SMD lemljenje u nekom gelu?

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
ziki
Napredujem
Napredujem
Posts: 134
Joined: 24-11-2005, 23:52
Contact:

SMD lemljenje u nekom gelu?

Post by ziki »

Ima netko prijedlog/savjet kako zalemiti SMD komponente u gelu kao što je prikazan na ovom https://www.youtube.com/watch?v=D852NqXVHbw.

Do sada se nisam susretao sa takvim stvarima :ohno:
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: SMD lemljenje u nekom gelu?

Post by misley »

Imas isti ovaj problem ili...?
Da li ti je gel enkapsuliran u nekom kanisteru ili sve stoji ovako na izvolite..?
Je li gel tecljiv, fluidan... hoce li se sliti na jednu stranu ako nagnes supstrat?
Ako je gel termostabilan, mozda da probas direktno kroz njega. Odvadi malo pa na drugu plocu i probaj lemiti kroz njega..
Svakakvih li cu se cuda nagledati u ovom svom malom zivotu... Jos ludje je da je silikon izlozen direktno... ako imas neke konkretne memorijske zapise izlazes sve to, na UV svjetlu, mogucnosti brisanja...
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: SMD lemljenje u nekom gelu?

Post by Kukinjos »

To je prilično zeznuto. Popravljao sam ECU jedinice od auta s tim gelom, uspio sam zalemiti prekinuti vod na keramičkom substratu, najčešće pukne zbog velike struje kod izlaznog tranzistora ili MOSFETA za jednu od bobina. U pravilu sam gel je vrlo termo stabilan, ali ga moraš skinuti sa mjesta gdje lemiš. Rasteže se kao žvakalica i stalno se pokušava vratiti na mjesto odakle ga pokušavaš skinuti. Puno strpljenja trebaš uz mirne ruke, dobro povećalo, kvalitetnu lemnu stanicu i lemnu žicu ili još bolje pastu s niskim talištem i srebrom. Ako misliš mjenjati komponente to skoro spada pod znanstvenu fantastiku, jer su gel i keramički substrat jako dobri vodići topline pa ne daju komodan rad. Ako misliš lemiti spojeve između keramike i konektora moraš zamijeniti spojne žice jer su aluminijske i zavarene su ultrazvučno, znači provjeriti jesu li pinovi na konektoru bakreni (mogu li se lemiti) i onda s tankom bakrenom žicom iz licnastog kabela pokušati napraviti spoj. Na keramičkom substratu su spojevi od srebra, mogu se lemiti, ali ako pretjeraš s temperaturom rastope se. Vidjet ćeš kako je to prilična gnjavaža. :ohno:
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
misley
Napredujem
Napredujem
Posts: 151
Joined: 21-12-2009, 14:43
Location: Sweden, Lund

Re: SMD lemljenje u nekom gelu?

Post by misley »

AKo je tolika frka, lemi sa Indijumom dopiranim legurama, imaju prilicno niske tacke topljenja ali opet dovoljno visoke da se u radnom okruzenju ne rastope...115C i navise
User avatar
ziki
Napredujem
Napredujem
Posts: 134
Joined: 24-11-2005, 23:52
Contact:

Re: SMD lemljenje u nekom gelu?

Post by ziki »

misley wrote:Da li ti je gel enkapsuliran u nekom kanisteru ili sve stoji ovako na izvolite..?
Gel je zatvoren s poklopcem. Nece se bas sliti, vise je ko želatina.
Kukinjos wrote:To je prilično zeznuto. ... Vidjet ćeš kako je to prilična gnjavaža. :ohno:
Hvala na savjetima, sad znam šta me čeka :) Morat ću probati, nema druge
misley wrote:AKo je tolika frka, lemi sa Indijumom dopiranim legurama, imaju prilicno niske tacke topljenja ali opet dovoljno visoke da se u radnom okruzenju ne rastope...115C i navise
To ću probati, ako "regularnom" metodom nece ici.
Post Reply