NULOVANJE

High voltage sekcija. Sve vezano za tehniku visokog napona.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

NULOVANJE

Post by Techn0 »

Pozdrav svima,
shvatio sam princip monofaznog sistema (masa,nula,uzemljenje) i prenos el. energije !
I sada imam par neoumica, i vjerujem da je instalacija odnosno uzemljenje u kuci lose.
Naime u mojoj kuci je instalacija "nulovana" , znaci kratkospojena masa i uzemljenje.
Prilikom prinosenja ispitivaca na bilo koji metalni oklop uredjaja (racunar, kucanski aparati)
ispitivac pokazuje napon.
Da li je moguce da se u masi pojavi napon prilikom veceg opterecenja voda? I kako ?
(i da se taj napon pokaze na ispitivacu kada se ispituje kontakt mase)
I koje su prednosti nulovanja?
Hvala unaprijed iskusnijim kolegama.
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: NULOVANJE

Post by Techn0 »

BUMP!
Bilo ko ? Mozda se nisam dobro izjasnio :D
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: NULOVANJE

Post by pedja089 »

Taj napon nule se javlja ako si daleko od trafo stanice. Iako je nula uzemljena u trafo stanici(bar koliko ja znam), javlja se pad napona na samim zicama, svim prikljucima itd... Tako da posle par kilometra zice, i prilicne struje koja tece tu, nula moze da se digne par desetina volti u odnosu na pravo uzemljenje. Sto nekad moze biti dovoljno da ispitivac zasvetli...
Najgora varijanta bi bila, da ti pokusas uzemljiti tu nulu...
Tu se uzemljenje moze dodati samo kada se svuda razdvoje uzemljenja i nule.
theViTALiTY
Napredujem
Napredujem
Posts: 109
Joined: 08-11-2014, 14:03
Location: 78k

Re: NULOVANJE

Post by theViTALiTY »

@pedja089

Nisam energeticar da bih mogao momku odgovoriti validno na temu, ali ono sto su nas naucili na energetici u skoli jeste da ispitivac zasvetli na 50VAC - 60VAC minimalno, tako da cisto sumjam da bi mogao takav napon da ima na kucistu a da ne oseti barem peckanje po prstima.
Gde ti je masa pičko naizmjenična!

Isfrustrirani električar traži uzemljenje po razvodnoj kutiji.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: NULOVANJE

Post by pedja089 »

Pa nije rekao ni da ga ne pecka... Ja sam i pretpostavio da se to oseti pod prstima.
Mada ni ne mora uvek, kod mene sam kuci jednom prilikom izmerio 60 i neki volt izmedju uzemljenja i nule, medjutim u patikama nista nisam osetio dirajuci nulu...
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: NULOVANJE

Post by Techn0 »

Ja osjetim peckanje po prstima koje je poprilicno jako, dok ostali ukucani ne osjecaju nista.
Vjerovatno je los prikljucak nule negdje u instalaciji a i sama instalacija je veoma stara.
Trafo stanice je udaljena ~40 m .
Hvala na odgovorima.
Boss71
Posts: 16
Joined: 09-03-2015, 18:54

Re: NULOVANJE

Post by Boss71 »

Od generatora se dalekovodima ne vodi nula, već je zvezdište je uzemljeno, a vode se samo tri faze.
Nula nastaje lokalno, odnosno to ti uzemljenje iz trafostanice, koje se ponavlja na svakih nekoliko bandera.
Tako da nula koju ti dobijaš (uzemljenje sa bandere) ne mora biti sa prve bandere.
Uzemljenje je lično tvoje i ono ima samo zaštitnu (PE) funkciju, znači kroz njega se ne zatvara strujni krug.
Negde kod korisnika mogu u priključnom ormaru biti spojene nula i korisnikovo uzemljenje.

Ima literature i na srpskom o tome na internetu, pa malo proguglaj.

Pozdrav
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: NULOVANJE

Post by Techn0 »

Hvala na odgovoru, potrazicu jos informacija na internetu.
Lijep pozdrav.
:)
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: NULOVANJE

Post by sashko »

Da ne otvaram novu temu,potrebna mi je informacija elektricara ?
Uradjena je elektro instalacija u jednoj prostoriji i spojene su uticnice na mestima gde dolaze faza nula i uzemljenja .Dolazni kabel ide iz kutije sa autmatskim osuguracima do njih.Medjutim neki majstori koji su radili malterisanje kucanjem eksera u zid su najverovatnije prekinuli nulu u kablu,jer kada merim fazu i nulu imam samo 56 V mesto 220v. Da li ja mogu u kutiji sa osiguracima da prespojim UZEMLJENJE i odlaznu NULU prema uticnicama dok na prolece ne promenem ceo dolazni kabl.A nulu koja dolazi od sata do moje kutije sa osiguracima da otkacim .Da li je to uredu tako, da ostane neko vreme ?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: NULOVANJE

Post by pedja089 »

Ako imas fid u glavnim osiguracima nije ok. Izbacivace stalno.
Druga stvar je koliko ti je dobro uzemljenje. Ne znam kakve potrosace ces vezati tu, ali moguce je da ce se napon uzemljenja dizati i imaces manji napon na potrosacima.
Treca stvar a po meni i najbitnija, ako se nesto desi sa uzemljenjem, ili ako ukljucis previse potrosaca za to tvoje uzemljenje, uzemljenje na uticnicama moze da bude na prilicno visokom naponu. A ako se tu ukljuci sporet bojler itd postoje realne sanse da neko pogine.
A ako vec znas da je ostecen kabal, imas i realnu opasnost od pozara.
Tako da mani se corava posla...
EDIT:
Istemaj zid da izvuces zdrav deo kabla, tu ga nastavi i povuci ga preko zida direktno u osigurace, i miran si.
Tako da nekada kada dodje na red, samo ga ustemas i to je to.
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: NULOVANJE

Post by sashko »

Hvala Pedja,cim pre cu onda menjati ceo kabl,sad sam to spojio tako da ima bar kolko tolko struje,merio sam izmedju dolaznoe nule i faze imam 150V, a nule i uzemljenja 58v...Dolaznu nulu sam odkacio nulovao sam sa uzeljenjem i ima 220v.Rade svetla ,komp za sada.
Fidovu sklopku tu nemam
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: NULOVANJE

Post by pedja089 »

Cuvaj se kucista kompijutera.
Sad moze biti na ko zna kojem naponu u odnosu na zemlju :!:
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: NULOVANJE

Post by Black »

Meni nije jasna ta stvar oko nule i uzemljenja. Ako se dobro sjećam mi smo u firmi na ormaru imali uzemljenje i i s tog uzemljenja u ormaru je povučena nula pa onda ide na FIDovku. Dakle nula i zemlja u ormaru idu s istog mjesta

Druga stvar u staroj kući smo imali problem da je kad se dirne šporet tresla struja. Stavljena nanovo kutija osigurača ali jedva je bilo razlike. Problem je bio da je oksidirao spoj zemlje na bojleru. Sad kako je ono slalo napon na kućište šporeta ako ta zemlja ima loš spoj?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: NULOVANJE

Post by nano »

Taj tvoj problem sa sporetom nije rijesen.Po tome sto ti kazes da je problem bio na bojleru je samo znak da ti je slaba nula od ormara sa oiguracima do dovodne nule od elektre pa ti se krug zatvara preko uzemljenja od bojlera,tj. prek ovodovdnih cijevi ,koje su ,naravno uzemljene.
Imao sam slucaj gdje je u kuci do doslo do prekida nule ,pa se krug zatvarao preko bojlera iz prve kuce i dimilo se iz spoja flexi cijevi sa bojlerom.
Zamisli strujni krug od trafo stanice do kuce.Imas trofazni trafo sa tri namotaja obicno spojen u zvijezdu (sekundar 3x240v).Zvjezdiste je dobro uzemljeno i od njega ide nula.Ti doma imas tu nulu koja dodje zicom i
mozes staviti svoje uzemljenje ,koje bi trebalo da bude isto kao uzemjenje zvjezdista trafoa,tj. trebalo bi da ima max par oma otpora izmedju njega i nule.Tako da ti dodje na isto nula-uzemljenje i prije fidovke smijes spojiti nulu i uzemljenje,a li sve ono poslije moras razdvojiti.
Nije dobra praksa ovo sto je htio autor posta,da otpoji nulu i veze se samo na uzemljnje jer ne znas koliki ti je otpor tog uzemljnja.
Imas i mreze kod kojih zvjezdiste trafoa nije uzemljeno.To je cijela nauka oko toga.Ali najgori slucaj je kad nemas nulu u nrezi
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: NULOVANJE

Post by trax »

nano wrote:Taj tvoj problem sa sporetom nije rijesen.Po tome sto ti kazes da je problem bio na bojleru je samo znak da ti je slaba nula od ormara sa oiguracima do dovodne nule od elektre pa ti se krug zatvara preko uzemljenja od bojlera,tj. prek ovodovdnih cijevi ,koje su ,naravno uzemljene.
Imao sam slucaj gdje je u kuci do doslo do prekida nule ,pa se krug zatvarao preko bojlera iz prve kuce i dimilo se iz spoja flexi cijevi sa bojlerom.
Imao sam bas ovaj problem u svom stanu. Bilo je neopisivo kada je iz flexi cijevi bojlera varnicilo. U tom trenutku nisam to mogao da objasnim, ali je problem upravo bio u nedostatku nule u ormaricu.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: NULOVANJE

Post by pedja089 »

Kad sam se kupio kucu nula i zemlja su bili spojeni zajedno. I kad sam ugradio bojler(kuca nije imala WC), resim da rastavim nulu i uzemljenje. Tom prilikom sam prirucnom metodom izmerio uzemljenje i bilo je oko 18-19oma. Neki su mi predlagali da ostavim svezano, al na srecu nisam poslusao...
Za manje od mesec dana otkaci mi se nula na krovu, i na obe rupe na uticnici je svetleo ispitivac. Da su bile spojene nula i zemlja neko bi se jako gadno proveo ako bi probao da pusti vodu, ili ne Bog da se to desilo dok se neko tusirao.
Druga jos gora po meni stvar je da pukne nula izmedju dve bandere negde, ako je monofazni sistem negde vucen, ili i ako je trofazni a nisu sve faze isto opterecene sva struja uz ulice ce probati da ode u zemlju kroz tvoje uzemljenje. A u ovom slucaju ni fid ne moze da pomogne...
Tako da ako neko mene pita, uzemljenje zesebno, i onda ne moras puno da razmisljas. Ako mozes da ga dobijes da bude par oma super, ako ne dovoljno je skoro pa bilo kakvo i FID dok se stvar ne resi kako treba.
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: NULOVANJE

Post by Black »

Dobro da ste me upozorili, nikad to nisam razumio to nula i zemlja. Znači ja sad bilo gdje da povučem fazu i zabijem šipku u zemlju između te šipke i faze imat ću 220V? Ako je tako još jedno pitanje, znatiželjan sam šta onda u slučaju groma, digne li se taj potencijal uzemljenja?

Meni su govorili(kod mog slučaja) da kao grijač od bojlera mora 'puštat' pa zato mora bit dobro uzemljen
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: NULOVANJE

Post by pedja089 »

Imaces toliki napon, i radice ok, ako nemas fid, i ako je uzemljenje odgovarajuce.

A kad udari grom, ko zna sta se desava, zavisi od svega... U najboljem slucaju grom je dovoljno slab, a uzemljenje od gromombrana dovoljno dobro da sve provede u zemlju, i da napon na metalnoj traci bude zanemarljiv.
U najgorem slucaju ode sve do djavola...
Iz tog razloga koliko znam uzemljenje gromombrana i instalacije mora da bude razdvojeno.
Pravila i propise ne znam, al ako ikad budem stavljao gromombran, to uzemljenje nece biti ni blizuuzemljenja za uticnice :azdaja:
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: NULOVANJE

Post by WhiteHead »

pedja089 wrote: Iz tog razloga koliko znam uzemljenje gromombrana i instalacije mora da bude razdvojeno.
100% sam siguran da sam i ja tako učio u školi, međutim u novije vrijeme sve se izvodi jednim uzemljivačem (barem ovdje u Bosni), a provjerio sam i projekte zgrada i u njima stoji tako....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: NULOVANJE

Post by nano »

A ja sam ucio da gromobrani bas i ne sluze u samom slucaju udara groma,vec da prazne okolnu atmosferu ,da ne bi doslo do udara groma.Zar mislite da bi ona trakica od 100mm2 izdrzala direktan udar groma :D :D
A u samom slucaju udara groma vrijede pravila tzv. naponskog lijevka.Potencijal je najveci u centru i opada sa
udaljenjem od centra.Kako su naponi veliki ,moze doci do velike razlike potencijala i izmedju dvije noge,ako napravite korak i to toliko veliki da vas ubije.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Post Reply