Grijač 400Vac upravljan MOSFET-om?

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Grijač 400Vac upravljan MOSFET-om?

Post by sonata »

Može li se ohmski grijač cca 200W snage upravljati jednim mosfet tranzistorom ako se prethodno odradi punovalno ispravljanje graetzom? Prije nego što probam, zanimaju me mišljenja, obzirom da ta praksa nije baš uobičajena.
Punovalno ispravljanje bi bilo bez filtriranja, dakle, 100 puta u sekundi bi napon bio u nuli i sto puta na max.
Nullius addictus iurare in verba magistri
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Grijač 400Vac upravljan MOSFET-om?

Post by Kukinjos »

IMHO može to bez problema, MOSFET ne interesira signal na S i D, glavno da je na gate-u dovoljan napon koji će ga potpuno otvorit.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Grijač 400Vac upravljan MOSFET-om?

Post by sonata »

Vratio sam se na ovu davnu temu, isprobao i - može. Radi gez greške. No, sad me zanima jel' se može tako i sa IGBT-om? Nemam ni jednog kod sebe, a nije mi usput ovih dana do dućana...
Nullius addictus iurare in verba magistri
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Grijač 400Vac upravljan MOSFET-om?

Post by LAF »

I IGBT je naponski upravljan kao i mosfet. Jedina razlika je u tome sto MOSFET ima R DS ON i disipacija u radu na njemu je struja na kvadrat mnozena sa R DS ON, a kod IGBT-a figurira napon saturacije kao kod svakog
BJT i disipacija je Usat mnozena sa strujom.
IGBT postaje kritican na visim frekvencijama, a kako je kod tebe napon i struja sinusoida-poluperioda,
nema ni strmih tranzicija kao kod PWM regulacije-jer koliko sam shvatio stanje je OFF-ON.-

pOz
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Grijač 400Vac upravljan MOSFET-om?

Post by sonata »

Taj dio znam, ne brine me to, nego ne znam kako se IGBT ponaša kod pulsiranja napona napajanja, u smislu da postoji vrijeme u kojem mu je napon na kolektoru nula. Znam samo (jer sam probao) da MOSFET-u to ne smeta, ali IGBT radi drugačije (iskreno, nisam baš ulazio u fiziku IGBT-a), premda se upravlja jednako kao i mosfet. Imam dojam da ne bi smjelo biti problema ni sa IGBT-om, ali nemam kod sebe ni jednog za probu.

Cijela priča se tiče upravljanja grijačima koji se napajaju sa 400V, ali uz uvjet +25%, tako da peak polusinusoide ide do 710V. Najjednostavnije rješenje je triac, ali iznad 800V ih naprosto nema. Zato sam pomislio na ovakvo "triper rješenje", ali ako radi i ako je vrlo lako naći IGBT do 1200V, onda je to bolje rješenje, a grijač ionako ne zna što ga grije, baš ga briga. Filtriranje ispravljanog napona (a onda znam kako IGBT radi :-) ) ne dolazi u obzir zbog cijene kondenzatora.
Nullius addictus iurare in verba magistri
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Grijač 400Vac upravljan MOSFET-om?

Post by Kukinjos »

A što misliš o graetzu i tiristoru? Njih ima za 1200V i nisu preskupi. Možda i neki gotovi SSR? Npr. tiristor 25TTS12PBF, ima ga u Zg. mislim negdje 25kn.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Grijač 400Vac upravljan MOSFET-om?

Post by sonata »

Je, opcija je i antiparalelni SCR, ali i dalje imam problem MOC optocouplera koji ne ide preko 800V pa trebam spajati dva u seriju ili stavljati TVS koji će mi otvoriti SCR na recimo 750V. IGBT bi vozio tranzistorskim optocouplerom s pomoćnim napajanjem, imam isprobanu foru da na jeftini step-up dcdc umjesto induktora stavim svoj induktor s dodatnim namotom koji mi daje nezavisno izolirano napajanje za drajver. Uglavnom, kemijam još :-)

Imat ću u bubućnosti i napajanje DC 750V pa gledam najzajedničkiju opciju.

SSR-a nema za te napone.
Nullius addictus iurare in verba magistri
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Grijač 400Vac upravljan MOSFET-om?

Post by elektor »

Ima SSRa za te napone, samo se postavlja pitanje cijene. Po Farnellu cijene kreću od minimum cca. 20e na više..
Post Reply