Popravka ugradbene mikrovalne

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
johny_wayne
Posts: 7
Joined: 18-07-2022, 09:28

Popravka ugradbene mikrovalne

Post by johny_wayne »

Pozdrav,

imam ugradbenu NEFF Mikrovalnu pecnicu HLAGD53N0 -> vise detalja na https://www.neff-home.com/at/produktlis ... /HLAGD53N0

dijete ju je upalilo na nekih 15-20minuta 800w bez da je ista bilo u njoj, nakon toga je vjerojatno nesto pregorilo pa vise uopce ne grije. Ponasa se "normalno", dakle kada se upali nema nekih cudnih zvukova, ali jednsotavno ne grije.

Sad me zanima kako provjeriti sto je otislo i isplati li se to popravljati ili jednostavno kupiti novu?

Unaprijed hvala na odgovorima!
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by alexa_pg »

johny_wayne wrote: 18-07-2022, 09:31 ...isplati li se to popravljati ili jednostavno kupiti novu?
Da li se isplati popravka ili ne, ne može ti niko sa sigurnošću reći.
Potrebno je otvoriti pećnicu i vidjeti šta je stradalo i na osnovu toga izvesti neki zaključak.
Možda imadneš sreće da je stradao samo osigurač.
Alexa
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by Dzogi »

alexa_pg wrote: 18-07-2022, 18:10 Da li se isplati popravka ili ne, ne može ti niko sa sigurnošću reći.
Potrebno je otvoriti pećnicu i vidjeti šta je stradalo i na osnovu toga izvesti neki zaključak.
Možda imadneš sreće da je stradao samo osigurač.
+1.

Vrlo verovatno visokonaponski osigurac, tj. ne onaj prvi ulazni da te ne zbuni.
johny_wayne
Posts: 7
Joined: 18-07-2022, 09:28

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by johny_wayne »

Hvala na odgovorima!

Sinoc sam rastavio mikrovalnu i s multimetrom provjeravao sve komponente.

Provjerio sam magnetron i djeluje mi ok, nema proboja terminala i tijela, signal se dobije kad se spoje terminali, dakle prema svim tim Youtube video testovima je ispravan.

HV Capacitor isto nema proboja i ocitava vrijednosti kakve bi trebale biti.

Osigurac je isto u funkciji.

Medjutim, kad sam testirao HV Diodu ( https://i.ebayimg.com/images/g/N8AAAOSw ... s-l500.jpg ), (Multimetar i baterija od 9V -> Multimetar je ocita s 8,23V jer nije nova) onda dobijem rezultat peko diode na multimetru od 3,61V pa me zanima je li to dovoljna voltaza ili mora biti minimalno 5-6V, a dosta ljudi komentira da bi to mogao biti problem ako grijanje ne radi sto je moj slucaj, zamjenom polariteta je ocitanje 0V sto je isto ok.
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by alexa_pg »

Pošto već imaš alat, ne bi trebalo da ti je problem ustanoviti šta je neispravno. Ima ukupno 4 elementa ne računajući VN transformator.
- provjeri da li na primarnu stranu trafoa dolazi 220V naizmenično
- omski provjeri sekundarnu stranu oba namotaja (otkači magnetron prije mjerenja)
- ako je osigurač ispravan što može da se vidi i golim okom, ostaje ti još da provjeriš diodu i kondenzator. Ako je ovo dvoje ispravno, onda ne valja magnetron.
Ako sumnjaš u diodu, zamijeni je. Ne bi trebalo da je skupa.

U prilogu šema VN dijela.
Attachments
uT.JPG
uT.JPG (32.22 KiB) Viewed 3186 times
Alexa
johny_wayne
Posts: 7
Joined: 18-07-2022, 09:28

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by johny_wayne »

Hvala na detaljnom opisu.

Narucio sam vec diodu pa cu vidjeti je li do nje jer jedino ona ima odstupanje od tih testova (samo nigdje ne mogu naci neku tabelu koliko bi minimalno volti trebalo prolaziti kroz nju). Iako mislim da je s trafoom sve ok jer sve ostale funkcije na mikrovalnoj rade (svjetlo, programiranje, motor za otvaranje vrata, ima uobicajen zvuk dok radi samo sto ne grije).
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by alexa_pg »

Samo da te ne zbuni. Ovaj transformator nema veze sa ostatkom elektronike u pećnici. Drugi trafo je za to zadužen. Ovo je VN trafo i napaja samo magnetron.
Alexa
johny_wayne
Posts: 7
Joined: 18-07-2022, 09:28

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by johny_wayne »

Evo na ovom linku slika mikrovalne iznutra -> https://postimg.cc/xJbJzkWW

Danas mi je stigao Kondenzator i promjenio sam ga, ali izgleda da nije on u kvaru jer i dalje ne grije

1 - Dioda - ona bi trebala doci danas pa cu i nju testirati - jer kada je testiram dobijem manju vrijednost nego na drugim testovima

2 - to je kondenzator koji sam vec promjenio (broj stoji malo previse desno jer sam zaboravio povuci strelicu) - Komponenta OK

3 - Magnetron - testiran vise puta i sve vrijednosti su ok, Terminali pokazuju ispod 1 OHMa, nema proboja u bilo kojoj kombinaciji (terminal - kuciste i sl) - Komponenta OK

4 - Pretpostavljam da mislis na ovaj transformator tj da on napaja mangetron jer u biti samo te zice i idu direktno u magnetron :!:
- provjeri da li na primarnu stranu trafoa dolazi 220V naizmenično -> To znaci da bi trebao raditi test dok je mikrovalna ukljucena u struju ?

5 - Osigurac koji kad se mjeri multimetrom daje signal, dakle nit unutra nije pregorila - Komponenta OK
johny_wayne
Posts: 7
Joined: 18-07-2022, 09:28

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by johny_wayne »

johny_wayne wrote: 21-07-2022, 09:04 1 - Dioda - ona bi trebala doci danas pa cu i nju testirati - jer kada je testiram dobijem manju vrijednost nego na drugim testovima
Stigla je dioda i nije do nje.

Jel se magnetron moze jos nekako testirat osim samo provjerom probojnosti i otporom na terminalima?
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by Dzogi »

Osigurac koji si oznacio sa 5 je ulazni, niskonaponski osigurac. Tebi treba onaj koji je na Aleksinoj shemi oznacen sa F2 (sto znaci da ti gledas F1).
johny_wayne
Posts: 7
Joined: 18-07-2022, 09:28

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by johny_wayne »

Dzogi wrote: 21-07-2022, 11:46 Osigurac koji si oznacio sa 5 je ulazni, niskonaponski osigurac. Tebi treba onaj koji je na Aleksinoj shemi oznacen sa F2 (sto znaci da ti gledas F1).
Evo jos u prilogu par slika, ja takav osigurac ne mogu naci (vjerojatno ga nema u mikrovalnoj (!) )

Provjerio sam i transformator prema ovom videu i sve je ok tj u tim vrijednostima -> https://www.youtube.com/watch?v=9Ul_dEr ... l=MakCyber

Image

Image

Image
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by alexa_pg »

johny_wayne wrote: 21-07-2022, 13:11 ...ja takav osigurac ne mogu naci (vjerojatno ga nema u mikrovalnoj (!) )
Moguće je da u novim pećnicama više ne stavljaju ni osigurače. Ne bi me iznenadilo. Do sada nisam imao priliku da vidim mikrotalasnu bez osigurača.
Osigurač se nalazi u plastičnom kućištu slika 1

Slika 1.JPG
Slika 1.JPG (29.33 KiB) Viewed 3110 times

Kad se otvori kućište vidjećeš i VN osigurač. Karakteristike su mu 5KV i najčešće 800mA

osigurac.JPG
osigurac.JPG (24.58 KiB) Viewed 3110 times
Alexa
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by bob4 »

Ja prvo provjeravam stanje "kartona" na zidu pećnice....zatim mali osigurač, zatim VN osigurač; a nakon toga bacam :)
johny_wayne
Posts: 7
Joined: 18-07-2022, 09:28

Re: Popravka ugradbene mikrovalne

Post by johny_wayne »

Pozdrav,
danas sam promjenio magnetron i on je bio problem, zanimljivo da prema ovim testovima na youtubeu terminali pokazuju ispod 1 OHMa, nema proboja u bilo kojoj kombinaciji....

u svakom slucaju kvar otklonjen za 30 € :D

Hvala na savjetima!

pozz
Post Reply