Pojačalo za ručnu stanicu

FM bube, mini predajnici i prijemnici - forum vezan za radio opremu.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
abc1234
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 20-08-2013, 15:51

Pojačalo za ručnu stanicu

Post by abc1234 »

Znači tražim neku shemu za pojačalo za moj Baofeng bf-f8+. Želio bi povećati domet predaje. Pošto nisam baš najupućeniji ne bih želio nešto velike snage ( da si skurim nešto na prijemu )
Pretpostavljam da bi mi 25-50W bilo dovoljno?
abc1234
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 20-08-2013, 15:51

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by abc1234 »

I još jedno pitanje, da li bi se pojačalo iz sobne antene moglo za ovo iskoristiti?
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by LAF »

Kakvu antenu koristis?
Duobander kao tvoj ima dva nivoa snage 5 i 1W sto je na tim opsezima vise nego dovoljno za mobilni
rad. iz stacionara (kuca) napravi dobru antenu za jedan i drugi band (odvojene) i nece ti trebati
n ikakav pojacivac. Ionako bi trebao raditi dva odvojena pojacivaca-ugodjena a za to treba pored znanja
imati na raspolaganju odredjene instrumente.
samim pitanjem da li bi mogao koristiti kucni antenski pojacivac, a i sam si naglasio da ti tehnika
nije jaca strana, moj savjet je da ne gradis pojacalo. I podesavanje antene zahtjeva instrumente
kojih ocito nemas pa i antena neka saceka dok ne nadjes od koga ces moci malkar posuditi
potrebne instrumente. Svaka nedovoljno podesena antena znaci spaljen izlazni stepen
predajnika- Prvo malo tehnicke literature prouci.-
U profilu nisi naveo odakle si, mozda te ako se to zna neko sa foruma moze "pogurati"-uzivo
savjetima i mozda instrumentima.-

pOz
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by Ford »

Pozdrav,
moj savjet je da se pridružiš kolegama radioamaterima u tvojem kraju koji ima najbližji radio klub i oni će ti drage volje pomoči oko tvojih pitanja i problema. Bit ćeš iznenađen kad budeš vidjeo kako su to jako prijazni ljudi i spremni u svako doba da ti pomognu sa svojim savjetima i znanjem a također i sa aparaturom koju imaju na raspolaganju.

73 de S56RJI
abc1234
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 20-08-2013, 15:51

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by abc1234 »

Koristim Nagoya NA-771, nigdje nisam rekao da mi tehnika nije bliska nego RF sekcija, pošto sam po struci automatičar nemam baš puno znanja o tome. Isto ne znam od kud ti pretpostavka da nema instrumente? (barem osnovne) i zašto misliš da bi išao raditi antenu?
Ako želim raditi pojačalo onda valjda znam zašto, i zašto mi mojih 5W ( realnih 3,5 nije dovoljno)
Pitao sam za shemu,a ne za moralnu lekciju i nečije izdrkavanje "znanja"


@ford Znam, imao sam namjeru u nekoj budućnosti polagati za licencu ali jednostavno nemam toliko slobodnog vremena da se tom hobiju posvetim kako bi trebalo :/
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by LAF »

Pod instrumentima sam mislio na RF instrumente, signal generator, frekvencmetar, RF Watmetar,
Vjestacko opterecenje potrebne snage i frekventnog opsega. Kako nemas licencu nema te zemlje koja
na navedenim opsezima dozvoljava rad bez licence.-
abc1234
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 20-08-2013, 15:51

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by abc1234 »

Za 446Mhz ne treba licenca... Doduše ja bih samo šišao snagu preko dozvoljene ali iz pouzdanih izvora znam koliko je nadležne za to briga :D
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by LAF »

Prouci malo i uslove koristenja PMR frekvencija, snaga i tip antene. Danas postoje takvi instrumenti da te
ma kako izgledalo da ih nije briga mogu "sčoliti" u sekundi emitovanja.- Da ti trijangliranjem ne samo
odrede lokaciju nego i emitovanu snagu i tip antene. Znam jer sam radio taj posao a i jos 1959 godine
na vlastitoj kozi osjetio nedozvoljeno emitovanje, iako je bilo AM na kraju srednjetalasnog opsega,
bezzicna veza gramofona i prijemnika-ko je mogao predpostaviti da ce oko moje kuce trenirati
vojsku za radiogoniometriju .- :P

pOz
abc1234
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 20-08-2013, 15:51

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by abc1234 »

Ne znam kako je to bilo u prošlom stoljeću ali znam kakvo je stanje sada i znam pod kojim uvjetima vozila agencije izlaze na teren tako da.....
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by LAF »

Da bi locirali nedozvoljenu radnju, emitovanje van opsega, nedozvoljenom snagom ili bilo sta drugo niko ne
mrda iz prostorije. Prijemnici rasporedjeni na odredjenim tackama, umrezeni sa KMC (kontrolno mjerni
centar) oprema tako umjerena da na osnovu prijema u tri tacke moze se pored vrlo precizne lokacije
na osnovu prijemnih parametara u pojedinim tackama odrediti snaga i tip antene. Kad vozilo krene
vec je sve odredjeno.-
Najvise su bazirani na komercijalne radiostanice sa dozvolom, mjere ima kako snagu tako i devijaciju.
Od njih mogu naplatiti zaprijecenu kaznu za nepostivanje dozvole. Piraterija se u startu kaznjava izuzimanjem opreme a onda slijedi sudski postupak.
Za PMR moras paziti samo na kruzno-omni zracenje antene. Kod koristenja lineara vezan si ili za kucu ili za
vozilo. Svakako je dozvoljen samo simpleks rad.-
abc1234
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 61
Joined: 20-08-2013, 15:51

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by abc1234 »

Da, svjestan sam toga što govoriš.... Ali u milijunskom gradu, u bloku zgrada gdje svaka zgrada ima 100-200 stanara, da bi me uhvatili ipak mora vozilo doći na lokaciju . Ali kako i sam kažeš, bazirani su na radiostanice tako da se za moje petominutno emitiranje (na PMR) 1-2 tjedno neće zamarati :D
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by LAF »

Dok ne dobiju pripravnika na obuku.... :D
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by Ford »

User avatar
seid
Napredujem
Napredujem
Posts: 178
Joined: 30-12-2012, 19:53
Location: KONJIC BOSNIA and HERZEGOVINA

Re: Pojačalo za ručnu stanicu

Post by seid »

Neko je ljepo rekao zaputi se u prvi radio klub i ljudi će ti ljepo objasniti kao da napraviš pojačalo za svoj baofeng. Ja sam sa Baofengom uv5r na R1 Lisac Zenica radio sa Prenja bez ikakvih problema. u autu imam Kenwood pojačalo od 10W i 5/8 antenu što mi je dovoljno za rad. Za PMR nije potrebna licenca ali se zna koja je maximalna izlazna snaga za 446 MHZ pMR opseg 0.5W.
LAF je u pravu ja sam radio amater i pripadnik Gorske Službe Spašavanja stanice Konjic, prošle godine smo imali problema sa lovcima koji su na divljaka radili na 2m opsegu i naravno ugrožavali naš rad. Ljubazno smo ih zamolili da ne koriste naš opseg ukoliko nisu radio amateri., nisu željeli nakog svega dva sata policija i RAK su reagoavli izuzimanjem opreme i sudskim postupkom. Zato pamet u glavu.
Post Reply