Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Mitiki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 07-04-2017, 18:08

Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by Mitiki »

Led cob dioda na reflektoru treperi. Mozete mi reci kako da znam dali treperi zato sto je dioda crkla ili sto je drajver otisao. I zbog cega je moguce da je pocela dioda da treperi posle dva dana od kada je promenjena. Jel moguce da je problem sa drajverom pa da strada tako brzo.?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by LAF »

Kako je LED strujom napojena naprava-drajver mora isporuciti potrebnu struju- dovodi do toga da
je greska do drajvera. Promijeni ulazni mrezni kondenzator-kondenzatore- posto ne znam o kojem
drajveru je rijec i kako je konfigurisan.-
pOz
Mitiki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 07-04-2017, 18:08

Re: Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by Mitiki »

Izlaz na drajveru je po specifikacijama od 30v do 34v a struja 1500 mah. Ako ti ovo nesto pomaze.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by Black »

Podjednako može biti greška i u didoi i drajveru. Kinezi kad prave cob diode ne isapdne svaka savršeno, pa neka vuče više struje pa prije crkne nakon toga krene treperit.
Treba smanjit struju prema diodi, na svjetlosti će izgubit možda 5% a životni vijek će joj se produžit za 100%. Kinezi to furaju samo nek vuče struje da se može napisat da ima više w
Mitiki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 07-04-2017, 18:08

Re: Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by Mitiki »

Hvala na odgovoru. A kako da se zna da li zbog diode treperi ili zbog drajvera.?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by LAF »

Nisu sve diode vezane serijski pa da zbog jedne "krepane" treperi. To je modul sa najvjerovatnije 50
1W dioda koje su vezane u klastere, najvjerovatnije 10 komada serijski zbog radnog napona 30-34V DC
i takvih 5 klastera paralelno . Sa svakim klasterom je vezan neki minimalni otpor da bi raspored struja
po klasterima bio ravnomjeran. Uslikaj i postavi sliku da se vidi, priblizno kao na prilozenoj slici
o kakvom modulu se radi. Obicno je jedna dioda 3,2V i 350 mA.-
pOz
Na slici je nazivno 100W dioda.-
Attachments
LED COB.jpeg
LED COB.jpeg (26.9 KiB) Viewed 4654 times
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by Black »

Mitiki wrote:Hvala na odgovoru. A kako da se zna da li zbog diode treperi ili zbog drajvera.?
Ja neznam kako to ispitat običnim metodama. Te led sijalice su jeftine tako da spojim novu sijalicu. Ako radi onda je do sijalice, ako ne radi do drivera je
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by bob4 »

Moje iskustvo: sigurno drajver. Kad je problem sa ledicom onda ne svijetli određeni red a ostale su smanjenog svjetla.
I obavezno pri testiranju pritegnuti na hladnjak; ili jakooo kratko bez njega na drajveru.

ps. kad bude vremena ubacim koji filmić na blog :?
Mitiki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 07-04-2017, 18:08

Re: Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by Mitiki »

Takva je dioda u pitanju sto je LAF postavio. Znaci ako na toj diodi rade sve te diodice (tackice) sitne onda je uredu dioda i onda je do drajvera. Ako ne rade neke te diodice (tackice) onda je do diode.Hvala vam svim.
Mitiki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 07-04-2017, 18:08

Re: Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by Mitiki »

Samo jos jedno pitanje jel moze da drajver strada pa da daje vecu struju (amperazu) ili veci napon nego sto treba pa da to kvari diodu ?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by pedja089 »

Moze da crkne na sve moguce nacine.
Pogotovo ako ode ulazni kondezator, pa radi impulsno. Pa ko zna u prelaznim rezimima sta se desava.
Mitiki
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 26
Joined: 07-04-2017, 18:08

Re: Led cob dioda od 50w na reflektoru treperi

Post by Mitiki »

Jel to moze da se utvrdi tako sto se prikljuci dioda i kada je drajver pod opterecenjem da se unimerom izmeri koji napon daje?
Post Reply