Vanjsko (outdoor) napajanje uredjaja

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Vanjsko (outdoor) napajanje uredjaja

Post by Resistor_01 »

Kao sto naslov kaze radi se o napjanju uredjaja koga drzim na balkonu. U specefikacijma uredjaja pise da moze raditi od -40 pa do +70 C. Samo je problem u napajanju. Napajam ga sa obicnim adapterom 12V 2A (indoor use) radna temparatura od 0 do +40 C sa utisnice na balkonu . Nema tu neke velike vlaznosti i kontakta s vodom samo temparatura moze da padne do -20 C. I to se desava :D
Ono sto mene zanima su iskustva vasa a moze necija ko se bavi tim video nadzorom itd... Da li ce ovo moci raditi normalno na nizim temparaturama? Barem koliko ja znam kada pogledam isti adapter 12V 2A samo sto pise da je waterproof outdoor i radna tem -10 do 40C... Komponente su identice od kojih je uradjen( mislim na ove elektronske). Dok je razlika samo kucistu i kao zbog toga moze izdrzati nizu temparaturu. Cini mi se da sam vidjao negdje po balkonima AP koji se napaja vjerovatno sa obicnog adaptera s balkonske utisinice. Ni meni nije jasno kako izdrzi temparaturu kad je u minusu... Pa svaki savijet je dobrodosao!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Vanjsko (outdoor) napajanje uredjaja

Post by pedja089 »

Po meni pogledaj minimalnu temperaturu za IC u njemu, i ako je to ok, radice bez problema...
Naravno o vodi ne treba ni komentarisati...
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Vanjsko (outdoor) napajanje uredjaja

Post by Resistor_01 »

Mislim da adapter korisit TOP224Y kao IC. Radna treperatura je do -40 pise u datasheetu. Ne mora znaciti ako IC moze izdrzati da i druge komponente mogu raditi normalno. Uzeo sam adapter i usteko u utisnicu u sobi, kabl sam nastavio i postavio jack na kraju drugog kabla. Sve radi potpuno normalno. Sto je sigurno sigurno je! Ovako sam siguran 100% da adapter nece imati problema s niskom temparaturom. A za uredjaj znam da moze izdrzati do -40 C.
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: Vanjsko (outdoor) napajanje uredjaja

Post by tandrkalo »

Ne bi trebalo biti problema, radim wireless internet, i po tim silosima sve neke kante od napajanja kineska. U obicnoj limenoj kutiji su, ili eventualno plasticnoj nekoj. Ako se ne iskljucuje na duze moze raditi godinama.
Obicno posle nekog vremena strada neki elektrolit, pa ako bude iskljuceno par sati nece vise da startuje, pogotovo po hladnom vremenu.
User avatar
Resistor_01
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 267
Joined: 24-06-2012, 21:53

Re: Vanjsko (outdoor) napajanje uredjaja

Post by Resistor_01 »

Ok, mada ovako kako sam ja uradio mislim da je najsigurnije.
Post Reply