izmjenjivati nešto?

shema:
http://i544.photobucket.com/albums/hh34 ... ematic.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

policijsko treptalo

Post by Smjesko »

Te diode (1N914) ti vode signale sa pojedinih izlaza IC-a na LED-ice. Služe kao zaštita izlaza, jer izlaze ne smiješ spojiti zajedno (kratko) i onda voditi signal dalje. Možeš staviti i neke druge ako nemaš baš te navedene.
manac5800
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 03-01-2011, 19:24

Re: policijsko treptalo

Post by manac5800 »

aha..oke, primljeno na znanje... hvala....:D
a zna itko odgovor na ovo drugo pitanje? :D
User avatar
vice1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 26-12-2010, 10:34
Location: Croatia, Split

Re: policijsko treptalo

Post by vice1 »

http://www.volta.estranky.cz/clanky/bli ... jni_blikac" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply