IC nema ga nigdje

Ako želite razmijeniti neke dijelove sa kolegom ili tražite neki dio, ovo je forum za vas.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
wizard
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 391
Joined: 11-05-2005, 22:59
Location: bihac

Post by wizard »

hmm, to bi me sigurno kostao vise nego citav autic, on kosta oko 150 do 200E. :? :?:
Firkragg

Post by Firkragg »

Koštalo bi te oko 100kn
A da si radio module sam napraviš prošo bi puno jeftinije
Mogo bi iskopat jednog iz nekog malog autića 'sve po 9kn' što ide naprijed-natrag

S njim ti baudrate nebi bio slavan :shock: al išlo bi, bitno ti je da može prenosit 0 i 1 ice...
Spojiš ga na uart mcua i uživaj ;)
buco

Post by buco »

Probaj s Philipsovim chipovima koji su se koristili u daljinskima za aute imali su mislim deepswitch tj kratkospojnike s max 10 ulaza na TX chipu na RXu mislim da je bilo bar par izlaza , uostalom odi na laipac-ovu stranicu mislim da je tamo i shema s uredjajem koji bi tebi odgovarao ali tu nema regulacije brzine , nema gasa . :(
Inace baud rate nije bitan u emuliranju funkcija koje zelite odradit s MCUom jer vi zapravo samo saljete macro naredbu s potpisom , reda velicine 10-20 byte ili manje ! pa kad pogledate i najmanje baud rate-e to je ionako prebrzo za ljudske brzine reagiranja i ne treba vam "visekanalni " RX/Tx . Ja sam radio jedan komander i znam tocno kako to " izgleda" . Dovoljan ti je par 2343 ili mozda bolje 2323 atmelovih MCUa da si sve to emuliras u RX i TX cipovi su bagatela 0,6 Eura otprilike ostalo je stvar tvog talenta i volje da nesto uradis zanimljivo i korisno , drivere motora vec imas !!
Pozdrav
Firkragg

Post by Firkragg »

Neznam kolika brzina reagiranja ti treba, ako se utrkuješ bitno ti je reagira li auto poslje 1 ili poslje 100ms
Nešto iz kupovnog autića (1 kanal) će ti bit sasvim dosta za sve.
Podatke o brzini, smijeru i sl. prenosiš digitalno a mcu u autu radi kao PWM generator pa tako možeš mijenjat brzinu.
A sve će te doć vrlo jeftino...
buco

Post by buco »

Evo jednostavno o brzini baudratea , npr ako je 9600 znaci da je kasnjenje po bitu 104 mikro sekunde tj oko 0,832 mili sekundi po byteu i ako saljete 20 byta to vam ispada oko 16mili sekundi po naredbi na tom baut rateu !!!! Pa i nije tako sporo cak i na 4800 ili 2400 je dovoljno brzo.
Ostalo moze ili PWM generatorom [ spomenuto] ili moze emulirat istu funkciju ako je potrebna veca preciznost , znaci ne SW/HW nego cisto SW odradit posao.
Isto tako je bolje emulirat UART nego ga koristit is HW jer HWski ima mnoga ogranicenja koja SW emulacija nema , imas na jednom replayu i assemblersku rutinu s emulaciom mislim Txa UARTA i nacinom izracuna kasnjenja za odredjeni baud rate za Atmelove AVR/mega jezgre u principu je to i prijem i predaja na jednom pinu . Po meni ti Ad konvertori uopce i ne trebaju ali otom potom ako budes krenuo na posao izrade FW.
Pozdrav
Firkragg

Post by Firkragg »

Baudrate od 100 -200 će bit neka granica za taj mali tranzistorski odašiljač, čak i manje. I negleda se kašnjenje po bitu nego od početka do izvršenja naredbe (promjene brzine, smijera) al ako par milisekundi nije bitno onda je mali odašiljač najbolja opcija.
buco

Post by buco »

Pa ja sam bas koristio mali tranzistorski odasiljac 0.5W 433MHz i prijamnik i postavio sam baud rate na 4800 [ po dokumentaciji ] . Sasvim dovoljno i dalko vise o 100 ili 200 !??? ti mislis na kucnu radinost RF uredjaje !?? vjerojatno u stilu buba i sl ?? Imas i 2G4 primopredajnik s baudrateom daleko vecim. Ali baud ratei nisu bitni u ovom slucaju, Tx MCU [ master] salje samo naredbu slave MCUu u auticu koji cak i s 90S2343 , mozda bolje ATm8 ako treba puno kontrola i testova obavljat ac ulazi bi bili zanimljivi za volan pravi , gas i sl , radi na 16MHz ona m8 i na 26MHz pa bi prije bilo da bi mu servo mehanizmi "kasnili" nego racunalo . Kao rutine za pojedine operacije to nebi trebali bit neke slozene sw tvorevine cak ako zeli imat imitaciju [ relatvno dobru] pravog upravlanja volanom , gasom ...
Pozdrav
User avatar
wizard
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 391
Joined: 11-05-2005, 22:59
Location: bihac

Post by wizard »

:D :D :) Pozdrav, pokusat cu naci ovakav autic i iz njega uzeti elektroniku. ako to ne uspijem onda cu kupiti taj modul sto se ugradi, kosta 100-njak kuna i bit cu rahat. Hvala vam svima na pruzenim informacijama i savjetima, ako kome slucajno naleti takav cip KY077D evo moj mail: damir18@bih.net.ba :P :idea: :arrow:
buco

Post by buco »

Neznam jesi li vidio ali ovdije ga prodaju [ kinezi naravno]
http://www.hqew.com/en/ idi u trazenje imaju ga KY077D i vidi s njima
sta i koliko novaca .
Pozdrav
User avatar
zogldi
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 60
Joined: 31-10-2005, 23:26
Location: Sarajevo,Bosnia & Hercegovina
Contact:

Post by zogldi »

Pozdrav!!!Pretpostavka da je u pitanju tonski enkoder koji pretvara tonski
signal poslat sa TX u njemu prepoznatljiv oblik na RX i drajva određene tranzistore iza njega ako je on odmah iza prijemnog dijela najvjerovatnije da je to!
Firkragg

Post by Firkragg »

Pa ja sam bas koristio mali tranzistorski odasiljac 0.5W 433MHz i prijamnik i postavio sam baud rate na 4800
Ovaj iz autića po 30kn ti je 27Mhz, oko 10mW i strahovito spor tako da bi me iznenadio neki visoki baud ( sa 4800 i 11.0592taktom sam imo problema i kroz žicu :shock: )

Pozdrav
buco

Post by buco »

Cudno da si imao problema "..i kroz zicu .." s tako malim baudrateom !?? 4800 Kb . Ja za programatore na UARTU koristim 115200 Kb freq 16MHz, 14MHz , 12MHz.. i nize "kros zicu" . :)
Pozdrav
Firkragg

Post by Firkragg »

Kroz dosta dug flat kabel (smetnje) mi se zna desit koji bug, ako je kabel oklopljen nema problema
I za 8051 mora obavezno bit 11.0592 ako hoću preko 2400

Pozdrav
buco

Post by buco »

To je zato sto koristis HW UART regirtar , jel tako !?? da emuliras UART trebo bi dobit oko 19Kb posto 8051 [ osim ovih novih atmelovih , koliko znam ] i njegova braca s tom jezgrom raznih proizvodjatja dijele freq osc sa 4 za jedan fetch/execute cyklus kao i serije PIC 16 ...itd. ! Atmelove Avr i Mega jezgre kao i nove generacije PIC MCUa imaju fetch/execute == 1 taktu oscilatora .
Pozdrav
User avatar
esed
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 99
Joined: 26-05-2006, 08:24
Location: Travnik

Post by esed »

jednom sam naletio na čip oznake K123LM ima samo 6 pinova bio je kineski
User avatar
mjnet
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 11-12-2006, 19:26

Post by mjnet »

wizard wrote:a vi ste meni krivo shvatili. meni je otisao cip od tog autica a svi su tranzistori u njemu ispravni. ima jedan jak MOS-fet od 30A ali on je okk.
znaci taj cip sto obradjuje primljene podatke ne radi kako treba, ne prima komande za upravljanje. eto, tajs am cip trazio ali niko gfa nema. jedino ako neko ima takav auto, barem slican postoji mogucnost da ga nadjem. :?


kolko ja kuzim imas i daljenski, provjeri i njega
Post Reply