automatska promjena vrtnje dc motora

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
maplesnare
Posts: 10
Joined: 05-12-2009, 11:20

automatska promjena vrtnje dc motora

Post by maplesnare »

postovanje
posto sam novi ovdje pokusacu u ovoj temi potraziti pomoc
radim na jednom projektu automatskog dozatora i potrebna mi je pomoc u vezi djelova i sheme
ako netko moze pomoci bio bih vrlo zahvalan

ovako radi se o dc motoru 12v sa puznim prenosom kao motoric brisaca na automomobilima
pokust cu najbolje objasniti sto mi je potrebno

treba biti ovako
1 sistem se treba pokretati tasterom
2 kada se motor pokrene i dodje do odredjenog polozaja mikroprekidac bi trebao promijeniti smjer vrtnje
3 kada se vrati u pocetni polozaj drugi mikroprekidac bi ga trebao ugasiti i staviti u funkciju da ga se opet pritiskom na tasrer aktivira

e sad moze li mi tko pomoci sto mi je sve potrebno...koji releji ..kontroleri ili sto vec!
unaprijed hvala na pomoci! lp
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: automatska promjena vrtnje dc motora

Post by Kukinjos »

Ovako nekako na brzinu. Dva releja, za K1 treba samo jedan radni kontakt, a za K2 trebaju tri preklopna. Krajnji kontakti su za početni položaj (START ili MIN.) - mirni kontakt ili N.C. i za krajnji položaj (MAX.) - radni kontakt ili N.O. I konačno tipkalo ili neki kontakt za START. Shema je nacrtana u nekom srednjem položaju, obično će biti pritisnut krajnji prekidač MIN. koji će u tom slučaju biti otvoren.
1. Kada pritisnemo tipkalo za START, uključi se relej K1 i motor se počne, preko kontakata releja K2 u mirnom stanju, okretati prema MAX. U međuvremenu se relej K1 nastavi pridržavati preko vlastitog kontakta K1.1 i davati struju motoru.

2. Kada motor dostigne krajnju točku, uključit će se relej K2 preko mikroprekidača položaja MAX., čime će preko svojih kontakata K2.2 i K2.3, prebaciti smjer rotacije motora u drugu stranu, a relej K2 će se nastaviti pridržavati preko vlastitog kontakta K2.1

3. Dolaskom u početni položaj, isključuje se mikroprekidač MIN. čime oba releja i motor ostaju bez struje i sve se zaustavlja do slijedećeg pritiska na tipku start

Image
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
maplesnare
Posts: 10
Joined: 05-12-2009, 11:20

Re: automatska promjena vrtnje dc motora

Post by maplesnare »

puno vam hvala
mozda samo info kakav tocno relej trebam tj dva...jer ih ima sa 4 ..8 ..ili vise pinova...
te jos nesto u vezi micro prekidaca neki imaju 2 a neki tri pina za konekciju
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: automatska promjena vrtnje dc motora

Post by Kukinjos »

Kakve releje ćeš koristiti zavisi samo o tebi, koliko financijski želiš potrošiti. Npr. za releje možeš koristiti:
https://www.schrack.hr/trgovina/upravlj ... 012-c.html i još od tisuću drugih proizvođača, znači datasheet i gledaj.
A sad ne bih otvarao školu ... ako mikro prekidač ima dva pina onda može biti radni (NO) ili mirni (NC) kontakt, ako ima tri, znači da je preklopni i ima mogućnost oba položaja, pa ima i zajednički kontakt (COM). isto je i s relejima i sklopnicima, obično piše na samom mikroprekidaču (NO, NC, COM), instrument u ruke, datasheet, ... ponavljam se. Ako se misliš baviti automatikom, onda to moraš naučiti i što bi rekli stari profe, "Kad te u ponoć probude ..." :)
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
maplesnare
Posts: 10
Joined: 05-12-2009, 11:20

Re: automatska promjena vrtnje dc motora

Post by maplesnare »

ma sve razumijem nebavim se time ali sad mi je bas slucaj da nesto moram iskemijati a nemam koga pitati za savjet ...puno hvala na odvojenom vremenu i pomoci!! :D :D
Post Reply