LED light show

Audio projekti

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: LED light show

Post by Maki »

Evo nacrtao sam konačnu verziju :)
Sad još samo treba izraditi PCB :D

Poslije ću pojasniti kako poštimati light show 8)
Attachments
LED LS.rar
Shema i PCB dokumentacija
(81.43 KiB) Downloaded 525 times
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: LED light show

Post by Maki »

Nego da objsnim kako se sklop baždari...

Baždarenje sklopa je najjednostavnije provesti pomoću ovog videa: https://www.youtube.com/watch?v=qNf9nzvnd1k
U početku sve potove postavimo na sredinu.
Zvuk sa mobitela, računala ili sl. uređaja skroz utišamo.
Pokrenemo video i krenemo sa pojačavanjem. U trenutku kad bass počne svijetlit dobro, obratite pažnj na srednji filter. Ukoliko on svijetli na 100Hz svakako smanjite pojačanje srednjeg filtera, poželjno je da kod srednjeg filtera jednako smanjujete oba pot za VF i NF filter.
Bass bi ako se ne varam već na 200-300Hz trebao biti ugašen, ako se to ne dogodi, treba smanjiti bass pojačanje. Te ponovno proć područje od 0-400Hz.
Potom, ukoliko je bas ok, treba prijeći na srednje tonove. Srednje za srednje tonove bi trebao biti raspon od oko 300Hz do 4-5kHz. Ukoliko samo baždarenjem potova za srednji filter ne uspijete dobiti željeni efekat, probaj te malo pojačat ulazno pojačanje ili ga smanjit. Pritom treba ponovno izbaždariti bas.
Na kraju su visok od 5-6khz pa nadalje.
Princip je isti.
Ukoliko će te imati problema, javite :)
Također ukoliko nisam baš razumljivo pojasnio slobodbo recite.

Ovi otpori su za mjenjanje:
R9 bass pojačanje
R12, R16 srednji tonovi
R19 visoke tonove pojačanje
R7 ulazno pojačanje.

Eh da, bio sam radio neke izmjene na PCB-u kako bih olakšao samogradnju mlađim elektroničarima :)
Pa vam je u prilogu dostupan malo "ojačan" PCB.
Ukoliko netko smatra da bih trebao još nešto izmjenit što bi moglo olakšat izradu, neka slobodno iznese, a ja ću se potruditi to izmjeniti.

Lijepi pozdrav,
Maki :)
Attachments
Bottom.rar
Bottom
(22.91 KiB) Downloaded 504 times
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: LED light show

Post by Maki »

Pozdrav dragi forumaši ! :)
Napokon je došlo vrijeme da izradim PCB za taj čuveni LED light show.
Izradio sam ga pomoću fotopostupka.
Evo nekoliko fotografija: https://www.dropbox.com/sh/m1y2lmalu0wr ... QLrCa?dl=0
Sad preostaje malo pogledat/provjerit vodove, izbušit rupice i krenut polako u montažu :)
Lijepi pozdrav

Ima nekih manjih izmjena na PCB-u pa ću kasnije dodati i dokumentaciju.
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: LED light show

Post by Maki »

Radilo se je pomalo...
Evo posnimio sam fotografije razvoja :)
Možete ih pronaći ovdije.
Nego prvo sam si označio koji trimer je za koju funkciju te polaritete na priključnicama.
Potom sam potražio otpore i diode pa sam ih zalemio, zatim podnožja, kondiće te preostalo.
Nisam sve postavio jer nemam sve, a i negdje sam zagubio 1mm svrdlo koje je idealno za strip konektor i tranziće...
Ustanovio sam da nebi bilo loše postaviti signalnu diodu, pa ću nju postaviti u novoj verziji PCB-a...
Lijepi pozdrav,
Maki :)
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: LED light show

Post by Maki »

U pravilu pločica je komplet, jedino sam stavio jedan stariji TIP122 (već korišten) koji nažalost nije ispravan. Isprobao sam srednje i duboke tonove te mi se sviđa kako radi. Kad zamjenim tranzistor posnimit ću kako radi.
Netko će reći pa to sve i još 10 puta bolje može odraditi arduino odnosno mikrićima. Slažem se s njim, ali smatram da je ovaj sklop dobra stavar na kojoj se može podosta naučiti, zato je i popračen pojašnjenjima. Volio bih da sam se osvrnuo i na napanje sklopa, ali nažalost nisam. Nadam se da ću naći vremena pa isprojektirati i prokomentirati samo napajanje. Napajanje nije ništa posebno zahtijevno, ali eto malo prokomentirati smatram da nije loše.
Hvala svima koji su doprinjeli razvoju projekta i temi :)
Nekoliko fotki: 1 , 2.
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: LED light show

Post by Maki »

Neda 4 linka u jednom postu pa evo ostatak:3, 4
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: LED light show

Post by Maki »

Pozdrav !
Evo video kako to u konačnici izgleda :)
Ako vam kad otvorite video prikaže da se registrirate ili prijavite možete to zaobići tako da pritisnete X. X se nalazi u bijelom području gornji desni kut.
Nemam baš neku količinu LED trake da isprobam kako djeluje na više metara.
Osobno smatram da bi optimalno bilo 0.5m-1m. Također to ovisi i o samoj LED traci.
Može se probat sa većeom duljino, no pretpostavljam da će opadat intezitet...
Nadam se da vam se je projekat svidio :)

Lijepi pozdrav !
Maki
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: LED light show

Post by Maki »

Pozdrav ! :)
Razmišljao sam kako bi bilo interesantno odraditi digitalni filter sa nekim "običnim" mikrićem. Tako sam došao na ideju zašto ne probat sa ATmega8. Istina guram ga do njegovih granica, ali ima nekakvih rezultata. Rezultati nisu odlični, ali djeluje OK. Evo video: https://www.dropbox.com/s/cvkxxu9tlh5b7 ... w.mp4?dl=0 . Oprostite na lošijoj kvaliteti videa. Za filtere sam upotrijebio ove algoritme https://en.wikipedia.org/wiki/Low-pass_filter i https://en.wikipedia.org/wiki/High-pass_filter. Osviježavanje sam probao vršiti što brže, a nekako sam probao ugurat to u 13,5uS. ADC radi na 1MHz sa 8 bitno rezolucijom. Vrlo vjerovatno preskoči koji uzorak signala (čitaj svaki drugi :lol: ), ali djeluje ok za ovako nešto amaterski. Dosta je tu igre sa parametrima da se sve to dobro naštima... Cilj je bio probati to napraviti na digitalnoj bazi i s tim se malo poigrat.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: LED light show

Post by pedja089 »

Daj popravi link za dropbox...
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: LED light show

Post by Maki »

Post Reply