Upravljanje ac motorom

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
sime
Posts: 5
Joined: 08-01-2018, 22:42

Upravljanje ac motorom

Post by sime »

Pozdrav,
Htio bi jednim manjim ventilatorom odrzavati stalnu temperaturu tj. upravljati brojem okretaja u ovisnosti o temperaturi. Ima li netko ideju kako najjednostavnije to napraviti?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Upravljanje ac motorom

Post by bob4 »

Ovdje imaš naputke, a i tvoje identično pitanje. Kuki je najjednostavnije objasnio

viewtopic.php?f=3&t=16199
sime
Posts: 5
Joined: 08-01-2018, 22:42

Re: Upravljanje ac motorom

Post by sime »

To mi je sve komplicirano pa sam odlucio obicnim dimmerom za rasvjeru smanjiti mu broj okretaja. To sve funkcionira međutim na manjim okretajima se cuje zujanje iz motora kao kod transformatora.
Da li bi ovaj driver bio bolji bi li se tad culo zujanje:
https://m.ebay.com/itm/2000W-AC-50-220V ... SwbYZXbBMk
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Upravljanje ac motorom

Post by pedja089 »

To ti je obican dimer...
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Upravljanje ac motorom

Post by bob4 »

Ako si i malo vičan elektronici pogledaj na mom blogu knjigu shema sa čipom 555 i probaj napraviti ono što je Kuki objasnio pomoću 2 komada 555 i SSR-a; možda bi to funkcioniralo. Ovo sve sa ebaya je za neku drugu namjenu....
sime
Posts: 5
Joined: 08-01-2018, 22:42

Re: Upravljanje ac motorom

Post by sime »

Studirao sam elektrotehniku pa nesto znam ali nisam nikad programirao mikrokontrolere. Ako je shema bez mikrokontrolera onda bi se dalo to izvesti.
Kako dimmer funkcionira i zbog cega dolazi do zujanja na manjim okretajima. Da li on reze sinusoidu ili drugacije radi?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Upravljanje ac motorom

Post by bob4 »

Sime, ako si studirao elektrotehniku, onda valjda znaš koristiti računalo i google; (a možda znaš dobro igrati tenkiće....? sory na )....
recimo: https://www.google.hr/search?q=regulaci ... 80&bih=931

tako je, smanjuje površinu.....a tebi treba nešto drugo (ono što ti svi već tumačimo danima); i AKG je objasnio teoriju, i Kuki i.....
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Upravljanje ac motorom

Post by LAF »

@sime, za pocetak, da bi dobio adekvatan odgovor, daj sliku ili natpisnu plocicu motora da znamo o kakvom se
ventilatoru radi. Ima ih AC ima i DC. AC imaju motore sa pomocnom fazom koja moze biti cisto induktivna,
a i onih koji imaju kondenzator u pomocnoj fazi.
U zavisnosti od pomocne faze-kakva je-zavisi i nacin upravljanja.
Kako si vec koristio dimmer, radi se o monofaznom motoru. Jos samo da znamo ima li kondenzator ili ne,
pa dobijes upute kako regulisati obrtaje.-

pOz
Post Reply