Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
SlaveMKD
Posts: 9
Joined: 05-01-2018, 00:13

Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by SlaveMKD »

Zdravo svima,
ja zelim da ufrlim jedna tema a to je, sklop web programiranje i programiranje mikro kontrolere, a uz to zelim da vam pokazem moj hobi projekt, ko pretstavlja kontroliranje bilo sta na 220V sa glas a i vracanje nazad soodvetne glasbeni poraki, za ovaj proekt sam iskoristio (Google Voice Recognition API, Arduino Uno, NodeMcu(ESP8266), relej i 3.5 mm stereo zenski konektor) link od mog projekt: https://www.youtube.com/watch?v=jHk9mTOsiVU
Dali neko ima iskustvo sa ovog pravca, mozda neki njegov projekt i sl.
Izvinjavam se zbog jezik,
pozdrav iz Makedonija!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by pedja089 »

Super je :)
Zanima me da li taj google api radi u nekoj offline verziji?
SlaveMKD
Posts: 9
Joined: 05-01-2018, 00:13

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by SlaveMKD »

Jedini nacin za koriscenje je lokalni server (svakako moras imati ruter za da imas lokalna mreza sa koji ke mozes da pristupis web servis sa nodemcu ploca), ja sam morao da startovam moj lokalni server za celi njihov sistem da radi, jer na public server, google chrome nemoze da pristupi mikrofon, imaju neka zabrana za nepoznate sajtove, nisam probao na sajt ko ima SSL sertifikat moze tamu da prepozna chrome i da pusti mikrofon. I da, za da radi sistem mora da se korisce google chrome jer normalno je nivni prebaruvac :D
SlaveMKD
Posts: 9
Joined: 05-01-2018, 00:13

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by SlaveMKD »

Da dopreciziram, znaci taj web servis sa google api mora da radi na offline opkruzenje, nije bitno dali ruter je povrzan na WAN ili ne, bitno je da se formira LAN mreza, sa ili bez prisustvo na Internet.
Takodje za vama je super, jer ima podrsci srpski jezik, tako da mozes kontrolirat sve doma na sprskom :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by pedja089 »

Hm, ja sam onda nesto pogresno razumeo. Iz nekog razloga sam mislio da taj google API je online, i da je to jedini nacin da radi.
Sad mi se to jos vise svidja. Ja bi pokusao neku integraciju u VB .Net, kad prodju ispiti mozda se malo poigram sa tim, ali nista ne obecavam.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by nano »

Moze li malo detaljnije o projektu....ako je "open source"?
I ja bih koristio zenski glas za odgovere...ipak je malo ljepse kad ti ona kaze "OK sir" ili jos bolje "OK (moje ime) ..." :D :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by pedja089 »

Ja sve sto nalazim je ovog tipa
https://www.codeproject.com/Articles/33 ... on-service
A to je on line...
SlaveMKD
Posts: 9
Joined: 05-01-2018, 00:13

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by SlaveMKD »

Potrudicu se da opisem kako radi, u bilo koj jezik za web aplikaciji moze da se odradi projekt, voice recognition google api ima gotove funkcija uspomoc JAVASCRIPT dosvoljava nam da koristimo nivne gotove funkcije koji sluze za prepoznavanje govor, potrebno je nasa web aplikacija da bide pristupna na nas lokalni web server ja koristim XAMPP to je software stack (apache web server + php i mysql podrshka), komande dobijeni od funkcije koje konvertiraju govor vo tekst se skladistu vo temporarna baza na podatoci, a drugi web servis koj je isto tako postaven na moj web server chita tekovne naredbe i vraca tekst. Taj web servis koj cita i vraca tekst je poput HTTP GET REQUEST povikan od strana nodemcu chip, tako sta nodemcu komunicira sa arduino uno poput seriske komunikacije (TX, RX), a arduino uno pod odredjen uslov pusta soodvetni odgovor (taj povratni glas je moj glas snimljen) i praca 5V do relej i to je to :D
SlaveMKD
Posts: 9
Joined: 05-01-2018, 00:13

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by SlaveMKD »

Isprati cu jedan tutorijal kako da se urade govor vo tekst konverter, a drugi dio (zapis u baze i kreiranje web servise mogu posle lesno da se urade u bilo koj web programski jezik ili framework) link: https://www.youtube.com/watch?v=ABoCeLjY0Xo&t=212s
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by pedja089 »

Probao sam malo, ali me razume svaku trecu rec, bolji je od prepoznavanja govora koji dolazi uz windows, ali po meni i dalje to nije to...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by pedja089 »

Ispravka.
Probao sam sad sa drugim mikrofonom(integrisani na laptopu). Necu reci da radi perfektno, ali zna celu recenicu da ispise a da ne napravi gresku. Jako prijatno sam se iznenadio.
A za testiranje sam koristio u googhle hrom F12, pa console, i tu prekopirao kod iz njegove skripte, samo sam promenio jezik da bude sr-RS.
SlaveMKD
Posts: 9
Joined: 05-01-2018, 00:13

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by SlaveMKD »

Pa dobar je ovo je veshtachka intelegencija, ljudi rade na ovo, engleski ne gresi, mozda na srpskom prave neke male greske ali ipak, ja mislim da je super :D ja imam ugradjeno validacija (proverka dali instrukcija je tachna), pa tek onda da se prezeme neka akcija (u ovoj slucaj reley i glas).
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by pedja089 »

Sledeci korak, kako izvuci to iz browsera i napraviti kao aplikaciju. Ja bi najvise voleo kad bi to moglo nekako da radi u VB .net :)
SlaveMKD
Posts: 9
Joined: 05-01-2018, 00:13

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by SlaveMKD »

Moj pristup je sledeci, na modul koj sluzi za konvertiranje na govor vo tekst, imam ugradjeno html forma sa jeden input type text element, koga modul odraden u tutorijal uspesno ke konvertira, ja us pomoc javascript automatski ja menuvam vrednosta koja ja ima taj element i isto us pomoc javascript submitiram formu, dakle posle submit na formu, mozes smisliti razlicen pristup da to stigne do kontroler. Ovo je moj pristup, moze da se odradi isto sa GET REQUEST popup javascript, tako sto kako argument us URL mozes da pratis tvoj tekst do neki odaljecen modul. Moze to da radi u bilo koj web framework, ja nemam radeno VB no imam .NET MVC, nema tu granice moze da se odradi u bilo koj jezik ili framework, samo bitna je ideja. Ocekujem tvoj projekt i tvoj pristup :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by pedja089 »

Ne verujem da ce biti uskoro bilo sta... Kuca se jos renovira, pa ima puno precih stvari.
Meni se ne svidja to da upravljanje zavisi od google chrome ili tako neceg. Ja sam uvek sigurniji kada je to aplikacija za sebe i kad mogu napraviti da se ponovo pokrene ako stane itd..
nino33
Posts: 3
Joined: 27-12-2017, 15:13

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by nino33 »

Mozda postoji vec neka gotova aplikacija koja to radi, jesi li pokusao pronaci?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by pedja089 »

Nisam, jer ne znam kako bi to povezao sa programom koji ce komunicirati sa svim ostalim.
SlaveMKD
Posts: 9
Joined: 05-01-2018, 00:13

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by SlaveMKD »

Neznam zasto, meni je super ovaj pristup ipak je google, na ovo se radi, svi ove funkcije su prisutni u google chrome, oni misle da su dobri i to je dovoljno, isto moze da radi na lokalno opkruzenje bez prisutnosti interneta. Ovo da se odradi od pocetak je veoma ozbiljna stvar, voice recognition je oblast koja se razvija i se zaduzeni golem broj ljudi, mozes pronaci kako da importujes taj google api u tvoje opkruzenje, pretpostavljam da radis desktop apps.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kontroliranje na 220V lampa sa glas - Arduino

Post by pedja089 »

Mozda si i u pravu. Radim desktop, ali video sam da ima nesto i u pitonu uradjeno. Pa kad budem imao vremena mozda i to probam.
Post Reply