tornado 24v

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
alfarvuk
Posts: 6
Joined: 22-03-2020, 14:45

tornado 24v

Post by alfarvuk »

Zdravo ljudi,posto od elektronike znam samo neke osnovne stvari htio bih vasu pomoc o uzroku kvara na pomenutom go kartu za djecu. Radi se o mini kartingu koji od svojih komponenata ima motor MY1016 24v,prekidac on off,gas na principu hall efekta,PCB kontroler i bateriju 24v 5ah. Radio je sad vec 2 god na jednoj bateriji koja je gotova skroz,a posto sam dobio i rezervnu koju nisam koristio zamjenili smo i kart je radio prvih nekoliko punjenja da bi odjednom poceo da radi kreni -stani i to polako,naravno sa djetetom kao opterecenje...odma sam pomislio da nije baterija posto je dugo stajala i izmjerio sam napon kad je puna i nije vise 27v odprilike kako uputstvo kaze,vec 24,4...i pada joj napon na 19 pod opterecenjem...onda sam ja to sve rasklopio i rastavio od kontrolera pcb i povezao motor direktno na tu istu bateriju i motor okrece full,a kad spojim opet preko pcb gasi se kao da neka zastita iskljucuje rele na pola zaleta motora...tako da ne znam dal je pcb u pitanju ili losa baterija...probao sam da prikopcam sve i na lith ion batteriju 18v 4ah od alata koja je slabija naponski ali je nova i drzi napon,motor super ide jako brzo i odmah,ali svejedno blokira i opet moram da pustim gas i ponovo stisnem da bi krenuo. eto za poceta pa ako neko moze reci sta da pogledam,mogu i sliku pcb da postavim,,hvala
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: tornado 24v

Post by bob4 »

Neka natpisna pločica sa kontrolera bi koristila, a i slika PCB-a s obje strane.....
ima ih različitih vrsta
https://www.google.com/search?q=my1016+ ... 80&bih=919
alfarvuk
Posts: 6
Joined: 22-03-2020, 14:45

Re: tornado 24v

Post by alfarvuk »

pozdrav bobe ,evo pokusacu da napravim upload nekih slika i postavim link

https://imgur.com/a/xc7njNi
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: tornado 24v

Post by nano »

Po meni sve vuce na bateriju...ako joj napon pada na 19v podopterecenjam.Ili ti je punjac ne puni do kraja ili je ona .
Ako je to olovna baterija,one ne podnose dugo stajanje bez punjenja.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
alfarvuk
Posts: 6
Joined: 22-03-2020, 14:45

Re: tornado 24v

Post by alfarvuk »

Moguće,da,i onda kad je uključena preko pcb zaštita dovodi do prekida napajanja..problem je što tih baterija nema na našem tržištu jer su 24v 5ah ,a pune se na 27v i punjač ima izlazni napon 27v ,čak je i u uputstvu navedeno da kad baterija padne na 24v je kao već gotova i za baciti..mene ta zaštita izgleda zeza,jer gledam na netu ljudi spajaju te iste motore my1016 250watt na dve baterije redno vezane od 12 v koje su dostupne,i sve radi bez problema
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: tornado 24v

Post by alexa_pg »

I ja sam misljenja da je tu neispravna baterija.
Za probu stavi dvije ovakve baterije 12V 7Ah u seriju i probaj
Attachments
Battery 12V 7Ah.JPG
Battery 12V 7Ah.JPG (19.9 KiB) Viewed 5606 times
Alexa
alfarvuk
Posts: 6
Joined: 22-03-2020, 14:45

Re: tornado 24v

Post by alfarvuk »

Da,to su te od 12v i naručiću ih u svakom slučaju,e sad kad ih povežem redno jel mi odgovara stari punjač od baterije 24 v,on puni 27,5v 1,75ampera? I koliko uopšte dobra baterija ima dozvoljen pad napona pod opterećenjem?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: tornado 24v

Post by nano »

pad napona zavisi od velicine opterecenja,temperature,starosti,ali ne bi smio pasti ispod 11,5 v na nekom normalnom opterecenju .
Mislim da mozes puniti tim punjacem,mada je bolje da se baterija punu 1/10 struje od kapaciteta baterije,znaci za 7Ah bateriju oko 0,7A i to 12-14 sati.Punjenje sa 1,75 A ce joj skratiti vijek,a pazi i na pregrijavanje i stvaranje plinova u prostoriji.Najbolje puniti vani ili u dobro ventiliranoj prostoriji.
Te baterije jesu hermeticki zatvorene,ali nikad se ne zna...
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: tornado 24v

Post by LAF »

@nano pozdrav
Ovdje se radi o gel akumulatorima kao u UPS uredjajima. Na svakom akumulatoru pise napon do kojeg se puni,
kako stby use- uvijek spreman i na punjacu i za povremeno punjenje kao sto je kod postavljaca teme potreba.
STBY napon je oko 13,5-13,8V, a povremeno punjenje napon smije ici i do 14,4-15V a posebnim punjacima
i preko 15V (2,73V/celiji).
Na samom akumulatoru pise i maksimalna struja koju smiju apsorbirati iz punjaca-za 7Ah akumulatore ta
struja je do 2A u startu, tako da ce postojeci punjac zavrsavati posao. Ta struja je samo u startu punjenja,
poslije se porastom napona smanjuje.-Vidi: INITIAL CURRENT:LESS THAN 2,1A
pOz
Attachments
akumulator.jpg
(73.92 KiB) Downloaded 1 time
alfarvuk
Posts: 6
Joined: 22-03-2020, 14:45

Re: tornado 24v

Post by alfarvuk »

pozdrav drugari,hvala vam svima na pomoci..sinoc sam narucio 2x 12v7ah slim FIAMM baterije koje cu vezati u seriju jer je to jedina alternativa ,posto originalne 24v su nedostupne u evropi. Bili ste u pravu,problem je losa ova rez baterija koju nisam nikad punio i tako je izgubila kapacitet iako ne koriscena.To sam utvrdio juce tako sto sam vezao za nju serijski bateriju od alata lit jon 18v 4ah ,imao sam tako oko 35v ali posto je glavna baterija, rekoh ,vec na kraju, onda i napon pod opterecenjem nije bio prejak,mada ti motori my1016 mogu raditi mislim i do 36v.....tako povezano sve je radilo perfektno,cak bolje nego sa originalnom baterijom na pocetku,zbog napona...na cjeli sklop sam imao prikacene multimetre radi kontrole napona i vidjeo sam da kad napon ne pada ispod 20v sve radi kako treba. Razmisljao sam cak da kupim i dve baterije litijum od 14,4v 3ah,pa da imam 28.8volti sto bi mislim radilo,ali sam odustao jel bi za klinca tad bio prebrz karting,a i kapacitet od 3ah ne znam koliko bi trajao s tim da bi morao mjenjati sve prikljucke na kartingu za vezivanje sa punjacem. jos jednom hvala,kad stignu baterije javljam dal i kako ide karting
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: tornado 24v

Post by nano »

Hej Lafe,
hvala ma dodatnin informacijama.
Zanm da ima i gel ovakvih baterija, ali ja sam susretao i one koje “muckaju” kad ih protreses :-)
Stoji sve sto si napisao , ali ipak su to olovni akumulatori
Ali alfarvuk ima originalni punjac, pa ne bi trebao imati problema alo kupi one baterije.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
alfarvuk
Posts: 6
Joined: 22-03-2020, 14:45

Re: tornado 24v

Post by alfarvuk »

Da da,u pravu si nano,nisu gel već olovo-acid sa tim spužvama unutra i već napunjene,bez održavanja...gelovu imam na motoru i one su dosta skuplje,ove su jeftinije ,a opet zbog tih spužvi unutra koriste ih na manjim tim potrošačima koji su u pokretu. E sad,vrsta baterija je ista,jedino kapacitet ovi novih što sam naručio je 2ah veći , i videću kad ih povežem dal ovaj moj punjač od 27v ih tako seriski povezane puni dobro,ili cu morati da kupim njihov punkač od 12v i punim jednu po jednu
Post Reply