Ispitivanje otpora izolacije kabela

Programi za crtanje shema i pločica, simuliranje el. sklopova, savjeti. Diskusija o ostalim programima vezanim za elektroniku.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
otporizolacije
Posts: 9
Joined: 05-12-2022, 19:00

Ispitivanje otpora izolacije kabela

Post by otporizolacije »

Imam novi novcati uređaj za ispitivanje električnih instalacija

Nedavno me jedan dalji poznanik pitao bi li mu mogao ispitati otpor izolacije vodiča/kabela

U glavi si zamišljam jedan vodič/kabel/žicu i ne mogu si predočiti takvo ispitivanje - pa zar nije da se otpor izolacije vodiča ispituje u beznaponskom stanju i to primjerice između faze i nule, zatim faze i zaštitnog PE vodiča, između nule i zaštitnog PE vodiča (sve kombinacije moguće)

Nije mi jasno na šta je mogao misliti kada me pitao za otpor izolacije JEDNOG vodiča/tj. kabela?
otporizolacije
Posts: 9
Joined: 05-12-2022, 19:00

Re: Ispitivanje otpora izolacije kabela

Post by otporizolacije »

dali itko može pomoći? :D
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Ispitivanje otpora izolacije kabela

Post by LAF »

Napisi ili okaci sliku uredjaja koji si dobio. Otpor izolacije se naravno mjeri kada vod koji se ispituje nije pod naponom : Sam uredjaj salje na ispitivani kabel min 500V DC, zavisi o kakvoj instalaciji se radi-uredjaj radi kao Ommetar ali pri 500V DC.-
pOz
otporizolacije
Posts: 9
Joined: 05-12-2022, 19:00

Re: Ispitivanje otpora izolacije kabela

Post by otporizolacije »

hvala ti na odgovoru :)

radi se o ovom uređaju: https://www.conrad.hr/p/metrel-mi-3102b ... 13-1300157

u beznaponskom stanju - to jasno

sa sondama/tj. pipaljkama, naravno, nije moguće ispitivati otpor izolacije sa ovim standardnim plug-inom za utičnice

ispituje se otpor izolacije između npr. faze i nule, faze i uzemljenja/vodiča, te na kraju između nule i uzemljenja, jel tako? (ako se radi o monofaznoj mreži naravno, ako je trofazna, idu sve mogućnosti)

mene buni, zašto se mora ispitivati IZMEĐU DVA RAZLIČITA VODIČA, tj. kabela? zar nije da se ispituje jedan vodič, njegov početak i njegov kraj? eto, to me buni
Elektricar2022
Posts: 12
Joined: 14-12-2022, 00:50

Re: Ispitivanje otpora izolacije kabela

Post by Elektricar2022 »

otporizolacije wrote: 15-01-2023, 12:06 hvala ti na odgovoru :)

radi se o ovom uređaju: https://www.conrad.hr/p/metrel-mi-3102b ... 13-1300157

u beznaponskom stanju - to jasno

sa sondama/tj. pipaljkama, naravno, nije moguće ispitivati otpor izolacije sa ovim standardnim plug-inom za utičnice

ispituje se otpor izolacije između npr. faze i nule, faze i uzemljenja/vodiča, te na kraju između nule i uzemljenja, jel tako? (ako se radi o monofaznoj mreži naravno, ako je trofazna, idu sve mogućnosti)

mene buni, zašto se mora ispitivati IZMEĐU DVA RAZLIČITA VODIČA, tj. kabela? zar nije da se ispituje jedan vodič, njegov početak i njegov kraj? eto, to me buni
Pozdrav.
U zavisnosti od vrste kabla, ispituje se to što tražiš. Postoji program COMSOL kojim se može simulirati tvoj provodnik, pa ti vidi šta ti treba od podataka.
Opet, u zavisnosti kako ispituješ, dobit ćeš razne rezultate: za cjelovit provodnik u kom se nalazi 2 provodnika za ispitavanje možeš ih ispitati:
* pomoću kapaciteta(gdje ima logike da su vodovi pod DC naponom) i ovdje tražiš da li je ti tvojih 500V probojni napon, jer 500V DC ~ 318V AC
* pomoću otpora samih vodova, gdje ćeš staviti sav vod na AC i koristeći "posebne" antene , mjeriti kolika je jačina električnog/magnetnog polja i da li su te vrijednosti zabrinjavajuće(tj. da li će pod 10A jednog vodiča napraviti magnetna polja koja će pobijati struju u drugom vodiču itd.)

Jedan primjer gdje je mjerenja otpora izolacije jako važno jeste kod dizajniranja/popravke transformatora.

U dizajnu/popravci transformatora, pod DEBLJINU ŽICE spada: debljina izolacije na žici i sama debljinja žice bez izolacije(tj. ona koja nosi struju).
Postoji prostor gdje mora stati sav zavojnica/kalem tranfsormatora, ali ne znamo veličinu tog prosotra, te sada ulazi u račun ta debljina IZOLACIJE.
Iako zvuči da je ta debljina izolacije žice malena, postane NEZANEMARIVA kasnije. Našao sam u jednoj starijoj knjizi tabelu pomoću koje se može izračunati INDUKTIVITET zavojnice/kalema transformatora pomoću kolika je MASA BAKRA te zavojnice(uz to, odbijaš masu IZOLACIJE žice) tj.kolika joj je masa. Kad vidiš takav primjer detalja koji je posvećen tome, zaista neka stanem i razmislim kolika je pamet uložena u tu knjigu koju će danas-sutra koristiti ne samo inžinjeri/inženjeri, već i ostale struke koje se bave strujom(električari, amateri itd.). Ova debljina nije zanemariva ni kod zavojnica/kalema/namotaja elektromotora(bilo rotora ili statora), bombina, balasta, releja itd.

Najvjerovatnije je tebe taj poznanik pitao da projveri koliko si dobar sa strujom. Možda je pitao da provjeri, za obične kablove, da li može da ide u granice pošto želi malo sačuvati na novcu što razumijem.

Npr. puni provodnik od 1,5 mm2 ne može izdržati opterećenje od 16A, ali 1,5mm2 licnati provodnik može., pa možda pita pd kojom strujom će provodnik od npr. 1,5 mm2 sigurno postati neprovodan(što se da provjeriti tablicom). Onda ispita šta ako imam 2, jedan do drugog, puna provodnika da li tada mogu da nose po 16A? Međutim, smatram da već u toj tački, za provodnik od 1,5 mm2, bolje mu je kupiti 2-žilni/3-žilni licnati. Sad ako pričamo od većim kablovima npr. 4mm2 licnati kabal, tu već vidim što želi 2 puna 4mm2 kabla, pošto su licnati uopćenito skuplji jer ih je teže proizvesti, a puni kablovi nisu. - samo da napomenem da se ovdje misli na bakarne kablove/provodnike, ne aluminijske
Postoji još jedna mogućnosti, a to je, ako je u pitanju 3-žilni kabal, da vidi da li može 3.kabal spojiti direktno na uzemljenje(mislim na ono što se zakopava u zemlju ili na one šipke što se stavljaju oko prostora većih od 100m2) da će, pod udarom groma, kabal i dalje biti provodan(npr. vanjska sijalica i udara grom, 2 provodnika napajaju sijalicu, a treći prenosi udar groma na uzemljenje - da li je kabel spaliti samo taj 1 ili sva 3? ili možda svi ostanu cjeloviti).

Nadam se da će ti ovaj odgovor pomoći i razjasniti nejasnoće.
Elektricar2022
Posts: 12
Joined: 14-12-2022, 00:50

Re: Ispitivanje otpora izolacije kabela

Post by Elektricar2022 »

Evo ovdje ako ti može pomoći i slika iz jedne knjige koja se nekad koristila(vjerujem da se i danas koristi) za srednje škole u predmetu električna mjerenja. Imaš i naziv knjige na slici, te ako te interesuju detalji pronađi je na internetu. U pitanju je knjiga iz električnih mjerenja od Rajka Misite, 1989. Svjetlost, Sarajevo.
Attachments
mjerenjeotproraizolacije.png
mjerenjeotproraizolacije.png (46.95 KiB) Viewed 2669 times
Alvin955
Posts: 1
Joined: 18-02-2023, 07:15

Re: Ispitivanje otpora izolacije kabela

Post by Alvin955 »

Ispitivanje otpora izolacije kabela je postupak kojim se mjeri otpor izolacije kabela kako bi se utvrdilo da li je kabel još uvijek siguran za uporabu. Otpor izolacije kabela mjeri se u ohmima (Ω) i predstavlja koliko dobro izolacija kabela sprječava protok struje kroz nju.

Da bi se izvršilo ispitivanje otpora izolacije kabela, potrebni su odgovarajući instrumenti i oprema. Uobičajena oprema uključuje ispitivač otpora izolacije, kojim se primjenjuje visoki napon na kabel, te mjerač otpora, kojim se mjeri otpor izolacije.
otporizolacije
Posts: 9
Joined: 05-12-2022, 19:00

Re: Ispitivanje otpora izolacije kabela

Post by otporizolacije »

Alvin955 wrote: 18-02-2023, 07:21 Ispitivanje otpora izolacije kabela je postupak kojim se mjeri otpor izolacije kabela kako bi se utvrdilo da li je kabel još uvijek siguran za uporabu. Otpor izolacije kabela mjeri se u ohmima (Ω) i predstavlja koliko dobro izolacija kabela sprječava protok struje kroz nju.

Da bi se izvršilo ispitivanje otpora izolacije kabela, potrebni su odgovarajući instrumenti i oprema. Uobičajena oprema uključuje ispitivač otpora izolacije, kojim se primjenjuje visoki napon na kabel, te mjerač otpora, kojim se mjeri otpor izolacije.
Ok, razumijem, ali zar nije načelno da se otpor izolacije u praksi ispituje između nekih vodiča, točnije, između faze i nule, faze i uzemljenja te nule i uzemljenja? Onda pričamo o kombinaciji ispitivanja otpora izolacije IZMEĐU DVA VODIČA, zar ne? Nije li tako u praksi?

Drugo šta me zanima - dakle, moguće je ispitati otpor izolacije JEDNOG kabela, tj. jednog vodiča? Imam potreban instrument i opremu, ali ne znam kako bih to izveo (a pokušavam u glavi zamisliti scenarij)
Post Reply