SIEMENS Logo! zna li ko sta o ovome?

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
HJasko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 16-01-2005, 09:45
Location: Zmajev Grad
Contact:

SIEMENS Logo! zna li ko sta o ovome?

Post by HJasko »

Pozdrav!

Da li neko od forumasa radi sa Siemensovim PLC kontrolerima Logo! pa ako je voljan da da neki link gdje bih mogao neku dokumentaciju o tome skinuti...Napominjem da sam demo softvera v.5.0 (uzgred ako ima neki lijek za to bilo bi lijepooo !) skinuo te odredjenu kolicinu PDF fajlova ali bih volio da ako neko zna neku stranicu gdje je to prostije i jednostavnije objasnjeno odnosno neki forum sa razmjenom fajlova ... :-)


HJasko
User avatar
mirel
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 05-06-2006, 07:41
Location: BIH

Post by mirel »

sa tim ti je raditi sala.Moras imati orginal softwer i kabal od simensa koji kosta oko 200 km.Ako imas to sve onda u softweru recimo nacrtas 2 ulaza pa onda recimo AND objekat pa izlaz i to sve spojis linijama (ne mozes pogrijesiti) i preneses program onda na logo.
dobo si program koji kad na dva ulaza dobijes napon upalice ti se jedan izlaz.
E sad ostale funkcije istrazuj a i imas primjera na cd-u.
Ako si u tz onda da se dogovorimo pa cu ti pokazati
HJasko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 16-01-2005, 09:45
Location: Zmajev Grad
Contact:

Post by HJasko »

Mirele,skinuo sam sa Neta Siemens Logo!soft demo verziju a dobiti cu i jednu stariju ali registrovanu te najvjerovatnije i hrvatsku verziju istoga odnosno uputstvo za PLC kontrolere od Siemensa...Dosta je lagan za rad,
kao sto i ti rece,za sada radim onako malo za dusu pa prepravljam postojece primjere u softveru ili onako malo nesto novoga,a namjeravam uskoro kupiti jedan Logo za vjezbu pa cemo vidjeti kako ce to ici "live"...
Inace dosta je jednostavnije nego kada sam malo vjezbao sa PIC.evima i basicom,sto vidim da ti sada radis...Dobar je i PIC simulator IDE samo treba se malo muciti sa vremenima ... Mislio sam praviti nesto na plocici,cak sam nesto i prepravio od neke plocice za poker aparate ali jednostavno nemam vremena puno za eksperimentisanje...A Trax je bio obecao neku plocicu objaviti za vjezbanje PIC-eva ali nije (sram me i stid bilo,tek je proslo godinu-dvije od obecanja :oops: ) ...Salim se,odrzace on obecanje samo valja docekati...

Jasko
asmir004
Posts: 6
Joined: 27-01-2006, 19:22

Post by asmir004 »

Ej narode!!!

Ima li neko kakve literature u vezi sa PLC-om, posto sam dobio seminarski rad iz mehatronike, a stvarno nemam pojma o tome nista. Pa bih molio da mi ko to pojasni ili da neke linkove.

Pozdrav!
User avatar
mirel
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 05-06-2006, 07:41
Location: BIH

Post by mirel »

logo je dobar ali skup.Jedan sa 8 ulaza i 4 izlaza kosta oko 250 km,Jest lakse raditi ali pic je odlicno jeftino rjesenje.Ja imam jedan logo i softwer ali nemam kabal nisam mogo prezaliti tolike pare
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ja veze nemam o kakvom logu vi pricate :oops: :oops: :oops:
zer0
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 05-08-2005, 21:10

Post by zer0 »

Od simensa imam ET200B, coros OP15, i izlazne module. S7 nisam uspeo naci, pa sam ih vec pretvorio u rezervne delove.
Dali neko od prisutnih mozda zna nesto o protokolu upotrebljenom u ovoj kombinaciji?
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

HJasko wrote:...A Trax je bio obecao neku plocicu objaviti za vjezbanje PIC-eva ali nije (sram me i stid bilo,tek je proslo godinu-dvije od obecanja :oops: ) ...Salim se,odrzace on obecanje samo valja docekati...
Jasko
ma ja sam kupio razvojnu plocu pa sam na to i zaboravio :P :oops: :lol: :D
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

@HJasko
Ako si negdje u blizini TZ, ja imam orginalnu verziju Logo soft-a (profesor ima, al' ko da imam i ja)

I usput da vam kazem da postoji slicno rjesenje i z PIC-eve (vizualno programiranje pomocu blok sheme) a zove se Virtual Parsic, i ja ga koristim vec duze vrijeme, mislim da bi Trax trebao znati o cemu govorim!!!
HJasko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 16-01-2005, 09:45
Location: Zmajev Grad
Contact:

Post by HJasko »

Malo sam bio odsutan pa evo "reagujem" poslije dva dana od posta :-(

Pejky,blizu smo,nekih 60-tak km od tebe sam (Gradacac)...Nisam jos uvijek uspio doci do originalnog programa ali u sustini i nije mi toliko hitno jer jos uvijek sam u sferi "emulacije" tj.nemam konkretno Logo kod kuce pa da probam to i sam odraditi na njemu... Ipak,ako krenem tamo i zatreba mi taj soft,racunam na Tebe pa cemo se cuti ...Hvala Ti unaprijed!

Sto se tice Virtual Parsica nisam preko Google-a mogao doci do nekih podataka o tom softu pa nam malo reci o kojem softu je tacno rijec,kakve su mu mogucnosti i koristi li pri tom asembler ili nesto drugo?


HJasko
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

Pa ako nekad budes dolazio, javi se, poslat cu ti svoj broj na private, a sto se tice parsica, u njemu u stvari programiras i simuliras slicno kao u Logu, i koristi MPLab kao kompajler za asembler...
Znaci princip je sljedeci:
-prvo u parsicu izaberes mikrokontroler za koji programiras i frekvenciju oscilatora koji koristis
-postavis sve elemente, i pospajas (slicno kao u Logu)
-simuliras da vidis da li to sve radi kako si zamislio
-eksportujes to sve u *.asm ili *.hex fajl

i to je to
HJasko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 16-01-2005, 09:45
Location: Zmajev Grad
Contact:

Post by HJasko »

OK HVALA !

Uskoro dolazim,rodjak mi je operiran na Gradini pa cu vjerovatno u tom pravcu brzo ...


HJasko


Cujemo se !
User avatar
mirel
Napredujem
Napredujem
Posts: 108
Joined: 05-06-2006, 07:41
Location: BIH

Post by mirel »

Mogo si Virtual Parsic uploadovati gdje na stranicu i dati nam link svima
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Post by pejky »

Evo link, postavio sam Parsic na rapidshare...

http://rapidshare(dot)com/files/9107146/Vis ... _3.4.3.rar
HJasko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 44
Joined: 16-01-2005, 09:45
Location: Zmajev Grad
Contact:

Post by HJasko »

Evo i mene ujutro za download (poslije trece smjene u firmi) i skinuo sam fajlove koje cu kasnije isprobati...A mi se Pejky ipak stignemo skoro upoznati...


HJasko


PS: ZA SVE ONE KOJI NEMAJU DOBAR ANTIVIRUS NA RACUNARU NEKA NE SKIDAJU OVAJ FAJL JER SU KOD MENE AVAST I AVG DOBRO SE NAPATILI DOK SU OCISTILI FAJLOVE OD VIRUSA/WORMOVA !!!!!!!!!! :-(
Post Reply