Elektricni klavir - nece da se upali?

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
mrStarist
Posts: 3
Joined: 14-05-2018, 23:53

Elektricni klavir - nece da se upali?

Post by mrStarist »

Pozdrav svima!

Imam elektricni klavir Korg SP 250 koji nije vise u garanciji.

Problem je sledeci:

Na klaviru ulaz za struju je poceo da se klima i kad god bih mrdnuo to mesto gde se kabal ukljucuje u njega - on bi se ugasio i opet upali. I kako mrdal gore-dole, levo-desno taj jack preko koga se klavir napaja, struja bi u njemu nestajala.

I sada u jednom momentu je potpuno nestala struja, i kada mrdam taj jack nista se ne desava. Pre bih ga nekako namesto gore dole levo deno i nasao mu ugao da moze da radi, ali sada vise ne vredi da okrecem u krug i mrdam jack, jednostavno nece da se upali.

Pretpostavljam da je problem u tom ulazu, pa sam ja kao amater otvorio digitalni klavir i nasao gde se na ploci nalazi taj ulaz. Evo uslikao sam kako to izgleda pa ako neko moze da mi pomogne sta treba da se radi, da li da se zameni taj deo gde se ukljucuje kabal za napajanje?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Elektricni klavir - nece da se upali?

Post by bob4 »

Najcesce je problem u kablu i konektoru na adapteru. Na drugoj plocici izgleda sve savrseno zalemljeno....
Dzogi
Napredujem
Napredujem
Posts: 101
Joined: 04-11-2011, 22:12
Location: Banja Luka

Re: Elektricni klavir - nece da se upali?

Post by Dzogi »

Ukljuci adapter i mjeri instrumentom na tackama sa slike 2 imas li napona.

Pazo da ih ne prespojis :!:
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Elektricni klavir - nece da se upali?

Post by nano »

Meni se cini da je napukla bakrena folija na kontaktu od plusa na slici 2(najdalji od ruba ploce).
Zalemi komad zice izmedju tog kontakta i onog prvog spoja na toj istoj bakarnoj traci (onaj ispod crvene linije kruga na lijevoj strani).
Vidjet ces cim zagrijes ovaj kontakt konektora da ce ti se bakar odvojit na tom mjestu,ako je u prekidu.
Ako nije ,onda moze biti i na kablu od napajanja da je pukla zica.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
mrStarist
Posts: 3
Joined: 14-05-2018, 23:53

Re: Elektricni klavir - nece da se upali?

Post by mrStarist »

Hvala ali ako moze malo detaljnije objasnjenje sta treba da radim?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Elektricni klavir - nece da se upali?

Post by bob4 »

Kao prvo provjeri adapter.
Samo njega uštekaj u mrežnu utičnicu u zidu, a na izlaznom konektoru pomoću instrumenta za mjerenje napona izmjeri da li imaš napon (istosmjerni ili izmjenični; ovisi što piše na adapteru)
Ako nemaš instrument možeš priključiti na kraj adaptera sijalicu za odgovarajući napon (koji piše na adapteru)
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Elektricni klavir - nece da se upali?

Post by Kukinjos »

Nano ti je sve već rekao i koliko vidim 100% je pukla bakrena veza na ploči, što je vrlo čest slučaj jer škrtice rade ploče na pertinaksu.
Image
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Post Reply