Alternator kolektor

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Alternator kolektor

Post by Resistor_01 »

Imam jedan stari alternator koga hoću da remontujem. Već sam ga rastavio skroz. Kupio sam novo: regler sa četkicama, kolektor i ležajeve. Kad sam skidao kolektor moro sam ga sasuti svega jer je bio dobro zapeko. Nisam stigao zabiljažiti koji prsten sa kolektora ide na koji kraj kalema na rotoru. Da li tu uopšte polaritet bitan? Ja mislim da nije jer alternator proizvodi trofaznu struju koja se poslije pretvara u jednosmjernu. Vjerovatno će samo faze zamjenuti mjesta. Šta vi mislite? Sigurno je neko od vas radio remont alternatora.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Alternator kolektor

Post by pedja089 »

Nisam radio, ali mislim da je nebitno.
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Alternator kolektor

Post by Resistor_01 »

I ja mislim da je nebitno jer da je bitno bio bi žlijeb na osovini za kolektor drugačiji tj. ne bi se mogao staviti naopako. Pričekaćemo jos, sigurno je neko sa foruma radio remont...
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Alternator kolektor

Post by LAF »

Preko prstenova regulator-regler ukljucuje namotaj rotora koji postaje magnet i tako indukuje-proizvodi
napon u statorskim namotajima. Kod savremenih alternatora nebitan raspored, ali imas na izvodima duzi i kraci izvod i tako i povezi-duzi izvod na prsten koji je udaljeniji od jezgra rotora-i finito.-
pOz
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Alternator kolektor

Post by Resistor_01 »

Tako je. U pitanju je BOSCH alternator star 20-ak godina. Na ovom rotoru su oba izvoda jednake dužine tako da nema dužeg i krećeg.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Alternator kolektor

Post by Black »

Imam ih ja par rastavljenih u garaži, mogu ti pogledat ako ti meze pomoc
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Alternator kolektor

Post by Resistor_01 »

Pa jesi li radio remont ikada?
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Alternator kolektor

Post by Black »

Pa kolektor nisam nikad mjenjao, samo ležaj i četkice. Al kazem imam rastavljenih pa ako mozes po necemu skuzit kako je kolektor bio spojen
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Alternator kolektor

Post by niho »

Slobodno spajaj nema nikave veze. Tim namotajem samo teče struja koja ga magnetiše. Nije bitan smjer nego jačina struje. Pozdrav.
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Alternator kolektor

Post by Resistor_01 »

Ok, hvala svima. Sve sam promjeno osim dioda. Vidjećemo kako će raditi kada ga sastavim. Je li iko od vas mijenjo ikad diode? Rijetko se one mijenjaju mada ne znam možda sam i njih trebo zamjenuti...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Alternator kolektor

Post by pedja089 »

Mozda glupo pitanje, ali zar ti nije bilo jeftinije uzeti drugi :lol:
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Alternator kolektor

Post by Black »

Dijelovi za altenator su stvarno smješne cijene, mene je izašao oko 20€ s tim da je jedan ležaj bio posebne dimenzije pa je bio malo skuplji. 3 godine već radi kao nov. Tako isoravan drugi za tu cijenu je nemoguce nac
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Alternator kolektor

Post by Resistor_01 »

To sam prvo i mislio uraditi, teško je naći alternator od 20-ak godina da je ispravan u potpunosti, bio sam na više auto otpada. Cijena polovnog ovakvog alternatora je 50KM-60KM. Najžalosnije je što su ti od 50KM-60KM gori 5 puta od ovog moga a da sam našao ispravan pitanje je koliko bi radio pa bih i njega ponovo morao remontovati. Barem sada znam kada ga sastavim da sam miran 5 godina sigurno...
Jeste da ovaj posao oduzme dosta vremena i živaca ali misam da je isplativ za onoga ko zna raditi. Materija sam potrošio oko 40KM ne računajući ruke naravno :D Ponovo me izašlo jeftinije nego da sam kupio polovan drugi alternator :D
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Alternator kolektor

Post by niho »

Imate dvet dioda ukupno. Tri su upresovane u kućište a tri iste takve samo suprotnog polariteta na alu pločicu sa vijkom ili stopicom za + pol. Preostale tri idu kao DF izvod za pobudu. Nije ih teško promijeniti i dosta alternatora ima iste diode po dimenzijama. Razlika je obično u struji i radnom naponu (razlikuju se za laka vozila 12V i teretnjaci 24V).
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Alternator kolektor

Post by Resistor_01 »

Alternator sastavljen SLIKA 1 SLIKA 2. Vidjećemo kakvo je punjenje kada ga ubacim, diode mogu biti uzrok lošeg punjenja. Sve sam promjeno osim dioda. Kada samo već tu kod alternatora imam jedno pitanje vezano za W izvod od obtomjera. Koliko sam ja skontao naizmjenični napon sa jedne faze se koristi kao signal za obrtomjer. Ali ponovo mi nije jasan princip rada lampice za punjenje. Kontroliše li se i ona preko W izvoda?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Alternator kolektor

Post by niho »

Lampica jednim krajem ide na kontakt bravu (+pol) a drugim krajem na čvorište pobudnih dioda (one tri manje). Ta lampica koda starih alternatora je služila i za predmagnetisanje rotora jer na to čvorište ide i regler. Taj izvod smo zvali DF. Dok alternator ne počne proizvoditi struju onda struja kroz sijalicu, regler i rotor teče prema masi. Onog momenta kada alternator počne proizvoditi struju i napon na DF-u poraste na 12 i više volta struja više ne može teći kroz sijalicu i ona se gasi. Takođe ako regler ne radi svoj posao kako treba i napon poraste preko mjere (14.2V) sijalica će početi da treperi ili da sija ponovo ali slabijeg intenziteta. U slučaju da neka od pobudnih dioda ne radi desiće se da će sijalica stalno sijati (nešto slabijim intenzitetom) iako voltmetar pokazuje uredan napon. Eto pokušao sam pojednostaviti koliko sam znao :)
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Alternator kolektor

Post by Resistor_01 »

E to nisam znao da je druga žica sa jack-a izvod sa pobudnih dioda, mislio sam da je masa :(. Mislim da mi je jasan sada pricip rada lampice na satu. Koliko ja znam gornja granica napona je 14.4V a ne 14.2V!
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Alternator kolektor

Post by niho »

Ma radni napon ćelije olovnog akumulatora je 2,1 do 2.4 V sve ostalo ne valja. Ne treba cjepidlačiti. :)
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Alternator kolektor

Post by Resistor_01 »

Pa tako sam i mislio 6 ćelija x 2.4V=14.4V... :D
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Alternator kolektor

Post by Black »

Jedno pitanje oko pobude
Kod mog auta ima pobuda koja ide preko sijalice, i pobuda koja ide direkt preko brave?
Image
Zašta služi ova preko brave? može li zbog loše pobude altenator slabo punit dok mu se ne doda gas?
Post Reply